Inspirace

Jaké jsou trendy v inovaci firemního prostředí

Od   | 

Pracovní prostředí nás ovlivňuje. Na tom se shodují vědci i různé studie. Když je v zasedačce nebo v kanceláři příjemná teplota a čerstvý vzduch, více se soustředíme a lépe se nám pracuje. Klíčové je také to, jak je prostor uspořádaný. Jak pracovní prostředí zlepšit?

Zaměstnanci se čím dál tím více zajímají o to, v jakém prostředí pracují a pěkné kanceláře jsou tak vnímány jako jeden z benefitů. Inovace firemního prostředí jsou tak na pořadu dne u malých společností i velkých korporací. Přední firmy hledají možnosti, jak kancelář nebo open space uspořádat, aby se v nich lidé cítili dobře.

Možností, jak pracovní prostředí vylepšit je hned několik, například zvětšení prostor, prosvětlení, investice do nových technologií, které zlepší ovzduší, vytváření relaxačních zón, posiloven nebo koutků, kde si pracovníci mohou v klidu vypít kávu. Podobné úpravy přitom mohou pozvednout i hodnotu a lukrativnost kanceláří k pronájmu.

Pracovní prostředí má být světlé, vzdušné a prostorné

Ačkoli na první pohled vnímáme pracovní prostředí především jako prostor, tedy zaujmou nás jeho dispozice, velikost nebo osvětlení, důležité jsou i další faktory.

Do hry vstupují věci, které se týkají hluku, teploty nebo vzduchu, který dýcháme. Samozřejmě do hry vstupuje i uspořádání prostoru společně s vybavením,“ řekl rádiu Zet Martin Vaclík z katedry psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Pokud vaše firma využívá open space, přizpůsobte kanceláře tak, aby podporovaly dobrou náladu a pohodu. Myslete na dostatek pracovního prostoru pro každého zaměstnance, aby na sebe nebyli namačkaní. Prostor také vhodně oddělte.

Pro psychiku je také vhodné, když si pracovník na své místo může vzít osobní věci. Kromě pracovních stolů a dalšího nezbytného vybavení, by součástí open space prostoru měly být i místa, kde si zaměstnanec může vydechnout.

Kancelář s energií a kreativitou

Existují služby s názvem Workplace Strategies, které pomáhají odstranit nedostatky z pracovišť. Většina kancelářských prostor není užívána efektivně, chybí jim inspirace. Dobře řešené pracovní prostředí ale může firmě v mnohém pomoci. Třeba tím, že přinese novou energii. Důležité je, aby pracovní prostředí podporovalo spolupráci.

Zdroj: cbreproperties.cz

Že je uspořádání kanceláře důležité pro kreativitu nebo inovace potvrdil i nedávný průzkum společnosti Google, jenž se zaměřil na úspěšnost ve vývojářských týmech. Vyšlo najevo, že pro zaměstnance je velmi důležitá důvěra v prostředí, v němž pracují a ve kterém mohou svobodně sdílet své názory.

Právě firmy jako Google, Apple, Facebook nebo Samsung patří k významným inovátorům v oblasti kancelářského prostředí. Pokud firma například umožní, aby se v jejích prostorách setkávali lidé z různých týmů, produktivita se zvýší až o 36 %.

Vědět, proč to děláme

Zatímco některé změny se osvědčily, jiné nefungují.

Aby byla inovace úspěšná, musíme vědět, proč ji děláme. Jakmile má management jasnou a smysluplnou vizi, může začít realizovat dílčí cíle. Těmi jsou invence, adopce a difuze,“ uvedl na konferenci Friendly Buldings Filip Muška, Workplace Consultant CBRE.

Inovacemi mohou být nové technologie nebo inovativní pracovní prostředí. Na managementu pak je, aby vybral vhodnou invenci, dokázal ji správně zakomponovat do společnosti a komunikovat směrem k zaměstnancům.

Často adopce takové invence ztroskotává na tom, že není v souladu s firemními cíli a kulturou. To vnímají samozřejmě zaměstnanci, jejichž důvěra v management klesá a stejně tak nevidí smysl v takové invenci,“ dodal Filip Muška.

Z pohledu Workplace Strategies existují dva hlavní koncepty, z nichž mohou firmy při plánování změn pracovního prostředí vyjít.

  • Activity based koncept se zaměřuje na potřeby jednotlivců. Všechna pracovní místa jsou sdílená. Podporuje komunikaci napříč společností.
  • Agilní koncept vyzdvihuje týmové potřeby. Uplatní se u projektově orientovaných společností. Po dobu trvání projektu mají lidé přiřazená pracovní místa.

Zdroj: cbreproperties.cz

Tipy, jak zlepšit pracovní prostředí

Změna konceptu u inovativních kanceláří přichází doslova už od vstupních dveří. Z moderních systémů se pro přístup do budovy vyžívá třeba biometrie, otisk prstu nebo sken obličeje. Žádné zaseknuté klíče, žádný nepříjemný vrátný u vstupu. Stres pochopitelně zmírní i dostatečný počet parkovacích míst kolem budovy.

Pro řadu lidí je důležité sladit pracovní a rodinný život. Rozmáhají se proto i takové služby, jako je Laundrybox. Ten se umístí v kancelářské budově a lidé mohou skříni svěřit své oblečení. Služba ho vypere a vyžehlí. Potom vrátí oblečení zpět na místo, kde si ho zaměstnanec vyzvedne.

CBRE Zasedačka roku

Protože je důležité se vzájemně inspirovat a sdílet osvědčené koncepty, už popáté se koná soutěž o titul Zasedačka roku. Kancelářské prostory totiž skrývají řadu detailů a nápadů, které stojí za to obdivovat.

Zdroj: zasedackaroku.cz

Soutěž představuje filosofii a hodnoty společností, které vytvářejí inspirativní a kreativní prostředí. O Zasedačku roku můžete hlasovat do konce ledna.


You must be logged in to post a comment Login