Zahrada

Zahradnický kalendář na květen

Od   | 

Rododendrony můžeme přesazovat i když mají poupata

Okrasná zahrada

V první polovině měsíce stále můžeme vysazovat stálezelené dřeviny i s baly a jehličnany. Rododendrony lze vysazovat a přesazovat, i když mají poupata.

Odstraňujeme odkvetlé květy šeříku a rododendronů.

Řezem upravujeme již odkvetlé okrasné dřeviny – kdoulovec (Chaenomeles), zlatici (Forsythia), tavolník (Spiraea) apod.

Zaštipujeme jehličnaté rostliny, především borovice (Pinus), abychom dosáhli nižšího růstu.

Přibližně o polovinu sestřihujeme vřesovce (Erica), abychom dosáhli kompaktního růstu:

Pořád je ještě možné vysít nový trávník.  Již založený trávník stříháme každý týden, aby co nejvíce odnožoval a zhoustnul.

Vysazujeme hlízy jiřinek a mečíků do dobře prohnojené půdy, dále pak letničky přímo do záhonu – salvie (Salvia), krásnoočko (Coreopsis), hlaváč (Scabiosa) aj., osazujeme balkonové truhlíky.

Odštipujeme odkvetlé květy tulipánů a dalších cibulových rostlin tak, abychom ponechali rostlině co nejvíce zelených částí.

Napouštíme vodu do vodních nádrží, které řádně vyčistíme a vysazujeme lekníny.

Balkónové rostliny můžeme v druhé polovině měsíce již nechat venku, stejně tak pokojové rostliny, které mají rády letnění.

Od poloviny dubna do konce května doséváme holá místa a zakládáme trávník výsevem, v pozdním létě pak od poloviny srpna do poloviny září.

Ovocná zahrada

Ovocné stromy po odkvětu přihnojíme a půdu pod nimi zkypříme, nezapomeneme na dostatečnou zálivku a to především u nově vysazených dřevin.

Provádíme řez ořešáku.

Dozrávají plody zimolezu kamčatského.

Vysazujeme sazenice révy.

Dozrávají plody zimolezu kamčatského

Zeleninová zahrada

Vyséváme květák, kedluben, fazol, okurky, kopr, melouny, tykve, červenou řepu salátovou a pórek. V druhé polovině měsíce vysazujeme teplomilné plodiny: rajčata, lilek, patizón a papriku. Pokud hrozí nízké teploty, chráníme tyto rostliny bílou netkanou textilií.

Sklízet můžeme již ředkvičku, hlávkový salát, cibuli kuchyňskou, rané odrůdy kedluben a květáku.

Je vhodný čas k přímému výsevu některých bylinek – divizny velkokvěté, měsíčku zahradního, bazalky a majoránky a k vysazování sazenic yzopu lékařského, levandule, máty, meduňky, libečku a dalších.

Levandule se mimo jiné hodí i do šatních skříní, odkud pudí moly


You must be logged in to post a comment Login