
Jiřiny jsou v různých barvách. Zdroj: Pixabay
Široké spektrum barev a typů květenství, které rozzáří každý kout zahrady, i odolnost vůči zimě a suchu. Vysaďte si jiřiny a mějte díky těmto kráskám o podzimní výzdobu svých záhonů postaráno!
Dekorační typ květenství se vyznačuje mírně zkroucenými okvětními lístky dovnitř.
Jiřiny nebo jiřinky právě v této době zdobí parky, zahrádky i předzahrádky rodinných domků nebo chalup, což je v čase, kdy odkvétají všechny letničky a nastupuje chladné počasí, velmi příjemné oživení. Jejich výhodou je, že vydrží i nepříznivé podmínky, takže se jejich barevnými květy můžete kochat až do prvních mrazů.
Kulovité květenství má spirálově uspořádané korunní plátky.
Světle růžové zbarvení je v podzimních dnech příjemným zpestřením.
Květenství jiřinek se podle tvaru a velikosti dělí do devíti různých skupin, např. kulovité, leknínovité, kaktusovité, dekorační nebo jednoduché. Samotné květy jsou pak jednobarevné, dvoubarevné, ale díky šlechtitelskému umu profesionálů můžete narazit i na vícebarevné druhy.
Žíhané konce okvětních plátků celý květ krásně zvýrazní.
Jednoduché květenství má osm až deset okvětních plátků.
Ideální doba pro výsadbu jiřin je na jaře před posledními mrazy, pokud jste ale nedočkaví a chtěli byste si po zimě zasadit už předpěstované rostliny, můžete je v období zimních měsíců pěstovat doma v květináčích. Pak ale nezapomeňte na to, že je nutné tyto výpěstky do záhonu sázet až když pomine riziko mrazů.
Jiřinky s kaktusovitým květenstvím bývají v zahradách vidět nejčastěji.
K rostlinám je dobré umístit i oporu, kterou může být i plot.
Nejlepší stanoviště, které pro tyto květiny můžete zvolit, je samozřejmě takové, kde vám vyniknou. Slunné místo chráněné před větrem s dostatečně živnou půdou bude z praktického hlediska nejvhodnější. Jiřinky nemají rády příliš přemokřenou zeminu, ale pravidelné a rovnoměrné zavlažování je důležité, stejně jako hnojení dusíkem a draslíkem. Před samotnou výsadbou je proto dobré vystlat důlky, do kterých budete rostlinu usazovat, kompostem nebo hnojem, čímž jim vytvoříte kvalitní základ pro jejich růst i květ.
Bílé jiřinky mohou být i základem nádherné svatební kytice.
Poté, co jim zčerná listí, je zkrátíme asi na 15 centimetrů, hlízy vytáhneme ze země, zbavíme je všech nečistot i postranních kořínků a necháme sušit několik dní vzhůru nohama. Po zbytek zimy je uchováváme na suchém místě chráněném před mrazem, nejlépe obsypané nadrcenou kůrou. Samotné květy můžete zužitkovat ve svých aranžérských dovednostech, ať už živé nebo nasušené.
Pohodlí a originalita často nejdou dohromady. Tedy alespoň v minulosti tomu tak nezřídka bývalo. Designéři ze studia L’atelier však...
Zahrady je možné zakládat po celou vegetační sezónu, nejčastěji se ale doporučuje jaro a podzim. Každé období má...
Pasivní bydlení je způsobem, jak ušetřit do budoucna. Přestože mohou být pořizovací náklady vyšší, díky energetickým úsporám bude...
V zahrádkářských kruzích se o něm šeptá jako o králi podzimních trvalek. Rozchodník, botanicky známý jako Sedum, je...
You must be logged in to post a comment Login