Inspirace

Jarní truhlíky vytvoří příjemnou atmosféru a probarví okna

Od   | 

Na výsadbu klasických truhlíků s letničkami je ještě brzy. Výkyvy teplot by květinám nesvědčily a mohly by zmrznout. To ale neznamená, že si barevné květiny za okny nemůžeme dovolit i na začátku jara. Důležité je vysadit odolné jarní rostlinky, kterým neuškodí ani mrazy, které se mohou objevit nejen ráno.

Jarní truhlík vykouzlí úsměv na tváři. Zdroj: Pexels

Jarní cibuloviny nakombinujte i s trvalkami

K prvním jarním paprskům neodmyslitelně patří cibuloviny v podobě narcisů, tulipánů, hyacintů nebo šafránů. Za okny vykouzlí nádhernou jarní atmosféru a veselé barvičky. Vysadit můžete buďto již vypěstované rostliny ze zahradnictví a nebo lze mít připravené vlastní cibulky už od podzimu. Nádherné barvy je ideální nakombinovat trvalkami, které patří mezi odolné rostliny a jarním truhlíkům dodají zajímavý šmrnc. Spolu s cibulovinami vypadají pěkně sedmikrásky nebo jemné macešky. Na jaro se skvěle hodí truhlík doplnit větvičkami nebo proutím.

Kombinujte jarní cibuloviny s trvalkami. Zdroj: Canstockphoto

Správná výsadba je důležitá

Zvolíme-li do truhlíků cibuloviny vyššího vzrůstu, jako jako jsou tulipány narcisy nebo hyacinty, je důležité je zasadit tak hluboko, aby je nemohl vyvrátit silnější vítr nebo prudký déšť. Především tulipány a hyacinty mají květ těžký a proto se mohou snáze vyvrátit a poškodit. Pokud vysazujete květiny s nižším vzrůstem jako je šafrán, stačí je zasadit do hloubky asi 5-6 cm. Pokud navíc kombinujete vyšší a nižší rostliny do jednoho květináče pak mějte na paměti, že nižší rostliny by měly být umístěny dopředu a vyšší naopak dozadu. Zároveň mezi nimi nedělejte příliš velké mezery, protože do šířky se tyto květiny rozrůstat nebudou.

Dopřejte si na zahradu originální svítidla

V zahradnictví si také dejte záležet na výběru vhodné zeminy. Pro cibuloviny je ideální substrát s vysokým obsahem humusu, který rostlinám zajistí potřebnou výživu.  Než se pustíte do plnění truhlíků zeminou, umístěte nejprve na dno drenážní vrstvu kamínků,  Teprve potom nasypte zeminu a zasaďte rostliny. Navrch zeminy je ideální ještě umístit kousky mechu, který zeminu a rostliny chrání před silnými slunečními paprsky a zároveň i před nechtěným vysycháním.

Cibuloviny vyššího vzrůstu jako jako jsou tulipány, narcisy, nebo hyacinty, je důležité je zasadit tak hluboko, aby je nemohl vyvrátit silnější vítr nebo prudký déšť. Zdroj: Canstockphoto

Vyzkoušejte vřesovce

Pokud do jarních truhlíků chcete něco jiného, než jsou typické cibuloviny, pak můžete sáhnout také po barevných vřesovcích. Ty totiž zahradnictví zdobí již od brzkého podzimu a některým vydrží i po celou zimu až do jarních paprsků. Vřesovce lze koupit v pestrých růžových a fialových odstínech, ale výjimkou nejsou ani čistě bílé květy. Nakombinovat je lze zelenými rostlinami, jako je například břečťan, nebo zimostráz. Vřesovce navíc vyžadují neustále vlhkou půdu, proto na zálivku nezapomínejte ani během chladných dnů.

Dobře se jim daří v chudé, písčité půdě, není je tedy nutné přihnojovat.

Vřesovce oživí jarní cibuloviny. Zdroj: Canstockphoto

Barvy hýbou jarem

Jarní okna by měla být především barevná a měla by potěšit každé oko. Držet se můžete jedné kombinaci barev a nebo naopak popusťte uzdu fantaziím a do oken zakomponujte nejrůznější barvičky. 

  • Růžovou barvu vnesete do oken díky hyacintům.
  • Pro fialovou barvu volte šafrán.
  • Blankytně modré barvy docílíte pomocí pomněnek nebo modřence.
  • Bílou zastupuje vřes, sedmikrásky nebo hyacint.
  • Oranžovou a červenou barvu zastupují tulipány.
  • Žluté barvy se dočkáme díky narcisům, tulipánům nebo šafránu.

Jaro je pestré – kombinujte barvičky, ať máte veselá okna. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů


You must be logged in to post a comment Login