Zahrada

Co ještě můžete vysadit na konci října? Cibuloviny, okrasné keře, ale i česnek

Od   | 

Konec října je poslední příležitostí pro vysazení rostlin a zeleniny, ze které se budeme těšit příští rok. Sázet můžeme například okrasné keře, růže anebo třeba česnek. Právě říjen je ideálním obdobím, kdy venku není mráz, ale ani žádné velké teplo. 

I na konci října můžeme ledacos vysadit. Zdroj: Pixabay

Okrasné květiny

Od druhé poloviny října můžeme začít vysazovat cibuloviny květin, které na jaře vytvoří barevnou záplavu květů. Zvolit můžeme barevné tulipány, nádherné kosatce, narcisy, krokusy, okrasné česneky, ale i modřence, nebo bramboříky.

Okrasné cibuloviny zasaďte právě teď. Zdroj: Pixabay

Růže

V říjnu lze vysadit také růže, ale poslední týden v měsíci je opravdu poslední šance pro její vysazení. Růži vysazujeme většinou bez kořenového balu a umísťujeme na slunné místo s dobře propustnou půdou. Před vysazením kořeny ponořte alespoň na 4 hodiny do nádoby s vodou a mezitím si připravte místo pro zasazení. Vykopejte dostatečně prostornou jámu, jejíž dno je vhodné prokypřit a smíchat s trochou kompostu. Ponořenou růži vytáhneme, zastřihneme její kořeny a vysadíme. Dbejte na to, aby se kořeny nepolámaly, ale po celém prostoru jámy se rozprostřely.  

Přichází nejvyšší čas pro výsadbu růží. Zdroj: Canstockphoto

Stálezelené a okrasné keře

Poslední šanci máme i na sázení keřů. Mezi stálezelené patří kalina, cesmína, aukuba, nebo třeba bobkovišeň. Stanoviště zvolte pod vyššími stromy a před výsadbou počkejte na teplejší den, aby keře mohly dobře zakořenit. Stálezelené keře většinou zasazujeme spolu s kořenovým balem. 

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Ten správný čas na výsadbu přišel i na okrasné keře jako je šeřík, tamaryšek, zlatice, nebo trojpuk. Jako u jiných dřevin i okrasné keře sázíme s kořenovým balem, a samotné keře vysazujeme ve skupinách, nebo jednotlivě. Při výběru stanoviště dejte přednost slunným místům, ale i polostínům. Rozhodnete-li se vysadit okrasné keře, které kvetou až v průběhu léta, je lepší s jejich výsadbou počkat na jaro. 

Stálezelené i kvetoucí keře vysaďte raději na podzim. Zdroj: Pixabay

Čas na vinice

Někteří z nás si chtějí dopřát na zahradě malou vinici, kterou mají buď pouze na ujídání, nebo si vyrábí víno pro své potřeby. Ideální ale je, pokud je zahrada situována v teplejších místech, kde se vínu bude dařit. Pokud chcete vyzkoušet vlastní malou vinici, je nejvyšší čas pro výsadbu vinné révy. Tu vysazujte na jižní stranu a pnout ji můžete nechat  například po terase, nebo pergole. Získáte tak příjemnou zeleň nad posezením.

Vinnou révu třeba jen pro radost vysaďte na teplejších místech. Zdroj: Pixabay

Česnek

Na konci října vysazujeme také nezbytný česnek, který používáme téměř do každého pokrmu. Ideální podmínky jsou hlinitopísčitá struktura půdy, ale také slunné místo a na živiny bohatá zemina. Velké riziko pro česnek představují houbové choroby, které plodinu napadají. Některé zárodky mohou být přímo v půdě, kam česnek vysazujeme, a proto odborníci doporučují stroužky před výsadbou namořit. Obecně se na jedno kilo sadby používá jeden litr jíchy. Paličky česneku je potřeba rozebrat na stroužky a jednotlivě je namáčet do připraveného roztoku. Stroužky necháme oschnout a poté sázíme do připravené půdy.

Před výsadbou stroužky česneku namořte. Zdroj: Pixabay


You must be logged in to post a comment Login