Inspirace

Jaké jsou barvy Provence?

Od   | 

Provence styl se nazývá podle jižní oblasti Francie, kde najdeme nekonečná levandulová a slunečnicová pole, azurové moře a hlavně sluníčko. Není divu, že si lidé atmosféru této oblasti při návštěvě natolik zamilují, že si alespoň část chtějí přenést i do svého domova. Provence styl je zejména útulný, romantický, vzdušný a používají se v něm čistě přírodní materiály. Základem je však správný výběr barev.

Mnozí lidé si myslí, že stačí zkombinovat pouze pastelově modrou, zelenou, růžovou, šedou a krémovou barvu. Toto pravidlo se ale moc neosvědčuje. Hlavní roli zde totiž hraje sladění barev od nejsvětlejšího odstínu až po ty tmavší. Barvy se vzájemně doplňují a na oko vypadají příjemně a decentně. 

Provence interiér je romantický a jednoduše dokonalý. Zdroj: Pinterest

Bílá a krémová barva je základ

Mezi základní barvu Provence stylu patří bezesporu čistě bílá barva. Bílou barvou lze opticky zvětšit místnost, ale zároveň působí svěže a naprosto elegantně. Zkrátka naprosto vystihuje styl Francouzů. Bílou barvou si poskytnete základ pro dotvoření pravého Provence stylu v podání pastelových barev a dřevěných, oprýskaných doplňků. Pokud na vás čistě bílá barva působí spíše sterilně, ale i tak chcete dosáhnout Provence stylu, stejnou úlohu splní i krémová barva. Ta se dá taktéž kombinovat s jakýmikoliv pastelovými barvami a zároveň působí útulně a jemně. Mnohdy se jako základ osvědčuje právě krémová barva v kombinaci s bílou. 

Krémová a bílá barva je základ, který se doplňuje pastelovými barvičkami.
Zdroj: Pinterest

Nezapomínejme na šedou

Šedá barva stejně jako bílá a krémová barva patří mezi základní barvy Provence stylu. Na rozdíl od krémové či bílé, by se šedá neměla aplikovat na větší plochu. Mohla by totiž působit studeně. Nebojte se ji ale zvolit jako doplňkovou barvu například na jednu stěnu nebo v podobě sedačky. Skvěle se osvědčuje i dřevěný nábytek natřený šedou barvou s oprýskaným efektem. Díky šedé můžete celkové vzhled doplnit naprosto každou pastelovou barvou. 

Šedou neutrální barvu lze použít na větší ploše než pouze jako doplněk.
Zdroj: Pinterest

Pastelové barvy dotvoří pravý Provence styl

Pastelová růžová, lila, oranžová, žlutá, modrá i zelená. Tyto barvy dotvoří tu pravou venkovskou atmosféru. Nezapomínejte ale na to, že kombinace barev se nesmí přehánět. Pokud se rozhodnete pro zelenou, můžete ji doplnit jemnou růžovou. Naopak zvolíte-li zelenou, nevybírejte k ní například oranžovou, ale skvělou kombinaci vytvoří s jemně žlutou. Důležité je vybrat si jednu, či dvě barvy ze základních barev, tedy z bílé, krémové a šedé, a následně ji zkombinovat s maximálně dvěma pastelovými odstíny. Fialová a lila barva představuje nekonečná levandulová pole, a odstíny kvetoucích fialek a irisů. V interiéru působí kouzelně ve spojení šedé a krémové barvy, díky nimž vytvoří jemný a útulný domov. Skvěle se kombinuje například se žlutou. Naopak se vyhněte kombinaci fialové barvy s oranžovou nebo modrou.

Lila barva se k Provence stylu skvěle hodí. Nejlépe uděláte, využijete-li ji jako doplňkovou barvu.

Růžová a broskvová nemůže v Provence barvách chybět. Skvěle se budou hodit v kombinaci s dominantní šedou a krémovou. Kombinovat ji ale můžete i s lehce pastelově zelenkavou či žlutou barvou. Rozhodně se vyvarujte kombinaci modré a růžové, jednoduše byste mohli docílit opačného efektu, než chcete. 

Jemná růžová se hodí na dekoraci a textilie.

Vynechat nesmíme ani žlutou barvu, která symbolizuje nekonečná slunečnicová pole a horké francouzské slunce. Žlutá se používá pouze jako doplňková barva, a to pouze ve světlém odstínu. Nikdy nevolte zářivou. Žlutou aplikujte na dekoraci, textilie či nádobí. Pastelově žlutá působí jemně a příjemně, navíc se jedná o teplou barvu. 

Pastelově žlutý příborník bude dominantou místnosti.

Pastelově modrá a zelená symbolizující azurové nebe i moře a hodí se i na nábytek. Přestože Provence styl je typický pro čistě přírodní dřevěný materiál, neuškodí ani stará komoda, na které se snoubí oprýskaná modrá nebo zelená barva. Nezapomeňte nábytek opatřit i patinou.

Oprýskaná dřevěná skříňka s namodralým nátěrem a patinovými držadly je naprosto kouzelná.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login