Doplňky do bytu

Jaký je nejoblíbenější vánoční strom českých domácností?

Od   | 

Češi vánoční tradice milují. Skoro každý touží po nazdobené domácnosti a neváhají utratit nemalé peníze za vánoční výzdobu. Vánoce stojí a padají se stromečkem, bez této stálice by nikdy nebyly to pravé ořechové. Bez stromku jednoduše nejsou Vánoce. Jaký by měl být ten správný vánoční stromek? Nepochybně co největší, pravidelně rostlý, s hustými větvemi. A měl by také krásně vonět. A bez opadání vydržet aspoň do Tří králů. V Česku se před Vánocemi prodá okolo 1,3 milionů stromků.

V ČR se nejčastěji prodává kavkazská jedle, smrk ztepilý nebo pichlavý a černá borovice. Liší se tvarem a hustotou koruny, umístěním jehličí na větvích a samozřejmě cenou. Borovice a smrk určené na vánoční stromky bývají obvykle české provenience. Jedle se často dovážejí, protože u nás se jim kvůli vysokým ekologickým nárokům (vzdušná vlhkost, ideální půda, čistý vzduch, místo chráněné před větrem a mrazem) příliš nedaří. Borovice vydrží nejdéle. Má řidší větve, které jsou ze všech stran obrostlé dlouhým, pichlavým jehličím. Jedle vydrží skoro stejně dlouho a má ze všech stromků nejhustší větve. Polodlouhé jehličí je obrůstá ze tří stran a píchá nejméně, takže se s ní nejpohodlněji manipuluje. Smrk opadá nejdřív. Větve má skoro stejně husté jako jedle a jsou pokryté jehličím naplocho ze dvou stran. Jehličky jsou krátké a pořádně pichlavé.

Není jedle jako jedle

K nejoblíbenějším stromkům na našem trhu v posledních letech ale patří kavkazské jedle. A mezi největší exportéry těchto krásných kavkazských jedlí patří Dánsko. Samozřejmě záleží na vkusu každého, ale kavkazská jedle je skutečně nádherná a snese označení královna mezi vánočními stromy. Vyniká bohatou a pravidelnou korunou, až tři centimetry dlouhým tmavozeleným jehličím a má větve od paty až po špičku. Její výhodou je také dlouhý trvanlivost. Když si ji koupíte, doma ji hned uložte do nádoby s vodou, ideálně do kýble, a nechte stromek v chladném prostředí až do doby, než ho budete zdobit.

„Kavkazské jedle, které nabízíme v našich prodejnách vozíme z dánských plantáží, protože jsou tam pro ně ideální klimatické podmínky, jsou proto velice pěkné, a také díky našim dlouholetým obchodním vztahům a velkým odběrům, můžeme nabídnout zákazníkům velmi příznivou cenu,“ říká Ondřej Pikl, produktový specialista z Mountfieldu, který patří mezi největší domácí prodejce vánočních stromků. Každoročně doveze z Dánska okolo 350 tisíc kavkazských jedlí, což odpovídá 350 plně naložených kamionů.

Stromky každoročně jezdí osobně vybírat inspektoři přímo na dánské plantáže. Zde je označí logem Mountfield

Vánoční výzdoba je pouze na vás

Kavkazskými jedlemi ale Vánoce v Mountfieldu nekončí. V nabídce má kromě vánočních stromečků až 1000 druhů vánočních dekorací a ozdob. Sortiment tvoří LED osvětlení, vánoční ozdoby, věnce, svíčky, svícny, plyšové figurky sněhuláků a sobů a mnoho dalších položek.

Už dávno nestrojíme jen stromeček, ale i dveře, okna, poličky nebo pořizujeme vánoční plyšáky, které potěší nejen ty nejmenší členy rodiny. Vánoce nastávají jednou za rok a ozdobami není třeba šetřit. Vločky, hvězdičky, lucerny, závěsné koule, plyšáci a spousta světýlek k té pravé sváteční atmosféře bezpochyby patří.

V prodejnách Mountfield najdete i hromadu nádherných vánočních dekorací.

„Žhavým trendem posledních let jsou přírodní materiály. Kromě jiného najdete v naší nabídce velké množství překrásných vánočních věnců v různých barevných provedeních. Nově jsme také sortiment rozšířili o oblíbená lesní zvířátka jako jsou veverky, lišky a ježci vyrobené z přírodních materiálů. Trendy mezi barvami pro letošní rok jsou bílá a kovově šedá. Dekorace v bílých barvách jsou oblíbené dlouhodobě, a mají proto v našem sortimentu své místo. Krásné, kovově šedé ozdoby jsme zařadili do sortimentu v letošním roce nově a věříme, že se našim zákazníkům budou líbit“, vysvětluje produktová specialistka Mountfieldu Kateřina Toupalová.

Důležitou součástí Vánoc jsou adventní věnce, svícny a lucerny, ty nám dělají parádu celoročně, ale během vánočních svátků mají daleko podstatnější roli. Svíčka zapálená při štědrovečerní večeři je naprostou samozřejmostí. Večerní atmosféra se pak stane hřejivější, útulnější a romantičtější.

Sobi vytvoří neopakovatelnou vánoční atmosféru, koupíte je v prodejnách Mountfield

Velmi populární je v posledních letech tematická vánoční výzdoba. „Pro naše zákazníky jsme tentokrát připravili hned šest možných variant. Mohou si zvolit dekorace v severském stylu, ale také výzdobu staročeskou, sněhobílou, tradiční, moderní nebo také v duchu mrazivé pohádky. Dlouhodobě oblíbenou barvou vánočních dekorací je bílá, ale v tomto roce se k ní přidává i elegantní kovově šedá, která se skvěle vyjímá zvlášť v moderních interiérech,“ říká produktová specialistka z Mountfieldu Kateřina Toupalová.

 

Více informací o vánočních dekoracích naleznete u Mountfieldu

 

 

You must be logged in to post a comment Login