Koupelny

Jaké sklo vybrat do sprchového koutu?

Od   | 

Skleněné kouty působí elegantně, vzdušně a vzhledem rozhodně lépe než ty s plastovými výplněmi. Nenechte se však zmást, skleněné kouty se nevyrábí ze skutečného skla, a přestože existují, jsou poměrně vzácnou raritou. Sprchové kouty z obyčejného skla by byly nejen křehké, ale zároveň by mohlo dojít k nepříjemným zraněním. Z čeho se tedy sprchové dveře a zástěny vyrábí?

Sklo musí být vždy bezpečnostní. Zdroj: Ravak

Z klasického skla být může, ale…

Klasické sklo pro sprchové kouty není vhodné z bezpečnostního hlediska, protože jakmile se rozbije, zbydou z něj malé, ostré kousky, které jsou velmi nebezpečné. Riziková je však i horká voda a celkově prudké zvýšení teploty ve sprchovém koutu. Výsledkem může být popraskání či přímo roztříštění skla. Zapomenout na obyčejné sklo byste také měli v domácnosti s dětmi, které si během sprchování rádi zpříjemňují chvíle bušením do zástěny. Stejně tak uklouznutí a pád na sklo může mít za výsledek ošklivé zranění. 

Sprchová vanička může být i barevná. Zdroj: Kaldewei

Vsaďte na tvrzené sklo

V naprosté většině případů se při výrobě sprchového koutu používá bezpečnostní tvrzené sklo. To je mnohem odolnější oproti klasickému sklu nejen co se týče nárazu, ale i vůči prudkým změnám teplot, ke kterým během sprchování dochází. A pokud už se přece jen vám či vašemu dítku povede zástěnu nechtěně rozbít, rozhodně se nemusíte obávat poranění. Bezpečnostní sklo má po rozbití tupé hrany. Tloušťka tohoto skla se pohybuje od 4 do 8 mm a závisí na samotné konstrukci koutu. Tenké sklo se používá u klasických rámových sprchový koutů. Ta nejsilnější skla naopak výrobci volí do walk-in a bezrámových koutů. 

Povrchová úprava

Sklo sprchového koutu často kazí usazování vodního kamene. Na trhu však dnes naleznete už taková skla sprchových koutů, která mají povrchovou úpravu, díky níž se voda na skle nezachycuje a okamžitě stéká dolů. Povrch je ošetřen speciální vrstvou s mikropóry. Tato úprava sice nezaručí absolutní bezúdržbu, nicméně vám rozhodně usnadní práci.

Speciální povrchová úprava vám usnadní údržbu a minimalizuje vodní kámen. Zdroj: Hansgrohe

 

Baterii a doplňky ze sady QuickFix zvládne namontovat každý

 

Vzhled skla

Sklo ve sprchovém koutě nemusí být vždy pouze čiré. Naopak může být naprosto odlišné oproti těm, která známe. Přestože většina uživatelů sáhne po čirém sklu, výrobci skleněné tabule vyrábějí i v matném nebo vzorovaném provedení, které místnost zajímavě ozvláštní a podtrhne její styl.

Čiré sklo je nejprodávanější, nicméně může být i zakalené nebo s motivem. Zdroj: Hüppe

Zdroj: Ravak, Hüppe

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login