Inspirace

Jaké barvy se hodí do obývacího pokoje? Prohlédněte si současné trendy

Od   | 

Zelená, šedá či modrá jsou nejoblíbenějšími barvami obývacích pokojů pro rok 2024. Lidé jsou méně usedlí. Dělají odvážnější rozhodnutí, co se týká designu jejich domovů a používají jasné, bohaté odstíny i neočekávané barvy.

Letošní trendy barvou je něžná broskvová. Působí hezky, že? Zdroj: Canstockphoto

Jak vybrat ideální barvu právě do vašeho obýváku?

  • Vezměte si barvu do pokoje (nemusíte jen v kyblíku, ale třeba na nějaké textilii). Nastavte ji tak, abyste viděli, jak bude vypadat v dopadajícím světle.
  • Rozmyslete si, jak obývací pokoj využíváte a jak ho dále chcete využívat. Barvy umí ovlivnit náladu, vzhled místnosti a opticky upravit její proporce.
  • Výraznější tóny volte raději jako doplňky. Když vás omrzí, jednoduše je vyměníte. Je to jednodušší než znovu malovat.
  • Při malování se držte poměru 60-30-10. 60% pokoje bude v dominantní barvě, 30% v sekundární a 10% na výrazné tóny.
  • V obývacím pokoji se jednoznačně musíte cítit příjemně. Proto si ho upravte tak, aby vám přesně takovým způsobem sloužil.

Není žádným překvapením, že mezi oblíbence patří stále šedá. Překvapivější už může být modrá a hned tři odstíny. Smetanová a bílá je klasikou. O něco méně lidé volí veselé růžové, žluté a červené tóny.

 

Indukční deska Fagor – Záruka pohodlného vaření

 

Zelená a šedá stále vedou

Inspirace přírodou a různé odstíny zelené jsou tou nejoblíbenější barvou v obývacím pokoji pro rok 2024. Díky své všestrannosti je zelená tak trochu dárkem v interiérovém designu, ale neusnadňuje výběr barevné kombinace. Je tolik možností. Obecně platí, že světlejší odstíny mohou rozsvítit místnost. Sytá zelená se skvěle hodí do neutrální místnosti. Top je stále i šedá, která se hodí hlavně tam, kde mají nízké stropy nebo málo přirozeného světla.

Šedá je součástí našich interiérů už pěkných pár let. Zdroj: Primalex

 

Pohovka, u které snadno nastavíte hloubku sedu

 

Modrá, modrá, modrá

Modrá působí čistě a uspořádaně. Nesmí se to s ní ale přehánět. Díky široké škále odstínů ladí skvěle k neutrální hnědé, rezavě červené, hořčičné či krémové barvě. Skvěle vynikne s dřevěnou podlahou a masivním nábytkem.  Pokud byste chtěli zvolit námořnickou modř, myslete na dostatek světla. Buď zařiďte dostatek přirozeného nebo umělého osvětlení. Více tepla nabízí odstíny zelenomodré. Když k nim použijete ještě jemnou oranžovou nebo červenou, celý efekt zvýrazníte. Je to zvlášť dobrá volba pro ty, kdo mají tendenci zdobit své bydlení starožitnostmi, protože se dobře hodí ke dřevu, jako je mahagon či ořech.

Modrá, když se použije decentně, vypadá výborně. Zdroj: Canstockphoto

 

Krásné stolky jako nepřehlédnutelný doplněk pohovky. Kam pro ně?

 

Bílá nebo černá

Rodiče a chovatelé domácích mazlíčků možná nebudou úplně souhlasit, ale bílá se jen těžko překonává, zejména ve venkovském stylu bydlení. Může vypadat stroze, chladně, ale lze to celkem jednoduše kompenzovat přidáním hřejivých prvků, jako je malované dřevo nebo přepychový smetanově bílý koberec. A co černá? Ta patří k velmi odvážným designovým rozhodnutím. Ovšem černé obývací pokoje jdou hodně módní, takže se toho vůbec nemusíte bát. Koneckonců je to jen barva a ta se dá změnit. Myslete na to, že černé musíte věnovat přirozeně trochu víc pozornosti. Jednodušší je použít spíš šedočernou, která se hodí ke grafitově šedé nebo modré. Dokáže tak lépe zachytit přirozené světlo. Hodí se do moderních a luxusních interiérů.

Černá, bílá nebo černobílá? Zdroj: Primalex

Smetanově krémová a béžová už tolik nefrčí

Smetanová a béžová se stále drží na předních příčkách, ale už je trochu upozaděná. Smetanová je každopádně skvělý základ, na kterém můžete stavět bohatší a barevnější paletu. Hodí se třeba k odstínu červená řepa, která vytváří dojem nižšího stropu chytře vyřeší rozlehlou místnost postrádající útulnost. Teplá neutrální béžová je skvělou volbou, pokud chcete do svého obývacího pokoje světlou, ale zároveň univerzální barvu. Dodá pokoji svěžest a příjemný povznášející vzhled. Obě barvy vyniknou v boho stylu.

Béžová patří do našeho interiéru. Je teplá, něžná a univerzální. Zdroj: Natuzzi Italia

Růžová, červená nebo žlutá do obýváku patří

Růžová se pomalu vkrádá zpět do interiérů. Možná k tomu dopomohl i populární film Barbie. Jen jí nesmí být moc, když nechcete mít z místnosti růžovou žvýkačku. Použijte umírněnější odstíny, preferujte jemnou růži, přírodní jíl nebo lehce načervenalou fialovou. Když chcete být trochu víc odvážní, nebojte se červené, syté a hřejivé. Je vhodná jako alternativa k malbě či tapetě. I zde je potřebná jistá umírněnost. Nesmíte to s ní přehánět, protože má sklony ovlivňovat (negativně) náladu lidí. Nejveselejší v seznamu je rozhodně žlutá. Chladnější varianty s podtóny zelené působí svěže. Žlutou na stěnách změkčuje dřevěný nábytek, kamenný krb a vlněný koberec.

Zdroj info: Westwing, Kapitoly o bydlení, Primalex

Něžná růžová má v obývacím pokoji své místo. Zdroj: Westwing

Fotogalerie:

 

Kam pro luxusní italské pohovky?

 

 


You must be logged in to post a comment Login