Inspirace

Jaké rostliny zvolit pro vánoční výzdobu kromě vánoční hvězdy?

Od   | 

Vánoce jsou časem, kdy mnozí z nás chtějí svůj domov oživit krásnými rostlinami. Pokud hledáte alternativy k tradiční vánoční hvězdě a vánočnímu kaktusu, máte širokou škálu možností. Zde je několik nápadů, které přidají vašemu domovu vánoční atmosféru a nejsou tak běžné.

Nezapomeňte vánoční atmosféru vnést i do ložnice. Zdroj: iStock

Norfolkská jedle: vánoční stromeček jako pokojová rostlina

Pokojová jedle, známá také jako Blahočet ztepilý, je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin v období Vánoc. Její oblíbenost pramení nejen z jejího atraktivního vzhledu s hustými zelenými jehličnatými větvemi, ale i z toho, že tato rostlina přináší kousek tradiční vánoční atmosféry do domovů bez nutnosti mít skutečný vánoční strom. Vánoce jsou časem, kdy lidé zdobí své domovy, aby vytvořili pocit tepla, pohody a slavnostního ducha, a norfolkská jedle je v tomto ohledu ideálním doplňkem. Její symetrický tvar a husté větvení poskytují dokonalé pozadí pro zavěšení vánočních ozdob, světýlek a girland, což umožňuje, aby se stala středobodem vánočního dekoru. Norfolkská jedle je navíc oblíbená pro svou dlouhověkost a schopnost přežít celý rok, což z ní dělá stálejší a ekologičtější alternativu k tradičním řezaným vánočním stromům.

 

Látky ve stylu glamour vnesou do domova eleganci a šarm. Kam pro ně?

 

Symbolika norfolkské jedle v rámci vánočních oslav je hluboká. Jedle jako taková má dlouhou historii spojení s Vánocemi, symbolizuje stálost, věčný život a obnovu. V mnoha kulturách je strom vnímán jako symbol nepřetržitého cyklu života a jeho zelené barvy přinášejí pocit naděje a očekávání v chladnějších a temnějších zimních měsících. Norfolkská jedle tedy není jen obyčejnou pokojovou rostlinou; v období Vánoc se stává živoucím symbolem svátečního ducha, spojení s přírodou a tradičních hodnot, které tento svátek přináší.

Malou jedličku můžete v pohodě mít doma v květináči. Zdroj: iStock

Amarylis: přepychová krása vánočního období

Amarylis, známý také pod názvem hvězdník, je květina, která se stala synonymem pro vánoční svátky díky svým velkolepým, trumpetovým květům, které vyzařují eleganci a slavnostní atmosféru. Tato rostlina, původem z tropických regionů Jižní Ameriky, je v období Vánoc vyhledávaná pro své jasně zbarvené květy, které mohou být červené, bílé, růžové, nebo dokonce vícebarevné. Její květy nejenže symbolizují radost, ale také přinášejí teplý a vítaný kontrast k zimnímu počasí. Je to rostlina, která dokáže být středem pozornosti jakéhokoli místnosti, ať už je umístěna samostatně nebo jako součást většího květinového aranžmá.

 

Kam (ne)jen pro venkovní svítidla?

 

Dalším aspektem, který činí amarylis oblíbenou vánoční rostlinou, je jeho symbolika. Hvězdník symbolizuje hrdost a ohromující krásu, což odráží sváteční atmosféru. Květina také představuje sílu a odolnost, cože jsou vlastnosti, které mnozí lidé oceňují během zimních měsíců. Amarylis je také oblíbený pro svou snadnou péči a schopnost kvést v období, kdy většina rostlin odpočívá. To dělá z amarylisu ideálního kandidáta pro domácí výzdobu v době, kdy si lidé přejí přinést do svých domovů trochu života a barvy. Navíc jeho dlouhá květní doba znamená, že krása hvězdníku může vydržet po celé sváteční období. Kombinací těchto prvků se amarylis stává nejen krásnou, ale i významnou součástí vánočních tradic. Jeho přítomnost v domácnostech během Vánoc je víc než jen estetickou volbou; je to připomínka krásy, naděje a radosti, které jsou tak důležité v této magické době roku.

Zdroj: iStock

Cesmína: typické barvy Vánoc

Cesmína, často známá jako ilex, je jednou z nejtradičnějších rostlin spojených s vánočními oslavami. Její charakteristické lesklé zelené listy a jasně červené bobule jsou nejen vizuálně nápadné, ale mají také hluboký kulturní a historický význam. Cesmína byla v mnoha kulturách od pradávna považována za symbol ochrany a dobré vůle, což je ideální pro vánoční sezónu, kdy lidé oslavují se svou rodinou. Cesmína s jejími výraznými barvami a odolnými listy se stala klíčovým prvkem vánoční dekorace. Její červené bobule, které září na pozadí zelených listů, připomínají tradiční vánoční barvy a přinášejí pocit tepla a radosti do chladných zimních dnů.

Tradičně se na do vánočních dekorací používají také větve cesmíny. Zdroj: iStock

Symbolika cesmíny je hluboká a rozmanitá. V mnoha starověkých kulturách byla cesmína považována za posvátnou rostlinu s magickými vlastnostmi, schopnou ochránit před zlými duchy a přinést štěstí. Ve vánočním kontextu představuje cesmína naději a nezlomnou životní sílu, což je obzvláště symbolické v zimě, kdy většina přírody odpočívá. Její věčně zelené listy představují vytrvalost a věčný život, což rezonuje s duchem Vánoc a obnovou, kterou tento svátek přináší.

Cesmína se skvěle hodí jako doplněk ke chvojí. Zdroj: Pexels

V moderní době je cesmína populární při výrobě vánočních věnců, stolních dekorací a girland. Její větvičky mohou být kombinovány s jinými vánočními rostlinami, jako je jmelí a různé druhy jehličnanů, vytvářejíce tak bohaté a pestře zbarvené kompozice. Cesmína je také oblíbená pro svou schopnost vydržet déle čerstvá, což ji činí praktickou volbou pro dekorace, které mají vydržet celé sváteční období.

Zdroj info: Zahrádkářská poradna, Pokojovky, Moderní zahrada

 

Odsavač par, který vzduch v místnosti zároveň i dezinfikuje

 

 


You must be logged in to post a comment Login