Obývací pokoje

Kam se sedačkou v obýváku? Tipy, jak ji správně umístit

Od   | 

V obývacím pokoji je sedací souprava ten největší kus nábytku a někdy bývá problém ji vhodně a vkusně začlenit do prostoru. Možná budete patřit mezi ty šťastné, kteří přijdou do místnosti a okamžitě ví, kde bude její místo. Jinde už to tak snadné být nemusí. Kam ji správně umístit?

Plánování rozmístění sedačky a dalšího vybavení v obývacím pokoji ovlivňuje několik faktorů. Velmi podstatná je velikost místnosti, protože přímo úměrná k ní musí být sedačka. Rozhodně by neměla zabírat většinu prostoru, jinak by místnost působila stísněně a nepříjemně. Nezapomeňte na dostatečný manipulační prostor a především plnění svých představ a přání. 

Vše musí být v rovnováze

V životě potřebujeme rovnováhu. Když ji nemáme, jsme z toho ve stresu a v psychické nepohodě. To samé platí i o aranžování nábytku. Když dáte na jednu stranu pokoje příliš mnoho velkých věcí, vypadá prostor nevyváženě. Protože pohovky obvykle nepořizujeme zrovna malé, zabírají dost místa a pro vyvážení potřebují ještě něco podobného na druhé straně. Proto často můžete vidět například křesla naproti pohovce nebo židle a stůl.

V místnosti udržujte rovnováhu. S tím vám pomohou například židle umístěné blízko sedačky. Zdroj: Lema Mobili

Dveře mějte na dohled

S následujícím pravidlem se setkáte takřka ve všech radách, jak správně umístit sedačku. Nenechte ji stát tak, abyste seděli zády ke dveřím. Můžete si to klidně zkusit nanečisto a dát si takto třeba židli nebo křesílko. Brzy uvidíte, že je vám v tomto místě velmi nepříjemně, protože nevíte, co se děje za vámi a máte tendence se pořád otáčet a „hlídat si záda“.

Sedací souprava nepatří zády ke dveřím. Zdroj: Natuzzi Italia

Vytvořte cestu

Pohovky zaberou obvykle spoustu místa, proto je na místě naplánovat jejich umístění spolu s ostatními kusy nábytku. Lidé by nikdy neměli být nuceni obcházet různé předměty nebo je dokonce překračovat. Mezi konferenčním stolem a pohovkou nechte dostatek místa a stejně tak mezi dalším vybavením, vždy minimálně 80 cm. Vytvořte cestu, kterou se dá chodit z jednoho konce na druhý bez větších potíží.

Do velkých místností můžete pořídit klidně sedačku do tvaru písmene U nebo L velkých rozměrů. V malinkých uspějete raději s dvou či třímístnou pohovkou, která tolik místa nezabere.

Sedačka nemusí být u zdi

Stále v sobě máme zakořeněný zvyk, že sedací souprava musí stát hned u zdi? Moderní trendy přitom hovoří zcela jinak a nám se moc líbí. Nebojte se vyzkoušet umístění v prostoru, pokud nejste nuceni velikostí místnosti ji dát ke stěně. Rozdíl je totiž obrovský, uvidíte sami. Minulostí se pomalu stává ještě jiný zvyk, který donedávna byl k vidění v mnoha domácnostech, a to televizní obrazovka hned naproti sedačce. Už dávno ale není nejdůležitější, abyste na ni dobře viděli. Především musíte mít možnost dívat se sami na sebe a vést rozhovory pěkně z očí do očí.

Sedací soupravu nemusíte mít jen u zdi. V prostoru vypadá často mnohem lépe. Zdroj: Home Style

Stejný vzhled svítidel dodá eleganci vašemu domovu

Jaké můžete zvážit varianty umístění?

Máme pro vás pár variant, které si zaslouží uvážení.

V blízkosti okna

Určitě vám nechceme radit, abyste si úplně zablokovali okno, ale pohovka umístěná před ním vypadá velmi dobře, když jsou její záda poměrně nízká. Nezapomeňte ponechat dostatečně velkou mezeru, abyste mohli otevírat pohodlně okna. Velmi efektně také působí umístění naproti velkému oknu v přední či zadní části místnosti. Vypadá to velmi dobře a vy jako bonus máte výhled.

Sedací soupravu můžete umístit i pod oknem, pokud máte dostatek místa a nižší opěrnou část. Zdroj: Casamoderna

Další sedačka naproti

Vizuální rovnováhu jsme již zmiňovali. Dosáhnete jí mimo jiné umístěním sedačky proti druhé, která bude mít stejnou či podobnou velikost. V malých místnostech to obvykle není úplně možné, ale jestliže prostor máte, jděte směle do toho. Obecně platí, že většina lidí nechce umístit sedačku přede dveřmi, protože je nechce blokovat. Pokud však máte dostatek místa a záda vypadají dostatečně dobře, abyste mohli zvolit umístění v prostoru, je výsledek velmi efektivní. Samozřejmě čelem směrem ke dveřím, ne naopak. Je ale nezbytně nutné, aby byl dostatek místa a zůstala pohodlná cesta místností. 

Nebojte se postavit dvě sedačky proti sobě. Vypadají velmi stylově a vy si můžete lépe popovídat s ostatními členy rodiny nebo návštěvou. Zdroj: Natuzzi Italia

Sekční sedací soupravy

Umístit sekční sedačku není vždy úplně jednoduché. Díky jejich tvaru získají obvykle místo v rozích, ale sekční profily mohou krásně fungovat i odtažené od stěn. Poskytují spoustu místa k sezení a většinou už nepotřebujete další křesla a pohovky. Postavte je do místnosti tak, aby zůstal cesta pro procházení. Otevřete dveře kreativitě, vytvořte si svůj kousek nábytku a nenechte se tvarově zaškatulkovat.

Vytvořte si prostor snů. Zdroj: De.Fakto

Jak dekorovat stěnu za sedací soupravou?

Máte-li sedačku u zdi a otevírá se vám nad ní volný prostor, je vhodné jej správně vyzdobit. Vytvořte zajímavou galerii ze svých fotografií, umístěte na stěnu splétané drhané šňůry ve stylu macramé, několik zrcadel, závěsné police nebo historickou mapu světa. Pokud zavěsíte předmět do prostoru nad pohovkou, nezapomeňte, že nesmíte vybírat příliš malé dekorace. Kus, ať už je jakýkoliv, by měl dosahovat asi dvou třetin její šířky. Stejné pravidlo platí u více kusů vedle sebe.

Fotogalerie

Ovládejte světla moderně – pomocí aplikace

You must be logged in to post a comment Login