Rady a tipy

Jakou péči věnovat koženému potahu, aby pohovka působila i po letech stále pěkně?

Od   | 

Kožené pohovky vnáší do interiéru eleganci a pocit luxusu. Pokud o ně budeme správně a pravidelně pečovat, budou sloužit opravdu dlouhá léta. To už se přeci vyplatí vědět, jak na to.

Kůže se velmi snadno udržuje. Fleky z ní odstraníte snadněji, než z látky. Zdroj: Home Style

Umístěte pohovku správně

Kožené pohovce může ublížit nevhodné umístění. Rozhodně nesnese přímé sluneční paprsky a vysoké teploty. Neumísťujte ji proto do těsné blízkosti radiátoru ani krbu. Tepelný zdroj by od pohovky měl být vzdálený minimálně půl metru, ale ideálně více. Co se týče slunečního svitu, pak je zapotřebí vybrat místo, kde sice sluníčko svítí, ale nepůsobí intenzivně po celý den. Na slunci totiž může kůže změnit barvu, ztratit lesk, pružnost a může dokonce začít i praskat. 

Koženému materiálu škodí velké teplo a přímé slunce. Zdroj: Natuzzi Italia

Jak o pohovku pečovat?

Koženou pohovku bychom měli průběžně otírat vlhkým, čistým hadříkem, a to ideálně jednou týdně. Jednou za čas je vhodné materiál ošetřit krémem, nebo pastou určenou na kůži. Každý půl rok poté pohovku dobře vyčistěte od prachu, skvrn a nečistot a naimpregnujte přípravkem obsahující olej. Lesk vrátí kůži také vlhčené dětské ubrousky, ale i hadřík namočený v horkém mléce. Vlhkou kůži vysušte ideálně sametovým hadrem.

Nyní u Natuzzi Italia 30% slevy!

 

A co skvrny?

Na zaschlé skvrny, které nelze odstranit běžným čistěním, lze použít i jiné metody. Mastnotu odstraníme pomocí magnézia, které na skvrně necháme působit ideálně přes noc, poté ho vysajeme a pohovku otřeme vlhkým hadříkem. Pastelky, propisky, tužky, hlínu, či bláto zvládne vyčistit klasická školní guma. Co ale z potahu nedostaneme jsou lihové fixy. 

 

Vždy se u výrobce ptejte na kvalitu kůže a možnosti jejího čištění. Někteří výrobci mají své vlastní čisticí prostředky. Rozhodně si je pořiďte k pohovce.

 

Časté chyby při čištění

Mnozí si často berou k ruce běžné domácí čistící prostředky, které mohou kůži nenávratně poškodit. Pokud chcete přesto nějaký prostředek vyzkoušet, aplikujte ho pouze na malé, málo viditelné místo a teprve poté na celou plochu (třeba zezadu pohovky). Nikdy na kůži nezkoušejte použít čističe s obsahem bělidla. Chybou je také síla, kterou při čištění na pohovku vyvíjíte. Pohyby by měly být jemné a čistit byste neměli ani pomocí hrubých kartáčů. Zapomeňte na přípravky jako jsou aviváže, prací prášky, dětské oleje nebo sádlo. 

Na kůži neberte běžně dostupné čistící prostředky, zejména ty s obsahem bělidla. Zdroj: Home Style

Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Home style, Natuzzi Italia

Fotogalerie:

 

Elegantní i pohodlná – Pablo od Natuzzi Italia

 

 


You must be logged in to post a comment Login