Inspirace

Jak zkrotit horko v bytě? Chytré funkce vás budou bavit

Od   | 

S vysokými venkovními teplotami začínáme přemýšlet, jak se ochránit před horkem. Jak si poradit doma, kam se vloudil sluneční žár a naakumulované teplo nejde vyvětrat často ani v noci? Účinným řešením je klimatizace.

A nejlépe taková, která nebude nikde překážet, bude tichá, výkonná a zároveň energeticky úsporná a v zimě nám může efektivně posloužit naopak k vytápění. Jak vybrat pevnou (tzv. splitovou) klimatizaci?

Co je splitová klimatizace?

Jak název napovídá, splitové klimatizace se skládají ze dvou částí – vnitřní a vnější jednotky. Venkovní jednotka s tepelným výměníkem a kompresorem zajišťuje chlazení. Může na ni být napojeno hned několik vnitřních jednotek. Pevné klimatizace jsou výkonnější než ty mobilní a hodí se pro chlazení (některé modely i v zimě k vytápění) rodinných domů, bytů i kanceláří.

Nástěnné klimatizace jsou vlastně nejúčinnější tepelná čerpadla (vzduch-vzduch). Pro svůj provoz využívají 80 % energie odebrané ze vzduchu a spotřebují jen 20 % elektrické energie. Foto: Daikin

Správné umístění

Před pořízením pevné klimatizace zvažte, které místnosti chcete klimatizovat. Nejčastěji to bývají ložnice, obývací pokoje, pracovny nebo i kuchyně či jídelna. Zkrátka místnosti, kde trávíme nejvíce času. Důležitou roli hraje i správné umístění vnitřní jednotky tak, aby chladný vzduch proudil do místnosti a neobtěžoval přímo obyvatele. „Na trhu jsou již chytré klimatizace, jako například Stylish nebo Emura od Daikin, které mají čidlo výskytu osob a automaticky foukají vzduch jinam. Pokud přejdete po místnosti, klimatizace vybavená tímto čidlem se tomu dokáže přizpůsobit,“ uvádí Vladimír Macháček ze společnosti Daikin.

Prostor v okolí klimatizace by měl být volný, nezastavěný nábytkem, aby mohl chladný vzduch správně cirkulovat a co nejrychleji místnost vychladit. 

Svůj prostor by měla mít i jednotka venkovní. U rodinných domů je to snazší, u bytů se umísťuje na balkon nebo na střechu či fasádu (vždy se souhlasem SVJ či vlastníka bytového domu).

Umístění vnitřní jednotky pevné klimatizace se volí i s ohledem na propojení s vnější jednotkou, aby vzdálenost mezi nimi byla pokud možno co nejkratší. Foto: Daikin

Výkon a spotřeba

Klimatizace pro zajištění komfortní teploty obytných prostor již dnes bývá samozřejmou součástí moderních novostaveb, u starších domů s horší izolací zejména podkroví bývá často instalována dodatečně. Vyšší výkon bude potřeba v podkrovních bytech nebo v místnostech s velkými okny orientovanými na jih a západ a s větším celkovým objemem vzduchu, který potřebujeme chladit.

Zatímco vhodný výkon klimatizace by vám měl doporučit odborník z instalační firmy (a to tedy nejen podle obytné plochy místnosti, ale třeba také podle jejího oslunění a izolace), spotřebu můžete ovlivnit i vy sami. Jednak opět už samotným výběrem – volte takovou klimatizaci, která má energetickou účinnost A+++, ale také způsobem jejího používání. Nechte ji raději běžet na nízké otáčky delší dobu (aby si mohla místnost automaticky chladit), než po příchodu domů pustit chlazení na maximální výkon.

Pokud klimatizaci používáte jen pár dní v roce ke chlazení, nebude rozdíl mezi levnou a dražší klimatizací v provozních nákladech tak vysoký. Pokud ji ale chcete používat i k vytápění, pak s kvalitní klimatizací desetitisíce ročně opravdu uspořit můžete. Daikin nabízí nejvyšší účinnost, a tedy velmi nízké provozní náklady, takže se vám vyšší pořizovací cena brzy vrátí.

Nová generace výkonných klimatizací Daikin Emura jako designový prvek v bílém, stříbrném a černém provedení. Foto: Daikin

Tichá, jako vánek

Důležitým parametrem při výběru klimatizace může být také hlučnost. Klimatizaci si pořizujeme do místností, kde se nejvíce pohybujeme nebo kde odpočíváme. Renomovaní výrobci dodávají tiché jednotky, které splňují denní i noční hygienické limity hlučnosti. Pevné klimatizace Daikin, jako například modely Perfera, vynikají nízkou hlučností (hladina akustického tlaku jen 19 dBA v tichém režimu), takže můžete nerušeně spát. Při maximálním výkonu dosahují hluku jako lednice. Nejhlučnější součást – kompresor, je umístěn ve venkovní jednotce, zatímco u mobilní klimatizace hlučí uvnitř místnosti.

Mobilní aplikace umožňují pohodlně a odkudkoliv ovládat nastavení klimatizace a mít průběžný přehled o spotřebě. Foto: Daikin

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login