Rady a tipy

Jaké barvy se dají kombinovat se dřevem?

Od   | 

Snad v žádné domácnosti nechybí dřevěný kus nábytku, dřevěná podlaha nebo masivní kuchyň. Jak tento materiál vhodně barevně doplnit, aby interiér dostal ten správný šmrnc? Vybrali jsme pro vás několik barev, se kterými tento úkol splníte na výbornou!

Nezáleží na tom, jestli máte dřevěnou podlahu, nebo pouze její imitaci, stejně tak masivní nebo dýhovanou komodu, televizní stolek nebo kuchyň. I taková napodobenina totiž vnese do místnosti nádech přirozenosti, který je pro dřevo typický. Důležitou roli při barevném ladění však hraje odstín dřeva. Buk, dub, smrk, borovice, javor, bříza, olše, třešeň… Jedinečnost každého materiálu se dá podtrhnout těmito barvami.

V jednoduchosti je krása. Světlé odstíny dřeva v kombinaci s bílou jsou typické pro skandinávský styl.

BÍLÁ, ČERNÁ, ŠEDÁ

Pokud chcete, aby váš interiér dýchal klidnou a příjemnou atmosférou, určitě sáhněte po bílých doplňcích. Tato kombinace se také navíc hodí do malých a tmavých bytů, které se rázem stanou světlejší a opticky prostornější. V tomto případě se nemusíte bát použít ani černé detaily, které dodají místnosti patřičný kontrast.

K masivní kuchyni ve světlých tónech je bílá zástěna nebo pracovní deska dobrou volbou.

Černý stůl nebo černá tabule na vzkazy. Detaily, které se dřevem na bílém pozadí vyniknou.

Jestliže se nechcete pouštět do dramatičtějších barev, můžete krásu tmavšího dřeva vyzdvihnout černou. V interiérech je také stále oblíbená šedá barva, která si s přehledem zavdá se světlým i lehce nažloutlým dřevem.

Černá kuchyň je v současnosti velkým trendem. S tmavým dřevem působí dokonale.

Dominantní šedá umocní krásu zlatavého dřeva.

ODSTÍNY ZELENÉ

Dřevo, to je les, a les, to jsou zelené jehličnany i listnáče, proto v našem výčtu nesmí chybět ani tato barva. Medové odstíny dřeva se dobře snesou s nenápadnou zelenou, jejíž přítomnost dá trochu chladného kontrastu jeho žlutým tónům. Stejně jako černá, i sytě zelená dá vyniknout tmavě hnědým odstínům dřeva.

Na světlezeleném pozadí vystoupí krása medového dřeva raz dva.

Vojenská zelená je pro tmavé dřevo také atraktivní volbou.

Třešeň se dobře snese i s nápadnějšími barvami, jako je tyrkysová. Červené doplňky jsou už jen třešničkou na dortu.

PESTRÉ BARVY PODZIMU

Chcete si domů naopak přinést trochu energie a živých barev? Pak můžete zvolit sytou, až vínově červenou, která dá nejvíce vyniknout ořechu, dubu nebo mahagonovým odstínům dřeva, a to ať postavíte červený kus nábytku na dřevěnou podlahu, nebo naopak přirozenost nábytku podtrhnete červenou výmalbou stěn.

Pokud se rozhodnete pro červenou výmalbu, proměňte do této barvy raději jen jednu nebo dvě stěny, zbytek nechejte bílý.

I milovníci oranžové a žluté si přijdou na své. Pomerančové tóny se nejvíce hodí ke světlým odstínům dřeva, jako je např. bříza. I když v tomto případě může na první pohled nábytek lehce zanikat, výsledný efekt je právě opačný. Žlutá barva v kombinaci s tmavým dřevem zase vyzdvihne jeho hřejivou atmosféru, ale svou výrazností jej spíše upozadí.

Světlé dřevo na oranžovém pozadí působí vlídně a hřejivě.

Žlutá je sama o sobě výrazným prvkem, který dá vyniknout především sám sobě. Tmavé dřevo ale skvěle doplňuje.

Foto: Livit, Kuchyně Šafaříková, Pinterest

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login