Inspirace

Jaké barvy nepatří do předsíně, a kterým se naopak vyhýbat nemusíte?

Od   | 

Vstup do domova je vaší vizitkou, takže není od věci ho vyšperkovat. A barvy tomu mohou výrazně napomoci. Jaké sem rozhodně nepatří, a které jsou naopak velmi vhodné?

Červená předsíň není pro každého. Vybírejte ji s velkou opatrností. Zdroj: Ikea

Barvy, které se do chodby nehodí

První barvou, kterou opravdu zvažte, než s ní vymalujete zdi, je červená. Některým lidem může připadat agresivní, působí na ně jako varovné znamení. Pocit ohrožení a nebezpečí působí jakkoliv, jen ne příjemně. Pokud se vám myšlenka červené předsíně líbí, můžete zkusit hlubší odstín, jako je kaštanová nebo vínová. Z pohledu některých designérů, kteří se zabývají vlivem barev na člověka nejsou vhodné ani tmavé odstíny zelené, modré, šedé a fialové. Mohou mít negativní vliv na naší náladu a hladinu energie. Pokud bez nich nemůžete být, zkuste obarvit pouze jednu stěnu nebo pořídit v těchto barvách pouze doplňky a dekorace. Má to jednu výhodu. Jakmile vás barvy přestanou bavit, jednoduše je vyměníte za jiné a nemusíte kvůli tomu znovu malovat.

Každá barva působí na člověka jinak, rozhodně se vyhněte vyzývavým a agresivním.
Zdroj: Primalex

Bílé dveře jsou trendy

 

Pozitivní a osvěžující barvy zlepší den

Jaké barvy vám zlepší den? Určitě teplejší a zemitější odstíny. Světlá, veselá žlutá, nebo jemná broskvová přináší teplo, pozitivitu a pocit svěžesti, což se po návratu z pracovního dne rozhodně hodí. Tmavší tóny volte tehdy, když tím chcete upozornit na světlé odstíny v obytných místnostech.

Světle modré se v předsíni bát nemusíte. Zdroj: Ikea

Do malých prostor nedávejte tmavé odstíny

Předsíně, zejména v bytech, neposkytují příliš prostoru na velkou realizaci a rozhodně nefandí tmavým barvám. Ty je činní ještě stísněnější a nepříjemnější. Rozhodně dávejte přednost světlým odstínům. Vanilková, béžová či světlé pastelové odstíny předsíň prosvětlí a opticky zvětší. Dobře v tomto směru působí také zrcadlo, které se rovněž hodí do menších místností kvůli optickému rozšíření místnosti a zároveň se většina z nás ráda zkontroluje před odchodem z domu, jak vypadá, takže jde i o praktickou pomůcku.

Tip: Pokud máte v předsíni okna a proniká do ní dostatek světla, můžete zkusit i tmavší odstíny. Přesto to s nimi nepřehánějte, ale vymalujte pouze jednu stěnu, a samozřejmě vynechte strop

Zajímavé textury vytvoří v předsíni různé zóny a celý prostor rozsvítí. Zdroj: Atraktivní nábytek

Monochromatické schéma

Toto schéma používá jen jednu barvu a její odstíny. Získáte soudržný, jednotný a elegantní vzhled, který ale rozhodně není nudný. Působí uklidňujícím dojmem. Pokud se vám to zdá až příliš nudné, můžete zkusit vytvořit větší kontrast pomocí různých povrchových úprav. Kromě správného sladění barev v daném prostoru, musíte myslet i na správnou texturu a materiály, protože barva působí jinak na drsné a matné omítce, na textilu, nebo na skle. Konečný výsledek za trochu práce navíc ale rozhodně stojí.

Jedna barva v různých odstínech působí čistě a elegantně. Zdroj: Canstockphoto

Hodí se výrazné tapety?

Tapety jsou velkým hitem posledních let a umí domov skutečně rozzářit. V předsíni s nimi ovšem zacházejte opatrně. Kontrastní vzory, křiklavé barvy a nápadné textury nemusí být v malém prostoru úplně vhodné, protože působí stísněným dojmem. Ve větších místnostech s nimi problém není, ale přesto není úplně vhodné vytapetovat takto celou chodbu. Pokud toužíte po vzoru, dejte ho jen na malou část, třeba jednu stěnu, kolem dveří či botníku. Uvidíte, že výsledek bude mnohem lepší. Jelikož je tapet nepřeberné množství druhů, rozhodně nemusíte volit jen ty nápadné. Milovníci jemné a klidné elegance mají možnost pořídit si decentní vzory a barvy, které prostor tolik nezvýrazňují, ale dodávají mu příjemný vzhled.

Tapety s výraznými vzory se hodí do větších místností, popřípadě jen na určitou část předsíně. Zdroj: Pixabay

I když v předsíni obvykle nepoužíváme příliš tmavé barvy, někdy mohou být vhodným nástrojem k upozornění na případné nebezpečí, například začínající schody, prahy apod. Kolem nic použijte tmavší tóny, aby bylo na první pohled jasné, že je potřeba zvýšit opatrnost. To je vhodné zejména pro děti.

 

Fotogalerie:

 

Kam pro vybavení do předsíně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login