Inspirace

Kam se dřevem u krbu? Přinášíme originální i praktické řešení

Od   | 

Krb do domu vnese příjemnou a romantickou atmosféru, a to zejména během dlouhých zimních večerů. Samozřejmě je ale společně s ním tako potřeba řešit, kam s naštípaným dřívím, které by mělo být v jeho blízkosti. Nejenom že by nemělo překážet, ale zároveň může sloužit jako velmi příjemná dekorace. Je proto potřeba vymezit v místnosti část, kam dříví budete skládat. Někdy lze skladování dříví řešit již při stavbě, někdy je nutné ho řešit za pochodu. Inspirujte se praktickými a zajímavými tipy pro umístění dřeva.

Je-li krbová vložka zabudovaná do sádrokartony vytvořené stěny, můžete rovnou počítat s místem pro dřevo. Zdroj: Normless

Praktický výklenek

S výklenkem lze počítat již při výstavbě krbu, ale výhodou je, že lze dodělat i později. Pro praktičtější úklid je vhodné vnitřek výklenku obložit plechem, nebo dřevem tak, aby šel jednoduše vyluxovat a vytřít. Pokud dřevo umístíte do výklenku s omítkou, nevydrží dlouho čistá a navíc ji dřevo může poškodit. Zajímavě ale vypadá i vytvořená otevřená police mezi nábytkem, do které lze dřevo jednoduše vyskládat. Získáte tak originální interiérový doplněk.

 

Měkké dřevo je vhodné pro roztopení, protože hoří rychleji a také se z něj snadno dělají třísky.

 

Uložte dřevo do spodní části krbu

Dalším řešením je ukládání dřeva přímo pod krb. Pod krbem lze vytvořit jednoduchá lavice, nebo dlouhá otevřená police, do které lze dřevo vyskládat. Dobře promyslete s jak dlouhými poleny budete topit. Lavice by totiž měla být dostatečně hluboká tak, aby polena nevyčnívala. 

Vyskládané dřevo vytvoří zajímavou dekoraci. Zdroj: Iveta Kopicová

 

Které tepelné čerpadlo vybrat?

 

Až ke stropu

Originálně bude vypadat i vyskládání polen od podlahy až ke stopu. Ideální je využít přilehlou stěnu vedle krbu v celé své šířce a výšce. Vytvoříte tak romantické zákoutí, které příjemně zútulní interiér. 

Vyskládáním až ke stropu vytvoříte zajímavý efekt. Zdroj: Pixabay

Netradiční tvar

Dřevo lze vyskládat úhledně, ale i v trochu netradičním tvaru pomocí asymetricky tvarovaného zásobníku. Zajímavě vypadá například velký kovový kruh, do kterého lze uložit dřevo, ale i jiné potřeby jako jsou třeba staré noviny. Do místnosti tak vnesete zajímavý a originální prvek, ale na druhou stranu pro něj musíte mít dostatek volného prostoru. 

 

Tvrdé dřevo je ideální pro dlouhodobé topení, když chcete stálou teplotu v místnosti.

 

Dřevo na stěně

Ne vždy máme kolem krbu volné místo pro skladování polen. Vhodným řešením může být kovová police, kterou lze upevnit přímo vedle krbu a na ni jednoduše dřevo vyskládat. Dřevo na polici nakombinujte i s knihami a o zajímavou dekoraci rozhodně nebude nouze.

Hezky vyskládaná polena jsou i nepřehlédnutelnou dekorací. Zdroj: Home Style

Volný prostor pod schodištěm?

Mnoho interiérů má nevyužitý prostor pod schodištěm, kam lze prakticky uložit poměrně hodně polen. Ty prostor pod schodištěm zajímavě vyplní, vdechnou romantickou atmosféru a bez jakýchkoliv velkých stavebních úprav je hotovo. 

 

Nezapomeňte, že ze dřeva bude nepořádek. Najděte proto místo co nejblíže krbu.

 

Koše, nádoby a bedýnky

Dřevo do krbu lze uložit i do stylových nádob. Mohou být plechové, kovové nebo měděné. Zajímavě vypadají i proutěné koše s polínky. Využít můžete i dřevěné bedýnky, které lze nechat na zemi, nebo na ně přimontovat kolečka a jednoduše s nimi manipulovat. Je ale potřeba si uvědomit, že do těchto nádob velkou zásobu dřeva neuskladníte a slouží zejména jako zajímavá dekorace v blízkosti krbu. Větší zásobu v tomto případě musíte mít jinde. 

Zajímavé vypadají koše a nádoby s poleny. Zdroj: Pixabay

Dejte si s poleny práci

Aby vyskládané dřevo vypadalo opravdu pěkně, je potřeba si dát práci také se samotným naštípáním. Jedině s úhlednými a stejně velkými poleny vytvoříte tu pravou dekoraci. 

Polena by měla být úhledná a stejně dlouhá. Zdroj: Pixabay

Zdroj: Ptáček, Krby-kamna, Co věděly už naše babičky

Fotogalerie:

 

Kam pro jídelní židli?

 

 


You must be logged in to post a comment Login