Články

Jedno z nejšpinavějších míst vaší kuchyně? Dřez! Víme, jak jej vyčistit

Od   | 

Každý z nás chce mít doma pořádek. A o kuchyni, kde připravujeme jídlo, to platí dvojnásob. I přesto se může stát, že právě zde najdete nejrůznější nečistoty a bakterie. Věděli jste, že k nejšpinavějším místům každé kuchyně patří dřez? I proto vám dnes dáme několik tipů na to, jak jej vyčistit.

Dřez vyžaduje pravidelné čištění. Zdroj: Franke

Houbičky na nádobí, stojany na nože, utěrky, tlačítka u spotřebičů, kořenky, prkénka a dřez patří k nejšpinavějším místům v každé kuchyni. V dřezu umýváte nejrůznější suroviny – počínaje zeleninou, konče masem a nádobím. A jen málo lidí si dá tu práci, aby jej poté rovnou vyčistili. Výsledek? Spousta mikroorganismů, které mohou způsobovat zaschlé skvrny, ale i vodní kámen.

Čím čistit? Aneb pozor na poškrábání

Doby, kdy byly téměř všechny dřezy výhradně nerezové, jsou dávno pryč. V současnosti si můžete vybírat ze spousty materiálů, každý z nich pak má jiné vlastnosti a snese jiné zacházení.

Při úklidu nezapomínejte ani na baterii a její okolí. Zdroj: Kludi

Vždy však platí, že byste dřez neměli čistit s pomůckami a prostředky, které by dřez mohly poškrábat či jinak poškodit. I proto se vyhněte použití drátěnky, kartáče či hrubé houby. Místo toho se zaměřte na jemné houbičky, hadříky z mikrovlákna nebo bavlněnou utěrku.

 

Jak vyčistit nerezový dřez

I když už nejsou jediné, stále patří k nejprodávanějším. Mezi jejich největší nevýhody patří fakt, že se na nich snadno usazují nečistoty, vodní kámen, ale i viditelné kapky vody. Při nákupu čisticích prostředků vybírejte z těch, v nichž nebude abrazivní složka (například čisticí písek), ale ani chlor. Ideální přípravek je ten, který je přímo určen k čištění nerezových dřezů. A jak na to?

Nerezové dřezy? Oblíbená klasika. Zdroj: Franke

Přípravek naneste na dřez dle návodu na obalu, poté nechte působit potřebnou dobu. Poté jej můžete setřít velkým hadříkem. Kromě dřezu věnujte svoji pozornost také odtoku a okolí baterie. Vyčistěte i baterii samotnou.

S čištěním nerezového dřezu vám může pomoci také jedlá soda. To stačí nasypat do dřezu a rozetřít ji vlhkou houbičkou. Posypaná místa po pár minutách postříkejte octem – ten se postará o vodní kámen, navíc jde o přírodní dezinfekci. Směs následně opláchněte. K vyleštění můžete použít jak ocet, tak i citronovou šťávu.

Jak vyčistit granitový dřez

Granitový dřez je vyroben ze směsi drcené žuly a pryskyřice. A jednou z jeho největších výhod je snadná údržba. Při čištění se vyhýbejte prostředkům s hydroxidem sodným, chlorem či bělicím prostředkům.

S vyčištěním běžných nečistot si poradí obyčejný hadřík či houbička na nádobí. V případě potřeby můžete použít ocet, který pomůže proti vodnímu kameni. V případě, že budou nečistoty na granitovém dřezu odolné, budete muset použít prostředek na něj určený. Některé běžné prostředky by mohly jinak odolný granitový povrch poškodit.

Při čištění granitového dřezu postupujte tak, že přípravek nanesete na suchý dřez. Po chvilce jej opláchněte čistou vodou. Nakonec opět vytřete do sucha.

Pracovní deska z kamene v kombinaci se zlatým dřezem je elegantním řešením pro vaši kuchyni. Zdroj: Grohe

Jak vyčistit keramický dřez

Hledáte dřez, který bude odolný vůči obarvení od běžných potravin? Pak je pro vás ideální keramický dřez. Jeho velkou výhodou je fakt, že jej nemusíte čistit příliš často, usazeniny se na něm moc tvořit nebudou. V případě, kdy jej budete potřebovat umýt, bude vám stačit houbička s prostředkem na mytí nádobí. Jednou do týdne použijte prostředek na mytí umyvadel.

 

V kurzu jsou barevné dřezové baterie

 


You must be logged in to post a comment Login