Koupelny

Jaké osvětlení zvolit do koupelny, abychom odcházeli se sebevědomím borce na stupni vítězů?

Od   | 

Stačí špatné světlo u zrcadla a hned máme náladu pod psa. Copak takhle doopravdy vypadáme? Omyl. Jistě, že ne. To jen špatné světlo způsobilo neklid v naší duši. Zatímco v kabinkách butiků výběr lampy neovlivníme, doma je to jen na nás. V koupelně, kde se častokrát vidíme, jak nás Pán Bůh stvořil, bychom proto neměli ponechat nic náhodě.

Vlhké prostředí a zvýšená možnost úrazu elektrickým proudem nedovoluje v koupelně použít kterékoliv světlo, takže musíme při jejich výběru brát v úvahu několik zásad. Jedině tak se vyhneme nebezpečí a zároveň tu můžeme vytvořit příjemné světelné podmínky a spravedlivý obraz v zrcadle, který uvidíme při odchodu.

Nejprve musíme znát přesné rozmístění sanitárního zařízení, podle kterého volíme jednotlivé typy lamp. V úvahu zároveň bereme velikost místnosti a fakt, zda je koupelna s oknem nebo bez.

Základní pravidla

Bezpečnostní pravidla pro koupelnu určuje norma ČSN 33 2000-7-701, ve které je tato místnost rozdělena na několik zón. Ty jsou posuzovány v závislosti na vzdálenosti od umyvadla, vany, baterie apod. Přitom platí pravidlo, že čím je osvětlení umístěno dál od zdroje vody, tím jsou na ně kladeny menší nároky. A opačně. Čím je blíž ke sprchovému koutu, umyvadlu, vaně apod., tím je zapotřebí použít lampu označenou hodnotou s dostatečným krytím. Tu signují písmena I — označující krytí proti vnikání předmětů, a P označující vnikání vody. Výše čísla značí odolnost lampy (hodnota IP musí být 43 a výš).

Osvětlení v podhledu

Pro centrální osvětlení můžeme zvolit podhledová svítidla. Používají se běžné typy, přičemž norma určuje, že nad 2,25 m můžeme použít osvětlení se standardním krytím. Pouze nad vanu nebo sprchový kout, odkud se často páří, doporučují odborníci i v této výšce instalovat podhledové osvětlení s dostatečně vysokým IP. Doporučuje se zvolit zdroj osvětlení s vyzařovacím úhlem alespoň 90º, který v kombinaci s dostatečným počtem lamp zajistí rovnoměrné osvětlení celé místnosti. Nechceme-li zvolit podhledová svítidla, můžeme instalovat přisazené stropní svítidlo, působivé jsou také podstropní světelné římsy odrážející světlo přes nasvícený strop. Kromě centrálního světla je vhodné použít i nástěnné lampy.

Kdo je tady „beautiful“?

Samostatnou kapitolou je osvětlení koupelnového zrcadla. Zde je důležité, abychom se dobře viděli. Obecně platí, že lampy by měly být umístěny podél zrcadla na levé i pravé straně. Tehdy světlo dopadá na tvář rovnoměrně, takže se nevytvářejí nelichotivé stíny. Máme-li možnost, můžeme světlo doplnit rovněž na horní, případně i spodní stranu. Zdroj světla má mít denní odstín, tehdy se v zrcadle vidíme co nejpřirozeněji. Opálovým krytem zdroje osvětlení docílíme rovnoměrného svitu. Firma Keramag dokonce nabízí zrcadla, která se nezamlžují, takže hned po koupeli na sebe vidíte a můžete doladit zevnějšek.

Zdroj osvětlení

Ideální jsou LED nebo žárovková svítidla, která po zapnutí reagují okamžitě. V koupelně totiž častokrát trávíme jen malou chvilku (např. při mytí rukou), takže potřebujeme, aby světlo reagovalo ihned. Například výbojkový zdroj se dlouho žhaví, a než by dosáhl 100% svítivosti, koupelna by byla dávno prázdná. Vhodné jsou i halogenové zdroje, úsporné nejsou nutné, protože se v koupelně zdržíme jen krátkou chvíli. Nepodceňme barvu světla, která by měla být teplá.

Nezapomeňte

Norma určuje instalovat osvětlení ve výšce 1,8-2,5 m, přičemž světelný zdroj musí být krytý ochranným sklem a použité materiály musí být z trvanlivého izolantu. Z ostatních materiálů to je dovoleno pouze za předpokladu, že krytí lampy odpovídá dané zóně a je připojeno přes proudový chránič s vybavovacím  proudem do 30 mA.

Co znamená krytí svítidla:

  1. Signují písmena IP
  2. I označuje krytí proti vnikání předmětů
  3. P označuje vnikání vody
  4. Nejblíže ke zdroji vody (zóna 1), IP 44

You must be logged in to post a comment Login