Kuchyně

Jídelní stůl jako dějiště událostí

Od   | 

[tps_title][/tps_title]

Kromě stolování se u jídelního stolu píší domácí úkoly, maluje, konferuje, pracuje a nezřídka se tu rozhoduje o důležitých rodinných událostech. K tomu, aby veškeré toto počínání bylo pohodlné, je dobré znát několik pravidel a jídelnu jim přizpůsobit.

Spojení masivní stolové desky s kovovým podnožím nemůže dopadnout jinak, než skvěle. Stůl Artistico, zdroj: Casamoderna

Zkouška z ergonomie

Jídelní stůl si zpravidla vybíráme podle toho, jak máme zařízený byt a tomu pak přizpůsobujeme jeho design. Což je správné hledisko, ale vzhledem k praktičnosti naprosto bezvýznamné. Poté, co si ujasníme styl, vezmeme v úvahu prostor, kam má stůl přijít a také předpokládaný počet lidí, kteří u něj budou sedávat. Počítejte s tím, že minimální prostor mezi hranou stolu a hranou okolního nábytku má být 133 cm. Nutný prostor mezi hranou stolu a sporáku by měl být 140 cm, mezi stolem a dřezem činí rozměr 110 cm. Dále budou u stolu stát židle, které si vyžádají minimální průchod v šíři 26, ale optimálně 53 cm.

Barvu masivního dřeva jídelního stolu oživí židle s barevným látkovým čalouněním, zdroj TON

Aby byl pohyb u jídelního stolu bezpečný a pohodlný, tak byste měli počítat s délkou 70 cm pro odsunutí židle. Bude-li stát židle u zdi, připočítejte ještě 5 cm. Když se ke stolu zasedne, tak takzvaná intimní zóna mezi jednotlivými strávníky má mít šířku minimálně 45 až 75 cm. Komfortní stolování pro jednu osobu zajišťuje délka funkční plochy minimálně 60 cm a šířka stolu 60 cm. Za běžnou šířku jídelního stolu pro dvě osoby je považován rozměr 75 cm.

Jídelní stůl Saturno, zdroj: Natuzzi

Jídelní nešvary

Dost často se v domácnostech vidí stolování u konferenčního stolku za současného sledování televize. To je všechno špatně. Jednak trpí potahy sedačky a podlaha pod „stolovníkem“ ale hlavně trpí zažívání dotyčného. Stolovat by se mělo ve vzpřímené poloze, aby byla břišní dutina dostatečně zásobená krví a vnitřní orgány tak mohly dobře fungovat při zpracovávání potravy.

Velmi elegantně bude v bytě působit jídelní stůl ve tvaru oválu, zdroj Casamoderna

Je dobré vyzkoušet si už v prodejně, zda se vám bude na židli u stolu pohodlně sedět, proto kromě délky a šířky stolové desky je důležitý i vztah mezi sedákem židle, lubem stolu a vzdáleností plátu stolu od sedadla. Pozor na židle s područkami, ty jsou sice krásné ale ke stolování nevhodné, protože zpravidla nejdou úplně zasunout pod desku stolu a můžete si tam zachytit rukáv, kapsu či prostírku při servírování. Za nevhodné a při stolování i nebezpečné se považují kolečkové židle, které neposkytují stolujícímu pevnou oporu při usedání i vstávání.

Nezapomeňte vybrat správnou výšku židlí vůči výšce stolové desky, zdroj: Home Style

Stále jsou oblíbené stoly se skleněnou deskou, která ve velmi praktická z hlediska údržby, zdroj Casamoderna

Fotogalerie:

Jak jednoduše sladit interiér očima odborníka


You must be logged in to post a comment Login