Inspirace

Jaké barvy se k sobě hodí aneb jak barevně sladit interiér, abyste brzy nekokrhali

Od   | 

Natřít všechno na bílo je jednoduché a nic tím nezkazíte. Jenže mnohým se takový interiér může zdát fádní a chtějí ho probarvit. Jak ale používat barvy, aby výsledek byl harmonický, neotřelý a aby nás z něj brzy nerozbolela hlava?

K probarvení interiéru stačí i pestré textilie

Zásadní informaci o tom jak barevně pojmout interiér přináší samotná nemovitost. Záleží totiž, na jakou světovou stranu je místnost orientována, jak je velká a komu je určená. Jiné požadavky máme na dětský pokoj a jiné na ložnici manželů a odlišné jsou i na pojetí kuchyně s obývacím pokojem. Obecně platí, že do pokojů umístěných na sever používáme světlé a teplé odstíny např. žlutou, oranžovou, světle zelenou a světlé zemité tóny. Ty tmavý prostor prosvětlují a dodávají mu energii. Studené odstíny můžeme použít do místností orientovaných na jih, kam vchází dostatek slunce. Patří sem modrá a dále tmavé odstíny jako je hnědá a dokonce i černá. Malé místnosti opticky prozáříme bílou a světlými barvami, do velkých prostor se nemusíme bát sáhnout po tmavých tónech.

Neutrální vzhled interiéru podpořte barvami na stěnách. Originálního výsledku docílíte geometrickými tvary. Zdroj: Natuzzi

Neutrálním základem nic nezkazíte

Nahlédneme-li do portfólia architektů a designérů velká většina vnáší barevnost do interiéru zpravidla pomocí materiálů, ať už je to nápaditou strukturou nebo barvou dřeva, zajímavým kovovým prvkem, případně marmoleem a dalšími přírodním prvky. Pestrost je vnášena do domovů pomocí doplňků v podobě textilií (závěsy, potahové látky, polštářky, plédy), svítidel, koberců nebo solitérů např. křesla, židle, jídelního stolu ad. 

Designéři vnášejí barvu do interiéru pomocí materiálů, například výrazným dřevem. Zdroj: Hülsta

Řídíme se barevným spektrem

A jak poznat, které barvy se k sobě hodí a které ne? Řídíme se barevným spektrem, podle kterého můžeme snadněji navolit kombinace barev, které budou vystihovat náš záměr. Existují tři doporučení a to: 

  1. Určíme-li v barevném spektru rovnostranný trojúhelník, získáme tři barvy, kterými docílíme harmonii v interiéru. Nejjednodušší je vybrat jednu barvu (můžeme se řídit citem nebo barvou zařízení, které už máme) a k ní už snadno určíme zbylé dva odstíny.
  2. Trochu jiným způsobem docílíme souladu. A to najdeme-li k oblíbené barvě hned sousední, ideálně ty, které leží těsně vedle.
  3. Chcete-li pestrý interiér, ve kterém bude výrazný kontrast, pak zvolte brvy, které leží proti sobě. Budou k sobě ladit, ale zároveň docílíte neotřelé barevné kombinace, které si každý všimne.

Barevné spektrum

Barvy vybírejte na denním světle

Žlutá

Barva sluníčka, vnáší do interiéru pocit svěžesti, optimismu a dobré nálady. Vhodná je zejména do místností situovaných na sever, kam nevchází tolik denního světla. Bezvadně se dá kombinovat s šedou nebo černou barvou, kdy vytvoříme elegantní spojení. Podíváme-li se na barevné spektrum, pak bude harmonicky působit v kombinaci s oranžovou a zelenou, výrazný kontrast pak docílíme s modrou. O žluté se říká, že je barvou komunikace, a tak ji můžeme aplikovat do jakéhokoliv pokoje v bytě.

Stačí barevná židle nebo koberec a místnost ožije

Žlutá sedací souprava interiér prozáří. Zdroj: Natuzzi

Růžová

Tento světlý odstín červené je spojován s city a se smyslností. Zatímco v dřívějších dobách patřila tato barva do ženských budoárů, dnes se užívá v celém interiéru a to bez ohledu na to, kdo ho obývá. Působí velmi pěkně v kombinaci s odstíny šedě (zejména holubičí šeď) a originálně působí ve spojení s černou. Do místnosti vnáší jemný nádech ženskosti a tím i její náboj. V současné době je oblíbená zejména ve svém pudrovém zbarvení, kdy ji kromě stěn, můžeme aplikovat i třeba na kuchyňskou linku.

Růžová je v současné době velmi módní a vyhledávanou barvou , zejména v pudrovém odstínu. Zdroj: Primalex

Zvolíte-li pro kuchyni pudrově růžovou, získáte neotřelý interiér, který si každý zapamatuje

Zelená

Máte aktivní život a potřebujete si odpočinout? Pro zklidnění mysli je ideální zelená barva, která vnáší prvek přírody. Kromě obývacího pokoje je vhodná do ložnice, kde si díky ní skutečně odpočinete. Hledáte-li kontrastní barvu, pak vhodná je růžová, ale najděte pastelové odstíny, které nebudou dráždit.

Zelená uklidňuje. V žádném interiéru by neměla chybět

Modrá

Modrá je barva vody a zpravidla v každém evokuje barvu vážnosti a až komisnosti. Tmavé odstíny v kombinaci s červenou a bílou jsou symbolem nautického stylu, který je sám o sobě půvabný. Chceme-li dosáhnout harmonie, pak modrou můžeme doplnit fialovými tóny. Kontrastu dosáhneme v kombinaci se žlutou.

Modrá vnese do místnosti prvek elegance a vážnosti. Zdroj: Natuzzi

Fotogalerie:

Praktické tipy, jak správně vymalovat a najít vhodnou barvu pro váš domov


You must be logged in to post a comment Login