Obývací pokoje

Jako na Manhattanu. Jak si zařídit byt v newyorském stylu?

Od   | 

Láká vás americká kultura a vše, co k ní patří? K tomu, abyste se aspoň na chvíli cítili (téměř) jako v Americe, nemusíte okamžitě balit kufry a stěhovat se do zámoří. Stačí pár šikovných úprav interiéru a americkou atmosféru si rázem vykouzlíte i u sebe doma. Co by žádnému bytu v newyorském duchu nemělo chybět?

1. Střídmé kombinace barev

Nahlédnete-li do některého z mnoha newyorských apartmánů, pravděpodobně v něm nebude chybět jednoduchá sedačka, skříňky či koberec v tmavších barvách nebo dekorace s výraznějšími vzory (vázy, polštářky apod.), které dobře kontrastují se stěnami ve světlých odstínech. Tmavší nábytek působí decentněji, zatímco bílá výmalba místnost opticky zvětší, abyste se v ní necítili zbytečně stísněně.

2. (Ne)tradiční svítidla

Pokud nejste na newyorská obydlí zvyklí, vašemu pohledu určitě neuniknou papírová svítidla v orientálním duchu nebo výrazné neonové nápisy, které byste u nás hledali spíše v některém z nočních podniků. Američané na ně ale nedají dopustit a bez váhání si jimi vyzdobí třeba obývací pokoj. Jiný kraj, jiný mrav. Českému vkusu snad budou bližší stojací lampy nebo stolní lampičky, které v místnosti dokážou vyčarovat útulnou atmosféru, když se venku setmí.

3. Poličky

Stěhování z místa na místo má v lásce asi málokdo, ale někdy zkrátka nemáte jinou možnost. (Studenti tuhle situaci dobře znají: během studií si mnozí z nich vyzkoušejí několik studijních oborů na různých vysokých školách, než najdou ten pravý, po životě na univerzitních kolejích pendlují mezi byty, Brno vymění za Prahu a tak podobně.)

Američané jsou na stěhování zvyklí, a proto si namísto prostorných skříní a komod pořizují spíše závěsné nebo rozmontovatelné poličky, kam ukládají všechny potřebné věci: od oblečení přes kosmetiku až po komiksy nebo knihy. V případě, že by bylo potřeba jít o dům dál, jednoduše je složí a rozloží na jiném místě.

4. Pestrá zeleň

New York nabízí turistům spoustu lákadel – úchvatné mrakodrapy, proslulé restaurace nebo rozsáhlá nákupní centra –, ale čerstvý vzduch k nim zřejmě nepatří. Snad i proto si Američané cení každého kousku zeleně. Rostliny v květináčích jejich obydlí příjemně oživí a zároveň zkvalitní živobytí v městském prostředí.

Zaujal vás některý z prvků amerického bydlení? Pusťte se do úprav ještě dnes a už brzy se můžete cítit jako byste se procházeli po bytě někde na Manhattanu.


You must be logged in to post a comment Login