Inspirace

Kam v bytě umístit zrcadlo, aby plnilo svůj účel a přineslo i něco navíc

Od   | 

„Zrcadlo, zrcadlo,“ kam tě jenom pověsit? Umí přidat objem do malé místnosti i světlo tam, kde chybí. Kam patří a kde byste zrcadla měli raději vynechat?

Zrcadlo rozhodně patří do každé domácnosti – je pomocníkem i dekorací. S umístěním úzce souvisí jeho velikost i rám. Správná volba totiž můžete výrazně vylepšit vzhled domova. V mnoha případech totiž zrcadlo může zastat i funkci obrazu. Nezřídka kdy se dokonce věší na stěnu jen rám, případně se místo zrcadlo umístí do rámu tapeta, textilie, fotografie… zkrátka cokoliv, co udělá radost a potěší na duši.

Rám zrcadla může sám o sobě být zajímavou dekorací

Kam zrcadlo pověsit?

Záleží na tom, za jakým účelem ho chceme pověsit. Pokud je to jen proto, že v něm chceme kontrolovat vizáž, vybírejme dostatečně velké zrcadlo. Ideálně takové, ve kterém uvidíme celou postavu.  Pro děti zvolme typy, které je možné sklopit, anebo je umístěme tak, aby se v nich viděly. Zrcadlo, které má být zejména dekorací, musí být správně umístěno, aby se v něm odráželo to, co chceme vidět. Efektně působí odraz okolní krajiny, je-li plocha zrcadla dostatečně velká, pak  tímto trikem můžeme celkem snadno vnést kus zeleně domů. Působivá je i řeka či potok, a samozřejmě dostaneme-li do obrazu slunce, nic tím nezkazíme.

Velké zrcadlo se samozřejmě hodí i pro kontrolu zevnějšku

Říká se, že když zrcadlo nastavíte tak, abyste v něm viděli skříňku se šperky, prostřený stůl, sporák s jídlem nebo kvalitní nábytek, přivoláte tím pro sebe bohatství a hojnost.

Stěnu, která bude násobit rozlohu pokoje, můžete vytvořit třeba ze samostatně nalepených dílců nebo z vestavné skříně se zrcadlovými dveřmi.

V obytných místnostech se zrcadly neplýtvejte

Do kuchyně, obývacího pokoje či ložnice volte zrcadla spíše za účelem prostor ozvláštnit. Můžete totiž zastat funkci obrazu, případně do místnosti vnést více světla, ale budete-li se v něm stále odrážet, pak vás obraz bude s největší pravděpodobností rušit. Chcete-li místnost opticky zvětšit, pak raději volte nábytek s lesklým lakem. Do ložnice navíc zrcadlo příliš nepatří, protože násobí světlo, ruší spánek, a neprospívá tak vašemu zdraví. Jestliže na něm trváte, mělo by být alespoň schované ve skříni nebo zakryté. Nemělo by směřovat na postel, a to jen z důvodu, abyste se v něm neviděli. Pokud vám pohled na sebe nebo partnera nevadí, pak směle do toho…

U postele pověste zrcadlo tak, abyste se v něm neodráželi

V koupelně a předsíni zrcadlo nesmí chybět

Kde zrcadlo nesmí chybět, je určitě koupelna. U umyvadla je samozřejmostí, při jeho umisťování však myslete na to, že voda cáká z umyvadla ven, a tak by mezi umyvadlem a dolní hranou zrcadla mělo být alespoň 15-20 cm. Jinak bude ve spodní části stále zašpiněné, což bude rušit estetický dojem. Nezapomeňme na jeho osvětlení, kdy by světlo mělo přicházet zleva a zprava, tehdy totiž nebudeme vidět nelichotivé stíny ve tváři. V koupelně může zrcadlo umístit i na stěnu, obecně se nedoporučuje ho věšet proti vaně nebo sprchovému koutu. Důvodem je pouze vlastní ochrana, s přibývajícím věkem se na sebe kouká rád už jen málokdo. Nemáme-li v koupelně dostatek místa, pak může být sprchová zástěna opatřena zrcadlem, což koneckonců malou místnost opticky zvětší.

Do koupelny vybírejte zrcadla u kterých mlžete nastavit intenzitu i barvu světla. Zdroj: Duravit

Své místo má zrcadlo rozhodně i v předsíni, kde kontrolujeme vzhled před odchodem. Sem je vhodné pořizovat co největší zrcadlo, abychom se viděli i s botami. Obecně se doporučuje umístit zrcadlo tak, abyste se v něm viděli na denním světle. Pokud to nejde, pak zvolte LED osvětlení a zvolte barvu světla s denním odstínem.  

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří. Zdroj: Home Style

Zrcadla udržujte čistá a nepřehánějte to s nimi

Čím víc zrcadel, tím víc práce. Aby vypadala opravdu dobře a dělala v interiéru dobrou službu, musíte je udržovat čistá. Neumisťujte je také tam, kde je často nepořádek nebo kout, který se vám zrovna nelíbí. Nesměrujte je na záchod, na odpadkový koš apod. S množstvím zrcadel to nepřehánějte. Příliš mnoho lesklých ploch a zrcadel ovlivňuje psychiku a vytváří náročné prostředí pro vnímání. Člověk je pak z takového množství odrazů roztěkaný, vede to k přecitlivělosti, nervozitě a podrážděnosti.

Zrcadlo může zastat funkci obrazu

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login