Rady a tipy

Jedete na lyže? Nezapomeňte zabezpečit dům proti zlodějům!

Od   | 

Zima je v plném proudu a zasněžené sjezdovky lákají k odjezdu z domu za lyžováním. Abyste se mohli vrátit do domova tak, jak jste jej opustili, je nutné držet se několika základních opatření.

 Před odjezdem na lyže je nutné zabezpečit dům nejen proti vnějším hrozbám, ale také těm vnitřním. Byt či dům nám totiž může notně poškodit nedotažený vodovodní kohoutek či zapnutý plynový hořák. Proto ještě než naložíte lyže do kufru, dobře zkontrolujte, zda máte vypnuté všechny rizikové spotřebiče. Před odchodem také zhasněte světla a v ideálním případě i vypněte přívod elektřiny v hlavním jističi. Nikdy také nezapomínejte důkladně zkontrolovat dveře, okna a zkrátka všechny možné vchody nezvaných návštěvníků.

Riziková místa ve vaší domácnosti

Drtivá většina zlodějů používá pro vstup dveře a okna. Stávají se tak největší slabinou vaší domácnosti, na kterou se musíte zaměřit. Základem je řádné a pečlivé uzavření okenních křídel a dveří. Nezapomeňte ani na nenápadná okénka ve sklepě či na záchodě.

A jsou to právě bytelné dveře, které jsou základem k bezpečné domácnosti. Dveře určitě zajistěte proti vyražení a proti vyháčkování. V tomto ohledu jsou jednoznačně doporučovány bezpečnostní dveře do bytu, které splňují ty nejpřísnější normy. Kvalitní bezpečnostní dveře, které mají vysokou odolnost vůči poškození, by měly být jasným základem každé prevence vůči zlodějům. Pokud zloděj narazí na byt s cylindrickou vložkou vysoké bezpečnostní třídy, raději půjde o dům dál.

Ani zabezpečení oken není radno podceňovat. Okna můžete zajistit několika způsoby – mít v nich vrstvené nebo tvrzené výplně, opatřit je mřížemi, nebo si pořídit pojistky proti vysazení.

TIP: Podívejte se na dalších 6 tipů, jak ochránit dům během vaši dovolené. Prevence je základ, jak snížit riziko vykradení vašeho domova.

Elektronikou proti zlodějům

Právě elektronické zabezpečovací systémy jsou v poslední době velmi rozšířené.  K signalizaci narušení okenních prostor či dveří lze využít různá čidla. Vhodná jsou zejména kontaktní čili mechanická čidla, která detekují pohyb v místnosti, a mohou vás upozornit na vniknutí pomocí mobilní aplikace.

Mezi oblíbené prvky elektronické bezpečnosti patří také kamerové systémy, které monitorují okolí. Jejich hlavním úkolem je odradit případného lupiče tím, že by byl zaznamenán.

Bezpečnostní desatero PČR

  • Domácnost mějte vždy řádně pojištěnou.
  • Dbejte na řádné zabezpečení bytu – ideálně bezpečnostními dveřmi dostačující třídy.
  • Vytvořte si fotodokumentaci cenných věcí včetně výrobních čísel.
  • Nenechávejte v okolí domu žebříky a nástroje, které mohou zlodějům ulehčit vstup.
  • Cennosti ukládejte do trezoru, nejlépe zabudovaného ve zdi.
  • Přerušte dodávku poštovních zásilek, nebo si zajistěte pravidelné vybírání schránky.
  • Dbejte na řádné uzamykání vstupních dveří do bytu i do domu.
  • Dbejte na řádné osvětlení prostor kolem domu a v něm.
  • Nebuďte lhostejní k pohybu nepovolaných osob v domě.
  • Na svůj odjezd neupozorňujte zbytečně předem. Povězte o něm pouze těm, kterým důvěřujete.

Více na: https://www.policie.cz/clanek/jak-zabezpecit-byt-pred-odjezdem-na-dovolenou-883880.aspx


You must be logged in to post a comment Login