Obývací pokoje

K pohodě stačí pohodlná sedačka a její správné umístění

Od   | 

Sedací souprava je středobodem celého obýváku, a proto by měla interiér reprezentovat. Zaměřte se na několik základních pravidel a pořiďte takovou, která pozvedne celý prostor a na které se bude příjemně lenošit.

Výběr sedačky patří mezi nejdůležitější krok při zařizování obýváku. Zdroj: Casamoderna

Kromě vzhledu, který je pro nás nejdůležitější, musíme u sedací soupravy řešit také kvalitu provedení, zvolený materiál, velikost, provedení a to vše jde ruku v ruce s pořizovací cenou.

Vhodné umístění 

Sedací soupravu bychom měli vybírat zejména podle velikosti místnosti. Navíc by nikdy neměla být umístěna zády ke dveřím, protože sezení na takto situované sedačce je nepříjemné a nepřehledné. Naopak bychom ji měli umístit tak, aby sedící měli rozhled po celé místnosti, a to zejména na vstup, případně i z okna. Hitem poslední doby je umísťování sedačky do prostoru, které však vyžaduje více místa. Zpravidla je nutné, abychom mohli pohovku obejít dokola bez překážek. Správným umístěním sedací soupravy můžeme také elegantně a opticky oddělit otevřený prostor v podobě obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou.

Sezení umístěte tak, abyste viděli na dveře. Zdroj: Home Style

Jaké bude využití?

Sedačka může sloužit nejen pro večerní lenošení, ale také jako regulérní postel. Právě to, jak ji budeme využívat je celkem podstatná informace pro správný výběr. Bude-li sloužit pouze pro sezení, pak se zaměřte na doplňky, jako jsou vysouvací, či polohovatelné opěrky hlavy, nebo podnožky. Některé sedačky jsou také vybaveny odkládacími stolky, nebo masážními sedáky. Pokud bude pohovka sloužit pro každodenní spaní, pak je důležité se zaměřit také na kvalitu matrace i způsob vysunutí druhého lůžka. V dnešní době koupíte na trhu takové kousky, které jsou vybaveny nejen kvalitními pěnovými, či pružinovými matracemi, ale i lamelovými rošty, díky kterým bude spaní příjemné, i zdravé.

Tvar sedačky je důležitý

Popřemýšlejte i nad vhodným tvarem. Velký prostor ocení sedačku ve tvaru písmene “U”, které bude slušet prostorové umístění. Navíc je vhodná pro početnější setkávání, nebo větší rodinné sešlosti. Před volbou tohoto tvaru si dobře rozvrhněte místnost, protože by se mohlo lehko stát, že velká sedačka prostor nechtěně zahltí. Vezměte v úvahu otevírání dveří i oken a nezapomeňte na balkonové dveře. Do běžně velkých obýváků můžeme zvolit rohovou sedací soupravu která je také dostatečně prostorná. Pořídit k ní navíc můžete stylový sedák, taburet, nebo pohodlné křeslo. Rohové sedačky navíc většinou disponují úložným prostorem, který ocení každý. Hitem posledních let se však stala sedačka ve tvaru “L”, která se hodí jak do velkého interiéru, tak i do malého a úzkého prostoru. Skvěle zapadne tam, kde počítáme s každým centimetrem a navíc se na ni usadí více lidí, než na klasickou dvousedačku, kterou volíme do opravdu malého prostoru, jako jsou garsonky, či studentské pokoje.

Velikost sedací soupravy volte s ohledem na rozměr místnosti. Neměla by prostor přeplňovat ani být “neviditelná”.

Látková, nebo kožená?

Dilema může nastat také při výběru potahového materiálu. Hned na začátku vyžeňte myšlenky na koženkovou sedačku. Tento materiál se totiž velmi rychle opotřebí. Přednost dejte buď kvalitní látce nebo kůži. Látkové sedačky rozdělujeme na dva typy tkaniny – přírodní a syntetické. Dáme-li přednost přírodním, pak máme na výběr z bavlny, len, nebo hedvábí. Mezi syntetickou tkaninu řadíme akryl, nylon a polypropylen. Při výběru můžeme udělat kompromis a sáhnout po takové látce, kde se kombinují jak přírodní, tak i syntetická vlákna. Tkaniny bývají ošetřeny speciální ochranou, která prodlouží látce životnost a díky které se na sedačce nebude držet příliš nečistot. Látkové čalounění vybírejte také podle vazby vláken, která by měla být těsná a tenká. Na trhu najdete i takové látky, které zabraňují přehřátí, prodření, nebo zašpinění. Někteří výrobci se zaměřují také na nehořlavé látky nebo na látky odvádějící statickou elektřinu. 

Dopřejte si sedací soupravu, u které můžete polohovat opěrku hlavy i podnožku. Ovládá se mechanicky nebo elektricky.

Milovníci kůže si mohou dopřát koženou sedačku, která se ale prodraží. Na druhou stranu se většina koženého čalounění velmi dobře udržuje v čistotě. Základem je především kvalita kůže, která by měla být odolná a neměla by mít sklony k vysychání. Důležité je také kožené sedačky pravidelně impregnovat, čímž si zaručíme jejich dlouhou životnost.

Hustá výplň

Do většiny sedaček se používá jako výplň polyuretanová pěna. Při výběru je důležité se zaměřit na její hustotu a objemovou hmotnost. Kvalitní sedačka má totiž dostatečné množství výplně, díky které ji jen tak neprosedíme, ale zároveň není tvrdá ani tuhá. Dopřát si můžete i výplň z husího peří nebo z takzvané paměťové pěny, která se vytvaruje přesně podle vašich linií a po té se vrátí zpět.

Jak moderní sedačku vybrat?

  • Ujistěte se, že sedačka má hluboké a široké sedáky, na kterých bude radost sedět
  • Měla by mít také polohovatelné a nastavitelné opěrky, či podnožky
  • Vsaďte spíše na neutrální barvy a motivy, které vás ani po čase neomrzí
  • Dostatečná objemová hmotnost výplně je důležitá

Polohovatelnost sedačky je důležitá. Zdroj: Casamoderna

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login