Zahrada

Jaké kvetoucí trvalky vysadit do polostínu?

Od   | 

Mít zahradu, nebo aspoň její kousek, kam celý den nepraží slunce, je velká výhoda. Každý se totiž v horkém, letním dni rád uchýlí do stínu, schovat se před ostrými slunečními paprsky. Abyste si tyto chvíle ještě více zpříjemnili, okořeňte tato místa špetkou barev a vysaďte sem trvalky. Víme jaké!

Co je to vlastně polostín? Jsou to místa, na která slunce svítí pouze několik hodin denně nebo do nich paprsky pronikají skrze přirozené překážky, typicky listy a větve stromů. A příznivé ovzduší s dostatkem vlhkosti, které se tu často nachází, představují pro většinu kvetoucích trvalek doslova ráj na zemi. Jejich výběr je široký, proto vám představíme jen některé z nich.

Sasanka japonská odolá až -34°C.

SASANKY

Hajní, lesní, vábná, pryskyřníkovitá… Druhů sasanek bychom našli na stovku, od čehož se odvíjí i zbarvení jejich okvětních lístků. Od bílých, narůžovělých, růžových až po žluté nebo modré. I když jsou mrazuvzdorné, je vhodnější je vysadit na jaře, aby měly dostatek času připravit se na nadcházející zimu.

Blatouch bahenní je rostlina bohatá na pyl i nektar

BLATOUCH BAHENNÍ

Nejen vaše oči, ale i pozornost včel a jiného opylujícího hmyzu upoutá svými zlatavými květy blatouch bahenní, který je v našich luzích i hájích velmi známý. Už podle jeho přídomku je zřejmé, že má rád vlhká a podmáčená stanoviště, proto se mu bude dobře dařit v okolí jezírka. Pokud žádné nemáte, dopřejte blatouchu alespoň dostatečný pitný režim.

Blatouch se dříve využíval jako projímadlo. Zdroj: Pixabay

KOPRETINA ŘIMBABA

Tato rostlina bude dělat nejen radost při každém pohledu na ni, ale zužitkujete ji i jako léčivou bylinu. Jestli trpíte na migrény, potřebujete srazit horečku nebo potlačit bolest, nemusíte už v lékárně hledat zázračné léky. Řimbaba je odolná i proti většímu náporu sucha a není náročná na zvláštní péči, může být tak součástí vaší bezúdržbové zahrady.

Z květů řimbaby si můžete vyrobit i repelent proti hmyzu. Zdroj: Přírodní zahrady Tomáš Svoboda

HLUCHAVKA ŽLUTÁ

Na první pohled možná působí jako plevel, ale i hluchavka se svými zářivě žlutými, zvonkovitými květy dokáže rozzářit každé (polo)stinné místo. A nejen to! Stejně jako řimbaba v sobě ukrývá léčivé účinky, které pomáhají třeba při zánětech nebo léčbě křečových žil. Když si po vysazení počkáte zhruba rok, vytvoří hluchavky bohatý porost. Nebojte se k nim vysadit třeba výše uvedené trvalky a vytvořte si tak malou divokou zahradu.

Máte v zahradě svah? Hluchavka je užitečná půdopokryvná rostlina, takže vám ušetří práci v náročném terénu.

ČECHRAVY

Hledáte spíš bohatě kvetoucí rostlinu, kterou žádné oko nepřehlédne? Pak vyzkoušejte některou z mnoha druhů čechrav, která probarví vaše zahradní království svými bílými, růžovými nebo červenými květy. Krásně bude vypadat i ve váze na stole nebo v kytici, se kterou můžete někomu udělat radost.

Čechrava Arendsova dorůstá výšky zhruba 60 cm. Zdroj: Florianus

RODODENDRONY

O opulentní květenu se vám postarají také známé rododendrony neboli azalky. Tyto okrasné keře s růžovými, bílými nebo žlutými květy nepřehlédne nikdo, kdo navštíví vaši zahradu. Jejich listy jsou navíc stálezelené, takže vám vydrží i přes zimu, jen je potřeba dřevinu přikrýt u kořene, aby lépe odolala mrazu. Bude se jim líbit v mírném stínu s dostatečnou závlahou.

Aby vám rododendrony dělaly radost, musíte o ně správně pečovat


You must be logged in to post a comment Login