Kuchyně

Jídelní stůl jako součást kuchyňského ostrůvku

Od   | 

Kuchyňský ostrůvek nemusí sloužit pouze jako varná či mycí zóna, úložný prostor nebo plocha pro přípravu potravin. Pokud tento multifunkční prvek vhodně uzpůsobíte, může být skutečným srdcem kuchyně, kde se schází všichni členové domácnosti, aby ochutnali vaše domácí speciality.

Nebojte se sjednotit design jídelního stolu s ostrůvkem, na který navazuje.

Prodloužený ostrůvek

Tam, kde to rozloha kuchyně dovoluje, se nabízí dlouhý kuchyňský ostrůvek rovnoběžný s linkou. Záleží na počtu strávníků, které sem budete chtít usadit, ale měl by být dlouhý alespoň 220 cm, abyste ho mohli pohodlně využívat k přípravě jídel i ke stolování. Záleží také na tom, jestli budete chtít usadit své hosty do řady vedle sebe, nebo proti sobě. Druhá varianta je jistě společensky přívětivější a může vám s ní pomoct samostatný jídelní stůl, který k ostrůvku přirazíte. Ten zároveň vytvoří extra pracovní plochu.

Snížená plocha umožňuje stolovat ve standardní výšce.

Pokud se nechcete vzdát klasického jídelního stolu, můžete mít z kuchyňského ostrůvku alespoň stylový snídaňový pult.

Barové posezení

Pokud preferujete oddávání se kulinářským zážitkům z vyšší perspektivy, pak pro vás bude vhodné posezení barového typu. Nemusíte se ale bát, že byste museli potraviny připravovat v nedostupných výškách. Dnes jsou již k dostání snížené barové židle odpovídající výšce kuchyňského ostrůvku, který primárně slouží jako pracovní plocha.

U “barové” varianty nezapomeňte na prostor pro nohy.

Aby takové posezení bylo pohodlné, je potřeba už při návrhu ostrůvku myslet na dostatečný prostor pro nohy. Přesah pracovní desky by měl být alespoň 20 cm, nejlépe však 30 cm. Nejenže tak nebudete čelit nepříjemným nárazům kolen o záda skříněk, ale vytvoříte tak zároveň místo pro zasunutí židlí.

V části určené ke stolování může být i vyvýšená barová deska.

Zvýšený jídelní stůl lze navázat na ostrůvek do tvaru L.

Ostrůvek s uzpůsobenou výškou pro stolování

Standardní výška pracovní plochy, a tedy i výška kuchyňského ostrůvku, která se pohybuje okolo 86 cm, není pro stolování ideální. V tomto případě se dá část, ve které chcete vytvořit posezení, a nemáte dostatek prostoru pro rozšíření ostrůvku o samostatný stůl, snížit, případně nechat na míru vyrobit jídelní desku, která bude kopírovat strany ostrůvku, a umístit ji do pro stolování optimální výšky 75 cm.

Integrovaný stůl na míru působí jako součást kuchyňského ostrůvku.

Barevné a materiálové rozlišení jasně určuje zónu pro stolování.

Lavice i klasický jídelní stůl

Lavicové sezení v jídelně je v dnešní době trendy, tak proč nezvolit toto řešení, které i ve společnosti ostrůvku funguje víc než dobře? Ocení ho zejména děti, které jsou tak rády pravou rukou při vaření. Jestliže dispozice kuchyně neumožňuje umístění ostrůvku do jejího prostoru, využijte jednoduše jídelní stůl, který vám poskytne pracovní prostor navíc. A až se začnou linout vůně do ostatních pokojů, o brzkou společnost jistě nebudete mít nouzi.

Volně stojící lavice se dá přisunout k (polo)ostrůvku, čímž získáte prostor navíc, když ji zrovna nevyužíváte.

I obyčejný jídelní stůl dokáže udělat službu kuchyňského ostrůvku.

Fotogalerie:

Sezení u kuchyňského ostrůvku pohledem architekta:

Zdroj: Kuchyně Šafaříková, Hack The Hut, Homedit, Pinterest 


You must be logged in to post a comment Login