Doplňky do bytu

Kam s kolem aneb každý pro ně najde místo

Od   | 

Existuje několik druhů cyklistů. Liší se od sebe výkonem, výběrem tratí, četností vyjížděk a způsobem bydlení. Jinak své dvoukolé miláčky ukládají majitelé garáže a jinak vlastníci garsonky. Nemluvě o počtu členů domácnosti a jejich nárocích na vzhled bydlení. Zatímco kutil vymyslí držák, takzvaně aby byl, esteticky smýšlející člověk chce design. A nejen na ně jsme při výčtu možností, jak uskladnit doma kolo, mysleli.

Než však najdeme pro kolo to správné místo, měli bychom promyslet, kde ho po náročné jízdě umyjeme. Až pak se totiž může stát zajímavým interiérovým doplňkem, dekorací nebo posilovacím strojem.

Mám garáž nebo kolárnu a místem nešetřím

Stojan na 5 kol. Rozměr 160 x 40 x 45 cm, cena 2 323 Kč, Koloobchod

Stojan na 5 kol. Rozměr 160 x 40 x 45 cm, cena 2 323 Kč, Koloobchod

Stěnový výkyvný držák (Kolostav) pro 1 kolo s aretací polohy. Držák je vhodný pro všechny velikosti kol od dětských až po 28". Cena 2 268 Kč, Koloobchod

Stěnový výkyvný držák (Kolostav) pro 1 kolo s aretací polohy. Držák je vhodný pro všechny velikosti kol od dětských až po 28″. Cena 2 268 Kč, Koloobchod

Bydlím v bytě, ale mám balkón

Cestou na balkón se pravděpodobně nevyhnete pracnému přenášení či přejetí kola po podlaze bytu, ale není-li jiné zbytí, pak to může být celkem příjemná možnost. Tedy nebydlíte-li právě v přízemí nebo prvním patře, kam se snadno dostanou zloději. Je-li prostor zasklený, pak je skladování kola perfektní, protože na ně v zimě nebude padat sníh, déšť a nebude mrznout. V opačném případě můžeme k zakrytí použít nepromokavou plachtu. Doporučujeme však tento způsob uskladnění pouze na sezonu, protože i když je kolo zakryto, střídání teplot a vlhkosti mohou nepříznivě působit na jeho části (sedlovka, pneumatiky, díly se sklonem ke korozi, brzdy…).

Tento typ držáku patří k nejlevnějším řešením, lze jich umístit několik vedle sebe, případně je umístit níže pro dětské kolo či koloběžku a odrážedlo. Existuje velké množství variant. Doporučujeme použít i kolejničku chránící zeď proti znečistění. Cena 199 Kč, Bikeeshop.

Tento typ držáku patří k nejlevnějším řešením, lze jich umístit několik vedle sebe, případně je umístit níže pro dětské kolo či koloběžku a odrážedlo. Existuje velké množství variant. Doporučujeme použít i kolejničku chránící zeď proti znečistění. Cena 199 Kč, Bikeeshop.

Nástěnný držák pro 2 kola firmy Wenko, cena 916 Kč, Emako.

Nástěnný držák pro 2 kola firmy Wenko, cena 916 Kč, Emako.

Držák kola na zeď Peruzzo umožňuje umístit na stěnu až 3 kola. Je vhodný spíše pro širší balkony, v klasické úzké panelákové lodžii by byla manipulace s koly náročná. Cena 493 Kč, Šlapací kolo.

Držák kola na zeď Peruzzo umožňuje umístit na stěnu až 3 kola. Je vhodný spíše pro širší balkony, v klasické úzké panelákové lodžii by byla manipulace s koly náročná. Cena 493 Kč, Šlapací kolo.

Mám dům a garáž, ale chci šetřit místo

V takovém případě se určitě můžete inspirovat od kolegů, kteří umisťují svá kola na balkony.  A navíc využít kladkové a sklopné systémy.

Univerzální držák k zavěšení jízdních kol a jejich vytažení ke stropu pomocí kladkového mechanizmu se dvěma zdvojenými háky. Zásadně zjednodušena je montáž, držák je při prodeji kompletně smontovaný, s kvalitním lanem a brzdou. Cena 699 Kč, Mojekolo.

Univerzální držák k zavěšení jízdních kol a jejich vytažení ke stropu pomocí kladkového mechanizmu se dvěma zdvojenými háky. Zásadně zjednodušena je montáž, držák je při prodeji kompletně smontovaný, s kvalitním lanem a brzdou. Cena 699 Kč, Mojekolo.

Sklápěcí držák kola Bike Up Peruzzo. Cena 3 069 Kč, Šlapací kolo.

Sklápěcí držák kola Bike Up Peruzzo. Cena 3 069 Kč, Šlapací kolo.

Chci vychytávku

Jste sportovní rodina? Můžete využít kombinovaných držáků – například držák na kola, snowboard i lyže.

Držák kol a lyží na stěnu, provedení 2 kola vedle sebe, 4 páry lyží. Cena 1 580 Kč, Ruční nářadí

Držák kol a lyží na stěnu, provedení 2 kola vedle sebe, 4 páry lyží. Cena 1 580 Kč, Ruční nářadí

Držák kola Peruzzo Cool Rack červený. Cena 1 137 Kč, Šlapací kolo.

Držák kola Peruzzo Cool Rack červený. Cena 1 137 Kč, Šlapací kolo.

Chci své kolo mít u sebe ve dne v noci (anebo ho nemám kam jinam dát)

Ač se to někomu může zdát přinejmenším zvláštní, věřte, že i tací mezi námi jsou. A právě pro ně jsou určeny různé designové úchyty.

Heng bike je návrh českého designéra Martina Foreta. Pro ty, kteří mají kolo jako srdcovou záležitost.

Heng bike je návrh českého designéra Martina Foreta. Pro ty, kteří mají kolo jako srdcovou záležitost.

Chci na svém kole trávit veškerý volný čas

V tom případě, proč nevyužít stojanu, který vaše kolo v mžiku promění v domácí trenažer.

Trenažér na kolo Tacx Satori Smart se speciálním softwarem, magnetickým odporem a nastavením sklonu. Cena 7 550 Kč, Bike de Luxe

Trenažér na kolo Tacx Satori Smart se speciálním softwarem, magnetickým odporem a nastavením sklonu. Cena 7 550 Kč, Bike de Luxe

Jednoduchý válcový trenažer, cena 4 790 Kč, Alvarado.

Jednoduchý válcový trenažer, cena 4 790 Kč, Alvarado.

Jsem kutil a držák na kolo kupovat nechci

Pak se inspirujte dalšími nápady.

 

Nemám prostor, kolo nemám kam dát

Proč tedy nevyužít služeb bike servisů a prodejen v okolí. Jen se rozhlédněte, dnes je možné si kolo půjčit na jeden den, týden i celou sezonu. Zároveň se stále rozšiřuje nabídka míst, kde je možné kolo za rozumný peníz uskladnit na zimní sezonu.

Foto: Šlapací kolo, Alvarado, Bike de Luxe, Martin Foret, Moje kolo, Kolo obchod


You must be logged in to post a comment Login