Doplňky do bytu

Jaro je tady a s ním klepou na dveře i Velikonoce

Od   | 

Velikonoce se blíží, a proto je i čas začít připravovat velikonoční dekorace, kterými ozdobíte domov. Jaro je plné pestrých a pastelových barev, díky kterým v interiéru během chvíle vytvoříme veselou a sváteční atmosféru. Přinášíme vám tipy na dekorace, která jsou nevšední a neokoukané. Navíc s trochou kreativity si originální kousky můžete vytvořit i sami.

Velikonoční dekorace by měly být v jarních barvách. Zdroj: Westwing

Zdobení vajec je zábava

Klasické barvení vajíček v horké lázni zná každý. Co ale přijít s něčím jiným, čím všechny koledníky rozhodně odzbrojíte? Hitem je drátkování, broušení vyfouknutých skořápek, háčkování, ale i různé třpytky ve všech barvách! Skořápku jen potřete lepidlem a obalte ve třpytkách, nebo ji omotejte pastelovou stužkou! Hitem jsou i mramorovaná vajíčka, která pomocí barev a mramorových částeček barvíte v rukavicích v ruce, dokud není výsledek perfektní!

Děti nechte vajíčka ozdobit pomocí foukacích fixů nebo voskovek. 

K ozdobení drátkem je třeba trochu zručnosti. Výsledek ale stojí za to. Zdroj: Krasice

Věnec patří na dveře

Nejen že zahřeje u srdce pohled na pastelové barvy při každém příchodu domů, ale zároveň bude symbolizovat pro všechny ostatní, že je jaro už opravdu tady! Navíc jsou věnce jednoduché a na dveřích mohou vydržet i mnohem déle než jen do Velikonoc. Pokud chcete originální věnec, který nikdo nemá, pak si ho sami vytvořte! V hobby marketech najdete základ, který si jednoduše dozdobíte podle svého. Hitem jsou i věnce vytvořené z vajíčkových skořápek, které jednoduše ozdobíte, jak chcete, a poté lepidlem pospojujete do kulatého tvaru. Kromě dveří můžete věnec umístit na konferenční stolek jako sezónní a decentní dekoraci.

Příjemně působí kombinace barev tón v tónu. Zdroj: Pinterest

Kam s beránkem a mazancem?

Tradiční pečení beránka i mazance neodmyslitelně k Velikonocům patří. Umístěte je na stylový podnos charakteristický pro tento jarní svátek. Podnos může být skleněný, keramický nebo dřevěný a stačí ho umístit na jídelní stůl. Dokonale bude vypadat v jemných pastelových barvách, symbolizující jaro a průhledným skleněným víkem. Dekorace je během chviličky hotová. 

Podnos skvěle poslouží k velikonočnímu pečení, ale i jako dekorace. Zdroj: Westwing

Váza květin, nebo proutí?

Na stůl patří váza plná pestrých jarních květin. Zvolte rozkvetlé tulipány nebo hyacinty. I stylovou vázou je možné podtrhnout velikonoční atmosféru, stačí se jen rozhlédnout! Skvěle poslouží i čerstvě nařezané větvičky, které budou dokonale vypadat, dozdobíte-li je stužkami nebo zavěšenými vajíčky. Rázem máme jednoduchou a decentní velikonoční dekoraci. A co třeba ozdobit ve váze typicky jarní rozkvetlé kočičky?

Jednoduchá váza s tulipány je symbol Velikonoc a jara. Zdroj: Felius Design

Ozdoby vajíček lze zavěsit na větvičky ve váze nebo na takto vytvořený věnec nad stolem. Zdroj: Lyngby Porcelæn

Drobná dekorace

Kromě výše zmíněných velikonočních tipů, pořiďte drobné velikonoční dekorace v podobě keramických beránků nebo zajíců. Ideální jsou i velikonoční svícny a jiné drobná dekorace. Pořídit můžete i velikonoční talíře, které se budou na tyto sváteční dny hodit. Dekorací můžeme vyzdobit jídelní stůl, konferenční stolek, obývací stěnu nebo skříně v předsíni!

Postavičky zajíců vyniknou v každém interiéru! Zdroj: Westwing

Zajíc býval tradičním symbolem oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre, a právě z jejího jména se odvodilo slovo Easter, tedy Velikonoce.

Symboly Velikonoc a co znamenají?

Barvení vajíček, pletení pomlázek, i pečení beránka je každoroční tradice. Víte ale co tyto symboly Velikonoc ve skutečnosti znamenají?

  • Vajíčka – nejtypičtějším symbolem Velikonoc jsou vajíčka a znamenají symbol nového života.  Barvení i zdobení vajíček probíhalo už v pravěku a tento zvyk se dodržuje až dodnes. 
  • Beránek –  v křesťanství beránek představuje Ježíše Krista, jelikož právě on je dle této víry obětní beránek, který se obětoval pro svět.
  • Kočičky – tento milovaný symbol jara představuje v křesťanství zvyk jejich svěcení na Květnou neděli a následně používání popela z jejich spálení během Popeleční středě.
  • Zajíček – původ zajíčka sahá až do pohanských rituálů, kdy představoval symbol jara. Právě zajíc býval tradičním symbolem oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre, a právě z jejího jména se odvodilo slovo Easter, tedy Velikonoce. 

Fotogalerie: 


You must be logged in to post a comment Login