Kuchyně

Jaké barvy zvolit do malé kuchyně

Od   | 

Dáte si velkou práci s tím, aby vaše malá kuchyně byla do posledního detailu navržená prakticky a barevnost odsouváte na druhou kolej? Přitom právě jí můžete vytvořit skvělou atmosféru, aniž byste získali pocit, že vaříte v mini kuchyni. Jak na to?

Bílou kuchyní nic nezkazíte.Zdroj: Sykora kuchyně

Do malých prostor patří světlé barvy – toto pravidlo neplatí jen v malé kuchyni, ale i v ostatních malých místnostech. Světlé odstíny prostor opticky zvětší a dvojnásob to platí, není-li v kuchyni okno. Světlými barvami docílíme provzdušněného vzhledu místo tmavé, nevzhledné místnosti. 

Kuchyni navrhněte ode zdi ke zdi a až ke stropu.

Nechcete-li fádní provedení, může zvolit kontrast. Zdroj: Ikea

Kombinujeme kuchyňskou linku s barvou stěn

Nejen v malé kuchyni bychom jako první měli vybírat barvu kuchyně a až podle toho zvolit barvu stěn. Do malé místnosti rozhodně nevolte tmavou kuchyni, která by nevelkému prostoru ještě ublížila. Trendem poslední doby jsou krémové, šedé a bílé barvy, které působí elegantně, nadčasově a místnost krásně rozzáří. Vzdávat se nemusíte ani dřeva! Místo tmavých odstínů zvolte světlé dřevo, které můžete podtrhnout výraznější pracovní plochu, protože ta velikost prostoru již nijak neovlivní. Soustřeďte se zejména na velké plochy – tedy na kuchyni a stěny. To vše jsou elementy, se kterými si v malé místnosti můžeme vyhrát a se kterými lze vykouzlit optické zvětšení, nebo alespoň vylepšení. 

Příjemně působí kontrastní provedení. Žlutá barva vnáší do nevelkého prostoru světlo. Zdroj: Pinterest

Při zařizování kuchyně nás čeká i barevná volba stěn. V malém prostoru vytvořte kontrast, případně dva blízké odstíny, tedy tón v tónu. Nikdy nevolte stejnou barvu stěny jakou má kuchyně. Prostor by působil jednolitě a nudně. Nebojte se vybočit z řady a zvolte na jednu ze stěn výraznější odstín, tím získá místnost výrazný charakter. Strop v malé kuchyni vždy ponechejme světlý, tedy pokud možno bílý. Tmavý strop opticky místnost snižuje. 

V kurzu jsou tmavé kuchyně, v malém prostoru je můžete zjemnit světlým odstínem. Třeba růžovou. Zdroj: Schuller kuchyně

Chcete-li tmavší kuchyni, zvolte šedý odstín a doplňte ho bílou. Výsledek bude působit elegantně. Zdroj: Schuller kuchyně

Do kuchyně patří teplé odstíny…Ale!

To, že barvičky v kuchyni působí optimisticky ví každý. Ale jaký odstín dané barvy zvolit? Pokud je součástí malé kuchyně i jídelní stolek, u kterého se stravujeme, vybírejme takové odstíny, které mají pozitivní účinek na trávení veškerých pokrmů. I přes to, že odborníci do malé kuchyně doporučují světlé a teplé odstíny, je třeba se zamyslet zda máme kuchyni na sever, nebo na jih. Světové strany mají na každou místnost velký vliv a pokud je kuchyně natočena směrem na sever, sluníčka se zde moc nedočkáme a místnost bude působit nejen chladně, ale i tmavě. Proto je vhodné sem volit světlé a teplé odstíny, které nám sluneční paprsky alespoň trochu vynahradí. Proto sem patří žlutá, oranžová nebo červená. Malá kuchyně, která je situována na jih má výhodu. Slunečních paprsků sem proniká dostatek a proto si můžeme dovolit chladnější barvy, ovšem protože stále zařizujeme malou kuchyni, rozhodně světlé! Ideální může být blankytně modrá nebo trávově zelená.

Světlé pastelové odstíny vnesou do malého prostoru příjemný náboj. Zdroj: Pinterest

Vneste barvu pomocí kuchyňských zad

Můžeme i využít místo za pracovní deskou, takzvaná záda kuchyně. Jednobarevnou kuchyni rozveselí a dodá šmrnc barevné a decentní obložení. Díky odlišným zádům kuchyně od ostatních stěn a dvířek získá prostor naprosto jiný vzhled, který zaujme každého návštěvníka. Materiál i barvu vybírejte tak, aby ladil s celým konceptem kuchyně a elegantně ji pozdvihl. Nebojte se kontrastních barev a pokud jste odvážní, zvolte i výrazný dekor. Kuchyně tím získá skvělou atmosféru.

Pestrý obklad malou kuchyni rozveselí. Zdroj: Rako

Poraďte se s barevným spektrem

I přesto, že vybíráme barvy do malé kuchyně, bychom se měli držet několik základních pravidel. Například pokud máme výraznější kuchyni, stěny bychom měli zvolit pouze v neutrálních barvách. Naopak k výraznějším stěnám volme neutrální kuchyni. Nic ovšem nezkazíte stejnou barvou ale odlišným odstínem. Pokud si nejste zcela jisti, pak využijte barevného spektra, na kterém vidíte kontrastní i harmonické uskupení. První z nich získáte volbou barev, které leží proti sobě, klidnějšího výsledku docílíte, zvolíte-li odstíny, které leží vedle sebe.

Nevíte-li si rady, spoléhejte se na barevné spektrum, díky němuž kombinaci nezkazíte ani v malé kuchyni!

A jestli nechcete riskovat, výraznější barvu můžete aplikovat pomocí dekorace. Pokud vás omrzí jednoduše ji schováte. Máte krémovou kuchyni, ale přitom milujete červenou? I v malé místnosti lze červenou, nebo jinou výraznou barvu zakomponovat například pomocí váz, červených utěrek, nebo kuchyňského náčiní. 

Fotogalerie:

Pomůžeme vám při návrhu kuchyně


You must be logged in to post a comment Login