Kuchyně

Jaké barvy zvolit do malé kuchyně, abyste ji oživili a opticky zvětšili

Od   | 

Mnozí z nás při zařizování kuchyně odkládají výběr barev až na druhou kolej. To je ale velká chyba! Obzvlášť v malé kuchyni je správná volba barev jedním z nejdůležitějších elementů, protože chceme docílit co nejvíce prosvětlené a opticky velké kuchyně. Jak na to?

Obecně patří do malých prostorů světlé barvy, které kuchyni neutlumí. Zvláště tam, kde není okno, platí toto pravidlo dvojnásob. Také lesklý povrch hraje významnou roli, protože umocní výsledný pocit. To ovšem nenahrává současnému trendu, kdy do kuchyní pronikly matné povrchy. Je jen na vás, zda půjdete s dobou, nebo dáte přednost optickému klamu.

Bílá kuchyně prostor opticky zvětší. Dřevěná deska jí dodá na útulnosti. Zdroj: Kuchyně Sýkora

Malá kuchyně si zaslouží teplé tóny

Nejspíše již máte představu o barvě, v níž by se měla nést celá kuchyně, jenže jaký odstín této barvy vybrat? Doporučují se teplé odstíny, a to dokonce i bez ohledu na to, zda se jedná o malou či velkou kuchyni. Vždy ale pamatujte, že i teplý odstín by měl být v malé kuchyni zvolen ve světlém tónu, který nezkazí celkový dojem v místnosti. Ve výčtu barev rozhodně nezapomínejte na ty pastelové, které jsou velmi příjemné a perfektně k nim sladíte i volně stojící spotřebiče.

Do malé kuchyně volte světlé a teplé odstíny. Zdroj: Kuchyně Schüller

Na jakou světovou stranu kuchyň směřuje?

Při výběru barev vezměte v úvahu, na jakou světovou stranu je kuchyně situována. Pokud je totiž směrem na sever, nečekejte velký příliv slunečních paprsků. Taková místnost je totiž mnohem tmavší a chladnější, tudíž stojí za to zvolit právě světlé a teplé tóny barev, které místnost alespoň trochu opticky prosvětlí. Ideální je například příjemně žlutá, či oranžová barva.

V malé kuchyni musí strop vždy zůstat bílý

Pokud jste ale šťastlivci a disponujete kuchyní situovanou na jih, můžete vybírat i z chladnějších barev, protože je v této místnosti dostatek světla. Co zkusit například pastelově modrou barvu? Pořád ale mějte na paměti, že i chladnější barvy by měly být v malé kuchyni světlé. 

Malou kuchyni na sever je nutné prosvětlit. Přesto se nemusíte vyhýbat jedné výraznější stěně. Zdroj: IKEA

Slaďte barvu kuchyňské linky s barvou stěn

Jako první vždy zvolte barvu kuchyňské sestavy, odstín stěn totiž kdykoliv přemalujete, ale měnit celou linku je už celkem oříšek, nemluvě o finanční zátěži. Pokud si plánujete vybrat rohovou kuchyňskou linku, o to více je důležité zvolit světlé barvy, které vizuálně rozšíří prostor, jelikož taková kuchyň může působit stísněně. Protože zařizujeme malou kuchyni, je důležité vybírat ze světlé palety barev, které místnost příjemně oživí a prosvětlí. Vsadit můžete na bílou klasiku, nebo na elegantní krémové či světlé šedé odstíny, které můžete kombinovat takřka se všemi barvami. Útulný vzhled zajistí také dřevo. I tady je třeba dbát na světlé odstíny, které můžete kombinovat s barvami a doplnit výraznějšími doplňky.

Po výběru kuchyňské linky se vrhněte na barvy stěn. Dávejte pozor, abyste například k šedé kuchyni nezvolili šedé stěny. Místnost by pak splývala a vypadala nudně. Pokud nechcete přímo kontrast, můžete zkusit kombinovat jednu barvu, ale v různých odstínech. Rozhodně se však ani v této situaci nežeňte do tmavých tónů. Chcete-li do malé kuchyně zakomponovat výraznější barvu, pak si vyberte jednu stěnu, kam ji aplikujete. Ostatní pak ponechte v bílé nebo některé z neutrálních odstínů (kašmír, káva apod.).

Bude-li dřez těsně u stěny, pak se v něm budou špatně omývat větší kusy nádobí

Bílé kuchyňské skříňky můžete prosvětlit žlutou barvou. Zdroj: Pinterest

Nezapomínejte ani na kuchyňská záda

Díky zádům kuchyně můžete sestavě v jedné barvě dodat originalitu a šmrnc. Může je tvořit zajímavý obklad, skleněná deska, dřevo nebo jednobarevná stěna. Styl a barvu je nutné zvolit tak, aby ladila s celkovým vzhledem kuchyně. Je-li sestava jednoduchá, nebojte se ji vyzdvihnout dekorem. Ten by měl mít vždy jemný motiv, aby byl zblízka rozpoznatelný.

Záda kuchyně můžou v malé kuchyni tvořit příjemnou dominantu. Zdroj: Design your home

Jak barvy v kuchyni působí na člověka?

Žlutá barva – dodá příjemnou atmosféru a zejména do severně situované kuchyně se skvěle hodí
Oranžová barva – dodává místnosti hravost a optimismus
Červená barva – ideálně ji zakomponujte s pomocí doplňků. Velká červená plocha může působit agresivně
Bílá barva – jedná se o klasiku, která působí elegantně. Malou kuchyni opticky zvětší a dá se kombinovat s každou barvou
Modrá kuchyně – hodí se do kuchyně situované na jih. V malé kuchyni je důležité dbát na světlý odstín
Zelená kuchyně – skvěle lze kombinovat se dřevem a má pozitivní vliv na trávení

Při volbě barev barev můžete využít spektrum. Barvy,které leží proti sobě vytvářejí kontrast, barvy ležící vedle sebe jsou harmonizující. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Praktické tipy, jak správně vymalovat a najít vhodnou barvu pro váš domov


You must be logged in to post a comment Login