Inspirace

Jaké barvy odpuzují teplo? Budou vás v létě chladit uvnitř i venku

Od   | 

Když sluneční paprsky začnou pálit víc, než je příjemné, hledají lidé často úkryt ve svých domovech. Protože se ani uvnitř horku nevyhnou, často sahají po ovladači ke klimatizaci, zapínají větrák nebo potřebují mnoho studené vody k ochlazení. Porazit horko můžete ale i jinak – volbou studených interiérových barev.

Vymalovat celý dům se vám pravděpodobně nevyplatí. Asi nebudete chtít na podzim malovat znovu, ale pokud máte doma často velké horko, zkuste zvážit několik odstínů, které v interiéru použijete, abyste horko porazili a zůstali v pohodě. Díky tomu si užijete příjemnější, klidnější a levnější léto.

Modrá je chladivá

Pohled na moře je vždy velkým zdrojem vzrušení. Cítíte se příjemně, lehký vánek vás ochlazuje a horko jako by trochu zmizelo. Jakmile zahlédnete obrovské modré plochy na obzoru a úchvatné vlny, máte skvělou náladu. Bledě modrá, která vám připomíná nekonečnou oblohu a moře, je barvou okamžiku. Při použití s bílou vytvoří chladný přímořský pocit. Použijte tuto kombinaci, inspirujte se vlnkami a odlesky, vrstvěte různé struktury včetně skla a látek s mramorovými efekty. Zejména nebesky modrá barva dodá prostorům svěžest, vytváří uklidňující pozadí v místnostech a v zimě, když se budete chtít zahřát, jednoduše přidáte červenou, oranžovou, žlutou a růžovou. Ovšem ne všechny barvy jsou stejné, například modrá s nádechem do zelena může udržovat teplo a ve skutečnosti způsobit, že bude u vás doma bude pocitově mnohem větší horko. 

Modrá pocitově sníží teplotu v pokoji.
.Zdroj: Primalex

Bílá je jasná volba

Není žádným překvapením, že bílá zůstává nejchladnější barvou, a proto rozhodně patří do seznamu barev, které odpuzují teplo. Tmavé odstíny ho naopak udržují, proto je bílá nejlepší volbou, pokud chcete zůstat v pohodě uvnitř i venku. Hlavní výhodou bílé je i to, že poskytne čisté pozadí pro řadu dalších dekorativních nápadů do místností. Chladné podtóny však mohou v některých místnostech vypadat příliš stroze a sterilně. Smetanová nebo špinavě bílá působí mnohem jemnějším a něžnějším dojmem. Přidejte tóny béžové, slonoviny, vanilky nebo barvu připomínající vaječné skořápky. Nemusíte mít všechny stěny v bílé barvě. Stačí povlečení, závěsy a mnoho průsvitných látek v těchto tónech, které zajistí, že pokoj zůstane opravdu studený.

Bílá je pro ochlazení místnosti jednoznačnou volbou. Zdroj: Ikea

 

Trendy jsou dveře se skrytou zárubní. Kam pro ně?

 

Šedé odstíny jsou univerzálním pomocníkem

Šedé odstíny jsou univerzálním pomocníkem a hodí se ke každé barvě. Lze je použít k ochlazení místnosti během okamžiku. Tato barva má svůj vlastní systém úrovní světla a odstínů od jemné šedé připomínající ranní déšť až po dramatickou temně bouřkovou připomínající mraky. Máte obrovský prostor pro vytvoření krásného interiéru, který ochladí, kdykoliv bude potřeba. Je to odstín s mnoha jemnými barevnými tóny, který čerpá inspiraci z plážových oblázků a jílu, stejně jako z břidlice a dřevěného uhlí. Dekorovat šedou není těžké, protože jde o univerzální barvu a můžete volit studené špinavě šedé odstíny, teplejší neutrální střední tóny až po velmi hluboké a tajemné odstíny. Na zchlazení samozřejmě volte šedou v chladných tónech. Čím je bledší tón, tím lépe bude odrážet dostupné světlo a čím tmavší, tím více světla pohltí.

Šedá je krásná, elegantní a chladivá. Zdroj: Natuzzi Italia

Žlutá jako překvapivá volba

Žlutá se může zdát neobvyklá, ale tato jasná barva dobře odráží většinu viditelných vlnových délek, dokonce odrazí až 90 % světla a absorbuje méně tepla. Navíc jde překvapivě o hodně svěží barvu. Evokuje štěstí a napomáhá k pozitivním pocitům. Hodí se skvěle do místností, kde jste aktivní a rádi se společně setkáváte, ať už jde o kuchyni nebo jídelnu. Jde o jednu z nejvíce povznášejících barev, která zve do domova optimismus a radost, ale zároveň ho udržuje relativně chladný. Kromě stylu místnosti, kterou chcete žlutou dekorovat, přemýšlejte také o tom, jak prostor využijete a jakou energii chcete navodit. Bledší, jemnější odstíny vytvoří uklidňující atmosféru, zatímco výraznější slunečnější odstíny nabízí vyšší přísun energie. Také oranžové odstíny vstřebávají méně tepla, takže je to perfektní volba pro využití během léta.

Pocitově ochladit místnost zvládne překvapivě i některý odstín žluté. Zdroj: Balakryl

Krásná šeříková chladí

Nesčetné variace tohoto jemného pastelového odstínu mohou inspirovat k vytvoření elegantních, klidných a chladných interiérů a exteriérů. Světlejší fialové odstíny – lila, ametyst a levandule – patří k těm nejpopulárnějším pro využití v interiéru v létě a zajistí pohodlí ve vlně veder.

Fialová je krásná ve všech odstínech. Zdroj: Primalex

Kterým barvám se v horku vyhněte?

Tmavé barvy přitahují a vstřebávají více tepla a světla. Proto se vyhýbejte tmavému nábytku v odstínech černé, kaštanové, tmavě hnědé, tmavě modré a lesní zelené. Když na ně svítí intenzivně slunce, generují větší množství tepelné energie. Tyto barvy se hodí v zimě, aby dodaly vašemu interiéru více tepla a útulnosti.

Tmavé barvy teplo udržují a hodí se pro zimní měsíce. Zdroj: Pexels

Pomůže i chladná dlažba

Pokud se na to podíváme z psychologického hlediska, mají studené barvy vliv na pocit klidu a míru. Náš mozek při pohledu na ně vysílá signál, který umožňuje cítit se klidně, svěže a tím pádem se lépe vypořádáme i s horkem. Můžete si to představit jako procházku pod zelenými stromy. Působí na vás uklidňujícím dojmem a přináší určitou úlevu od horka, byť třeba vizuální. Podobně funguje i místnost vymalovaná v odstínech modré, fialové či šedé. Zdá se vám, že je v pokoji chladno, přitom teplota se nikterak nezměnila. Mimo psychologického dopadu mají studené barvy dopad i fyzický. Mají nižší odrazivost, takže odrážejí větší část slunečného světla a teplo, který povrch absorbuje, je menší. Když se použijí například na chodníky nebo venkovní dlažby, vzniká dojem nižších teplot. Když použijete dlažbu ve studených barvách, bude se vám po ní chodit mnohem příjemněji než po tmavé, mívají totiž nižší povrchovou teplotu. Odstíny bílé, béžové, šedé či modré přispívají ke zmírnění vzniku tzv. tepelného ostrova a dokáží výrazně snížit povrchovou teplotu oproti tmavým barvám. Zejména venku je vaše volba důležitá.

Dlažba vypadá krásně a dokonale chladí. Zdroj: Pexels

I uvnitř můžete ochladit prostor použitím dlažby. Pokud máte tento vzhled rádi, nebojte se do toho jít. Dnes už jdou k dispozici velmi propracované a designové kousky. Jen volte světlé, studené barvy a vyhnětete se těm tmavým.

Zdroje informací: tomsguide.com, productcare.org

 

Bydlet hned teď! S modulárními domy je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login