Inspirace

Jaký typ krbu se hodí právě do vašeho interiéru?

Od   | 

Fenoménem dnešní doby jsou krby, které mají zajímavý a jedinečný design, ve kterém se snoubí ekonomicky výhodné řešení doplňkového topidla s neopakovatelnou atmosférou, kterou krb a krbová vložka do domácnosti mimo jiné benefity jistě přinesou.

Dříve oblíbené otevřené krby (bez krbové vložky) dnes již prakticky neexistují, a to především z toho důvodu, že při jejich využívání uniká do vytápěného prostoru řada prachových nečistot.  Pro někoho se na první pohled může z technologického hlediska jevit i krb s krbovou vložkou jako krok zpět. Opak je, ale pravdou. V posledních letech se k vytápění, ať už jedné místnosti či celého domu právě pomocí krbu kloní čím dál víc lidí.

Vícevrstvé prosklení

Technologie vytápění se mění stejně jako v jiných odvětvích, a proto už dnes umíme krb s velkorysým prosklením i do nízkoenergetických domů za použití dvojitého nebo dokonce trojitého skla. Odlišnou technologii reflexních potisků používá ve svých krbových vložkách český výrobce Romotop. To vše za účelem udržet uvnitř topeniště část výkonu a prostor nepřetápět. Můžete si tak užívat ohně v celé jeho kráse, aniž byste se cítili jako v sauně.

Rovné krbové vložky

Klasické rovné prosklení je historicky nejstarší a dodnes je používáno asi nejvíce. Rovná krbová vložka je nejlepší, co se funkčnosti a životnosti týče. Z původního obdélníkového tvaru menších rozměrů se rozšířila nabídka o prosklení čtvercové, kulaté, trojúhelníkové nebo širokoúhlé.

U rovných krbových vložek se často kvůli menšímu přenosu tepla u velkých formátů skel krbových vložek usazuje dvojsklo nebo trojsklo s pokovením. Porovnání jednotlivých variant doporučujeme provést přímo u jednotlivých typů krbových vložek. Rovné krbové vložky se často otevírají do boku. Od šířky kolem 70 cm se doporučuje a velmi často používá horní výsuv, a to kvůli zamezení úniku kouře do místnosti během přikládání.

Prizmatické krbové vložky

Prizmatické prosklení bylo velmi oblíbené hlavně v osmdesátých a devadesátých letech 20. století. Dnes se téměř nevyrábí. Jen několik málo výrobců nabízí krbovou vložku s prizmatickým prosklením s děleným sklem.

Oblé krbové vložky

V současnosti v moderních trendech vládnou hlavně ostré hrany a rovné linie. Oblé krbové vložky se tak dostávají do pozadí. Někteří výrobci však stále nabízejí oblé prosklení, které navodí tak trochu nostalgickou atmosféru a hodí se do historicky zařízených interiérů.  U oblého skla nelze vyrobit více skel najednou. Způsob otevírání je zde často boční nebo s výsuvem.

Průhledové krbové vložky

Velmi oblíbená varianta hlavně u moderních bytů a domů. Jak sám název napovídá jedná se o prosklení přední a zadní části krbu. Většina výrobců sází právě na tyto krbové vložky, které v posledních letech hlásí velký vzestup. Průhledové prosklení je zajímavým designovým doplňkem, který hledají architekti a bytoví designéři. Jde o takřka sázku na jistotu, že použitím této vložky budete mít příjemný pocit z dobré koupě. U velkých formátů krbové vložky se používá dvojsklo. Otevírání je zde řešeno nejčastěji výsuvem nebo bočním otevíráním.

Rohové krbové vložky

Díky umístění v rohu místnosti se tak vejdou i do menšího interiéru. Také dokážou zajímavě vyplnit špatně využitelný roh místnosti. V případě, že preferujete bohatý a velkolepý prostor, buďte si jistí, že rohová krbová vložka vám ho nebude ubírat a může se tak stát dominantou prostoru, stejně tak s ním dokáže nenápadně splynout.

Vybírejte moderní a pokrokovou krbovou vložku

Takovou, která disponuje nejlepší výbavou, která úsporu i uživatelský komfort jenom posílí. Té nejlepší krbové vložce rozhodně nechybí centrální přívod vzduchu, který se postará o to, aby kyslík nutný k hoření ohniště nebyl odebírán přímo z místnosti, ale nejlépe z chodby, technické místnosti či přímo z exteriéru. Vy se tak nemusíte trápit nejen větráním, které je nezbytné v případě, že CPV krbová vložka nebude mít, ale především tím nepřicházíte o tolik žádané teplo. Pro nízkoenergetické domy i jiné dobře izolované objekty je centrální přívod vzduchu více než doporučován. Pro vyšší úsporu, ale i vaše domácí pohodlí a komfortní obsluhu jistě oceníte i krbové vložky s akumulačním systémem. Ten se v různých formách postará o to, aby se akumulační prstence či nástavce nahřály, teplo udržely a po vyhasnutí ohniště jej do interiéru stále předávaly, a to i několik hodin poté. Bezpochyby oceníte i dvoustupňové spalování, které umí zplyňovat emise i těkavé plyny a využití potenciálu otopu je tak skutečně maximální, navíc šetří náklady nejen na vytápění, ale i přírodu.

Nízké náklady na topnou sezónu, ale také absolutní nezávislost na externím dodavateli tepla, a navíc i jedinečný estetický zážitek a fakt, že s krbovou vložkou získáte skutečné srdce a teplo domova, to jsou výhody, pro které patří krbové vložky mezi špičku ve vytápění.

 


You must be logged in to post a comment Login