Dětské pokoje

Barvy v dětském a studentském pokoji významně ovlivňují chování jejich obyvatel

Od   | 

Dětský pokoj je pro svého obyvatele útočištěm. Je důležité, aby se tu dítě cítilo dobře a bezpečně. A je na jeho rodičích, aby takového účinku docílili. Vedle zařízení hrají podstatnou roli barvy. Díky nim totiž můžeme navodit požadovanou atmosféru.

Sestava do dětského pokoje Cubbico nabízí řadu jednotlivých modulů, ze kterých je možné sestavit dítěti pokojíček dle individuálních potřeb.

Šedivá je skvělým základem pro ostatní barvy. Hodí se k němu totiž všechny pestré odstíny

Pravdou je, že vymalovat dětský pokoj není nijak složité, a použijeme-li vhodné barvy, pak i případný neúspěch lze docela snadno změnit. Ale my chceme uspět hned napoprvé.

Základ výmalby dětského pokoje ponechte v neutrálním odstínu a doplňte ji výraznou barvou.

Základ výmalby dětského pokoje ponechte v neutrálním odstínu a doplňte ji výraznou barvou.

Napoprvé

Proto volíme odolné a omyvatelné barvy, bez zápachu a bez uvolňování nebezpečných látek, vhodné pro alergiky. Přestože podle pediatrů jsou pro děti nejvhodnější pestré barvy, při volbě odstínu barvy do dětského pokoje bychom měli být maximálně obezřetní. Pravidlo pestrých barev se totiž vztahuje na hračky, kresby v knihách a podobně. A navíc platí zejména pro nemluvňata, u nichž pestré barvy přitahují pozornost. Na určení odstínu barvy stěn v dětském pokoji platí jiná pravidla. Obecně se doporučují pastelové odstíny, které navodí příjemnou atmosféru a v pokoji nejsou zvlášť výrazné. Syté barvy totiž mohou tříštit pozornost a některé dokonce neblaze působí na psychiku (např. některé výraznější odstíny červené).

Nábytek do dětského pokoje z programu IKS. Postel s úložným prostorem, rozměr 90 x 200 cm, cena 6 440 Kč, regál se zásuvkou, rozměr 80 x 40 x 180 cm, cena 2 840 Kč, pracovní stůl 120 x 50 x 76 cm, cena 1 800 Kč, závěsná skříňka 110 x 22 x 32 cm, cena 1 580 Kč.

Růžovou u holčiček v naprosté většině nic nezkazíte. Barvu nemusíte používat celoplošně, ale třeba jen v grafických motivech.

Nezapomeňte na malované obrázky, samolepky nebo tapety

Nezapomeňte na malované obrázky, samolepky nebo tapety

Jaký odstín?

Prvořadým impulzem pro správný výběr odstínu je pohlaví a věk dítěte. Holčičky se budou dobře cítit v pokoji laděném do oranžové, růžové, červené, fialové a podobných „holčičích“ barev. Chlapci naopak ocení odstíny modré apod. Jednotlivé barvy můžeme mezi sebou samozřejmě kombinovat. Převažovat by ale vždy měl odstín vhodnější pro jeho obyvatele. V momentě, kdy jeden pokoj obývají obě pohlaví, se doporučuje volit kombinaci barev vhodných pro chlapce i dívku. Například kombinace zeleno-žluté.

Nábytkový program Young. Postel se zásuvkou, rozměr 90 x 200 cm, cena 4 002 Kč, komoda, rozměr 95 x 39 x 110 cm, cena 3 177 Kč, nástěnná police, rozměr 25 x 25 x 120 cm, cena 930 Kč.

Barevné kombinace vybírejte podle barevného schematického kruhu

Pokud si nejste jisti, řiďte se barevným schématem.

Pokud je to možné, situujte dětský pokoj směrem na západ. Dětem sem půjde celé odpoledne a večer sluníčko

Všeho s mírou

Vymalovat dětský pokoj ještě neznamená natřít barevně stěny v pokoji a nastěhovat nábytek. Nezapomeňte, že pro děti se navrhuje barevné úplně všechno – hračky, povlečení, knihy, ale i nábytek. Proto dopředu zvažte, ostatní zařízení, aby výsledek nepůsobil cirkusově. Zpravidla pomůže vymalovat jen některé ze stěn a to ještě 30-80 % barvy zvoleného odstínu. Poměrně často se místo standardního vymalování malují na stěnu obrázky. Kdo si netroufne, může oslovit někoho zručnější. Za přijatelnou cenovou úplatu tak mohou mít děti ve svém pokoji na stěně obrázek krtečka, králíky v klobouku anebo jiné dětské motivy v nadživotní velikosti. Ty dětský pokoj oživí a dodají mu ojedinělou atmosféru. Hitem poslední doby je speciální tužka na akrylátové barvy. Kreslíme jí zcela přirozeně na povrch stěny, přitom kresba vydrží podobně jako běžně vymalovaný pokoj.

Textilní doplňky k patrové posteli. Třídílný set domeček, cena 699 Kč, věž pirát 999 Kč, tunel pirát 1 799 Kč.

Barvu můžete nejsnáze vnésti i pomocí textilních doplňků

Jsou-li barvy v jemných pastelových odstínech, pak se dítě bude cítit příjemně.

Jsou-li barvy v jemných pastelových odstínech, pak se dítě bude cítit příjemně.

Nechte barvy promluvit

Žlutá přináší do pokoje radost, život a zároveň kompenzuje nedostatek přirozeného světla v tmavší místnosti.

Červená je intenzivní, přitahuje oči miminek, a proto se doporučuje s ní pracovat velmi opatrně. Není vhodná pro hyperaktivní děti, těm klidnějším dodává více energie.

Oranžová spojuje pozitivní vlastnosti červené i žluté.

Modrá působí relaxačně a uklidňuje, zabraňuje nočním můrám. Vnáší ale do pokoje chlad, proto jsou vhodnější její světlejší odstíny.

Zelená symbolizuje svěžest, život, harmonii a bezpečí. Působí jemně na oči dítěte a zároveň vytváří hravou atmosféru.

 

Které barvy se k sobě hodí? Řiďte se barevným schématem

  1. Harmonii získáte zvolením tří barev, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem.
  2. Kontrastu docílíte, zkombinujete-li barvy ležící proti sobě. Ty spolu ladí a zároveň jsou výrazné.
  3. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle sebe nebo blízko sebe.
Barevné spektrum. Světlé odstíny místnost opticky zvětšují a prosvětlují. Jsou vhodné do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Nedoporučují se do malých prostor.

Barevné spektrum. Světlé odstíny místnost opticky zvětšují a prosvětlují. Jsou vhodné do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Nedoporučují se do malých prostor.

Fotogalerie:

JAK SPRÁVNĚ POUŽÍT BARVY V INTERIÉRU


You must be logged in to post a comment Login