Kuchyně

Jaké barvy zvolit do kuchyně orientované na sever

Od   | 

Jestliže vlastníte kuchyni situovanou na sever, počítejte s tím, že do místnosti moc slunce nikdy nezasvítí a kuchyně bude nejen tmavá, ale zároveň chladná. Navíc světlo, které vstupuje okny, má lehce namodralý tón, a proto je vhodné zaměřit se na kombinaci barev tak, aby i chladná místnost působila útulně a příjemně. 

Bílou kuchyní v tmavé místnosti nic nezkazíte. Zdroj: Oresi

Začněme podlahou

Protože severní strana postrádá teplé sluneční paprsky a naším úkolem je místnost “proteplit”, je při zařizování ideální začít od podlahy. Zvolte podlahu s dřevěným dekorem s teplým nádechem, jako je žlutá, nebo oranžová. Pokud je místnost opravdu tmavá, sáhněte po světlém javoru, narůžovělém buku nebo po třešni. Jestliže jsou v kuchyni velká okna, nebo je-li místnost opravdu dobře osvětlena, můžeme na podlahu aplikovat i sytější tón, jako například dřevo s nádechem do červena. Se sytými tóny ale opravdu opatrně. Při špatném počasí by mohly působit poněkud pochmurně. Místnostem orientovaným na sever skvěle sedí koberce. Přestože jsou koberce v kuchyni rozhodně nepraktické, můžete zvolit větší koberec doprostřed místnosti, který nebude zasahovat pod pracovní plochu linky, a místnost zútulní a rozzáří.

Dřevěná podlaha ve světlém odstínu kuchyni na sever změkčí a zjemní
Zdroj: Sykora kuchyně

Malujeme stěny

Kuchyně, která nedisponuje dostatečně velkými okny, je potřeba prosvětlit pomocí barev. Tak, jako jsme teplé odstíny vybírali na podlahu, budeme je vybírat i na zeď. Do kuchyně zvolte například luxusní krémovou barvu, která nejen že odráží dostatek světla, ale působí elegantně, jemně a neutrálně. Nemusíte se obávat, že by v celku působila chladně a sterilně jako bílá barva. Skvěle bude vypadat i při pochmurném, deštivém počasí. Jestliže smetanová barva pro vás není to pravé ořechové, zvolte teplé, neutrální barvy, ve světlém odstínu, jako je kávová, smetanová nebo písková. Ke třem světlejším stěnám můžete nakombinovat jednu barvu o pár odstínů tmavší, a vytvořit tak zajímavý kontrast.

Krémové neutrální barvy kuchyni zateplí. Zdroj: Gorenje

Není bílá, jako bílá!

Přestože si spousta lidí myslí, že existuje pouze jeden odstín bílé barvy, jsou na omylu. Strop v kuchyni na sever je nejlepší ponechat čistě bílý. Nejenže spolu s barevnými zdmi vynikne, ale navíc dobře odráží denní světlo. Čemu bychom se ale měli vyhnout, je svítivě ledová bílá, která obsahuje malé množství modři, a chladnou místnost udělá ještě chladnější! Nejlepším rozhodnutím bude aplikace teplejší bílé, případně opravdu světle krémové. I u světlého stropu ale platí, že by měl být doplněný o kvalitní osvětlení.

Ledová, nebo teplá bílá? I u bílé barvy existuje spoustu odstínů a nádechů Zdroj: Pinterest

Jaký zvolit nábytek?

Volba kuchyňské linky v místnosti situované na sever není hračka. Obecně se doporučuje bílá kuchyně, kterou rozhodně nic nezkazíte. Pěkně ale bude vypadat i dřevo, které místnost zútulní a vytvoří pravý harmonický domov. Navíc chladnou místnost dřevo skvěle prozáří a zároveň eliminuje tmu a chlad. Pokud ale pro vás z nějakého důvodu není dřevo přijatelné a doma ho zkrátka nechcete, nic nezkazíte světlou krémovou kuchyní v teplém nádechu, s dřevěnou pracovní deskou. Pokud ještě vyberete barevné pastelové dekorace a spotřebiče, bude kuchyně vypadat jedním slovem famózně. Navíc dřevo nebo béžová barva spolu s pastelovými barvami vnese do místnosti slunečnou atmosféru jižních krajin, a tím pádem i Provence styl, který v chladných místnostech vypadá dokonale. Pokud se bráníte dřevěné kuchyni, zakomponujte dřevo v místnosti alespoň v podobě masivního jídelního stolu spolu s jídelními židlemi. I taková maličkost místnosti na sever dopomůže.

Dřevěná kuchyně bude působit útulně a vytvoří příjemný a teplý domov i v severní místnosti

Osvětlení hraje důležitou roli

Jestliže bývá nedostatkem kuchyně orientované na sever nedostatek denního světla, pak je na místě začít kouzlit pomocí umělého osvětlení. Pamatujte, ať už vyberete jakékoli osvětlení, je třeba ho zvolit v teplém, žlutém odstínu. Nikoliv v chladném! Skvělými pomocníky jsou LED bodová světla, které působí uhlazeným a elegantním dojmem, a navíc místnost dokonale prozáří. V případě tmavých a ponurých koutů se nebojte umístit i stojací lampy se žlutým světlem do těchto zákoutí.

Žluté bodové osvětlení spolu se závěsným světlem místnost zbarví do tepla
Zdroj: Hanák nábytek

Fotogalerie:

 

Praktické tipy, jak správně vymalovat a najít vhodnou barvu pro váš domov


You must be logged in to post a comment Login