Kuchyně

Jaký jídelní stůl je ten pravý?

Od   | 

Kulaté, hranaté, sklopné, barové… O tom, jaký stůl vybereme do kuchyně nebo jídelny, většinou rozhoduje velikost místnosti a její prostorové uspořádání. Stolovat se dá stylově i u nenápadného stolku, který na první pohled stolkem není. Víme, jak na to.

Obdélníkový jídelní stůl

Tento typ stolu se nejvíce hodí do velkých jídelen nebo do prostoru mezi kuchyní a obývákem, zkrátka tam, kde je dostatek místa. V případě, že máte v kuchyni ostrůvek a stůl umístíte rovnoběžně před něj, budou spolu tvořit dokonalou linii, která se postará o optické prodloužení místnosti.

Stolujete v obývacím pokoji? Pak pro stůl pečlivě vyberte místo, kam ho postavíte. Je důležité, aby se u stolu každý cítil komfortně a nemusel se u večeře s nikým a ničím mačkat. Optimální rozměry, které vám zaručí příjemné stolování, najdete na konci článku.

Když se řekne obdélníkový stůl, nemusí být nutně velkých rozměrů. Dvoučlenná domácnost si může s přehledem vystačit i s malým stolkem, ke kterému se pohodlně vejdou dvě židle. Takové řešení se nabízí hlavně v kuchyních malých bytů, kde už nezbylo na samostatnou jídelnu. Když nad stůl přidáte polici s několika drobnými dekoracemi, vytvoříte si příjemné místo ke stolování a skromný prostor vás nemusí trápit. Pamatujte, méně je někdy více.

 

Čtvercový jídelní stůl

Pro čtvercové jídelní stoly platí co do prostoru stejná pravidla, jako pro ty obdélníkové, nejvíc však budou slušet místnosti stejného tvaru. Jestliže se rozhodnete pro tento typ stolu, mějte na paměti, že čím větší stůl bude, tím obtížněji se budete ze židle natahovat pro jídlo.

Kulaté a oválné stoly

Kulatý stůl oceníte hlavně tam, kde není místa nazbyt. Jejich tvar zabrání nepříjemným nárazům do ostrých hran, se kterými se často setkáváme u hranatých stolů. Pokud si vyberete tzv. stojanovou variantu, zajistíte si navíc dostatek místa pro nohy.

Nebojte se kombinovat materiály. Tmavý dřevěný stůl můžete doplnit čirými plastovými židlemi, které dokáží prostor opticky nafouknout a zároveň zdůrazní jedinečnost tohoto krásného kusu nábytku. Oválný tvar stolu šetří místo stejně jako kulatý. To, kam ho umístíte, záleží na jeho velikosti i designu. Může se dobře vyjímat v obýváku, samostatné jídelně i v kuchyni.

Sklopné a rozkládací stolky

Stále větší oblibě se těší rozkládací a sklopné stoly, které jsou velmi praktické zvláště v malých bytech. Na trhu je jich k mání nepřeberné množství, a tak si určitě vyberete takový, který přesně vyhovuje vašim požadavkům.

Jejich výhodou je, že je můžete sklopenou stranou postavit ke stěně a ve všední dny využívat pouze jejich část. Pro společná setkání rodiny a přátel je pak jednoduše rozložíte do prostoru. Dají se i lehce přenést, proto není problém uspořádat hostinu třeba v obýváku.

Zrcadlo nebo stůl? Můžete mít obojí zároveň. Tato chytrá vychytávka přijde vhod hlavně v kuchyních a jídelních koutech, kde je každý centimetr vzácný, ale své uplatnění si najde i jako psací stůl v pracovně.

Interiéroví designeři stále vymýšlí, jak pomocí nábytku usnadnit každému z nás život. Tento typ stolku je jako stvořený do malých garsonek, kde poslouží jako konferenční stolek i jídelní stůl.

Barový pult

Můžou být doplňkovým místem k sezení, ale můžou také plně nahradit jídelní stůl. Barové pulty jsou stále trendy a nemusíte mít obavy, že tento doplněk nevyužijete. Zkuste ho nainstalovat jednoduše ke stěně a uvidíte, že rodina ani vaše návštěvy se odsud netrhnou. S trochou kutilského umu si ho koneckonců můžete vyrobit sami. Na stěnu přivrtejte kovové úhelníky, na ně dřevěnou desku a stylový bar je na světě.

Bar jako součást kuchyňského ostrůvku je ideální variantou pro setkávání s přáteli, ale i pro rodinné chvíle pohody. Navíc, komu by se nechtělo pozorovat z pohodlí barové židle, jak u sporáku vznikají všechny ty dobroty?

Stůl jako součást kuchyňského ostrůvku

Kuchyňské ostrůvky jsou v poslední době stále více oblíbené, a to jak kvůli samotné přípravě jídel, tak kvůli přídavnému sezení, které může plně nahradit váš jídelní stůl. Ušetříte tak spoustu místa. Jestli se nebojíte bořit zažité stereotypy stolování, pak je pro vás tato varianta tou správnou volbou.

Mít klasický jídelní stůl na kuchyňském ostrůvku, u kterého se společně usadí alespoň pět osob, také není problém. Realizace takové sestavy však vyžaduje poměrně dost místa ve vaší kuchyni. Pokud ale plánujete stavět rodinný dům, nic nebrání zanést tuto myšlenku do vašich projektů.

PÁR ČÍSEL NA ZÁVĚR

Chcete-li pohodlně stolovat, dejte na tato čísla:

Pro 1 osobu je optimální prostor u stolu 60 cm, komfortní až 75 cm

2 židle vedle sebe = min. 120 cm dlouhý stůl, 3 židle = min. 180 cm dlouhý stůl (pokud chcete židle v čele stolu, je dobré stolu pár centimetrů ještě přidat)

Na odsunutí židle by mezi stolem a stěnou/nábytkem mělo být alespoň 75 cm, nejlépe však 1 m

 


You must be logged in to post a comment Login