Doplňky do bytu

Jsou do interiéru vhodnější rolety, závěsy nebo žaluzie?

Od   | 

Intenzivnější sluneční záření a jeho pronikání do interiéru řešíme zejména během letních měsíců, kdy slunce vychází brzy ráno a zapadá pozdě večer. Kromě světla lze vhodným zastíněním mnohdy vyřešit i klima v místnosti, proto vybírejte pečlivě.

Dnes se závěsy nechávají ležérně na podlaze. Zdroj: Orsei

Stálicí jsou závěsy

Závěsy jsou nestárnoucím bytovým doplňkem, jejichž hlavní výhodou je snadná výměna za jiné, která umožňuje rychlou proměnu interiéru, zejména pokud se nám ty současné okoukají. Mimo to je jich na výběr více než dost, a to jak materiálů, barev, tak i vzorů. Závěsy jsou také dominantním prvkem místnosti, proto by se měla jejich výběru věnovat pozornost. Jsou schopny pokoj zatemnit, zateplit, ale často také opticky zmenšit, z tohoto důvodu volte do tmavších interiérů lehčí a průsvitnější materiály i světlé barvy. Světlejší interiéry zase snesou hrubší materiál a tmavší odstíny.

Jestliže nepotřebujete v místnosti zajistit úplné zatemnění, vyberte poloprůhlednou látku, přes niž se světlo bude lámat a vytvoří pohodovou atmosféru. Výborně poslouží například tkaniny z přírodních vláken, které část světla propouští – uplatnění najdou například v halách, chodbách, ale i v kuchyních. Opak zajistí zase takzvané blackoutové závěsy, jež jsou specifické pogumovaným rubem, který kromě pronikání světla zamezuje i průniku hluku. Navíc jsou snadné na údržbu, mohou se totiž prát i vysávat.

Ke kombinaci barev použijte barevné spektrum, kde najdete kontrastní i doplňkové barvy. Zdroj: Orsei

Žaluzie se zavděčí každému

Žaluzie patří hlavně k praktickým řešením, lze u nich totiž snadno a rychle koordinovat množství pronikajícího světla do místnosti. Pořídit si můžeme vertikální nebo horizontální žaluzie, v nabídce jsou rovněž varianty vhodné jak do exteriéru, tak i do interiéru. Jejich výhodou je dlouhá životnost, také snadná údržba, k setření prachu postačí prachovka, vlhčené ubrousky nebo utěrka. Prachu se však lze chytře vyhnout, a to umístěním žaluzií mezi izolační skla. Vybírat můžeme mezi těmi klasickými hliníkovými, dřevěnými, látkovými nebo moderními bambusovými či z dřevěných tkanin. Nejčastěji jsou využívány ty z hliníku, je totiž lehký, pevný a pružný, ale designově lépe působí právě dřevěné nebo bambusové. Zajímavé řešení poskytují také žaluzie plisované, které umí upravit i klima, v zimě zabraňují chladu a v létě zase horku.

Dřevěné žaluzie dodají interiéru teplo domova

Rolety neomrzí

Stejně jako u žaluzií tak i u rolet je možné vybírat mezi venkovní či vnitřní variantou. Venkovní předokenní rolety jsou nejčastěji vyrobeny z hliníku, a kromě hluku a průniku světla, chrání dům i proti zlodějům. Vnitřní typ rolet je nejčastěji zhotoven z polyesteru s antistatickou úpravou, který je levnou i snadno udržitelnou volbou. Pořídit se však dají i rolety dřevěné nebo bambusové, ty se hodí zejména do koupelny, jelikož bambus ve vlhkém prostředí tvar nemění. Dobrým řešením jsou i takzvané zebrované, jejichž výhoda tkví v průsvitných a neprůsvitných proužcích, díky nimž lze upravovat světlo v interiéru. Rolety mají všeobecně vysokou efektivnost ve stínění, úplnou tmu zajistí ty s bočními lištami.

Nejste-l i zastánci klasických rolet, pak můžete zvolit rolety římské

Výběr je na vás

Ať už jde o závěsy, žaluzie nebo rolety, vždy závisí především na vašich preferencích. Pokud však máte v domácnosti alergika, je vhodné se vyhnout klasickým závěsům, ve kterých se udržuje prach, a dát přednost spíše roletám či žaluziím z jiného než textilního materiálu. Prach snadno setřete a nebude se v místnosti vířit. Moderní jsou v poslední době rolety, zejména pak ty venkovní hliníkové. Pozadu nejsou ani dřevěné žaluzie. Avšak u výběru všeobecně záleží na stylu interiéru, čemuž je dobré se podřídit, aby i stínění působilo harmonicky a zbytečně prostor nerušilo.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login