Inspirace

Chodba jako synonymum pro životní cestu. Jak ji zařídit, aby byla co nejpohodlnější?

Od   | 

Při zařizování bývají chodby domova často velmi opomíjené. A přitom tolik ovlivňují naše pocity, když se vracíme domů, nebo když přecházíme z jedné místnosti do druhé. A nejen to. Veškeré komunikační prostory se podle feng šuej přirovnávají k naší cestě životem.

A k tomu patří i naše kariéra. Máme-li předsíň samou překážku, nemůžeme se pak divit, že i v našem životě se setkáváme s různými překážkami a nástrahami, které nám brání ve spokojenosti a úspěšnosti.

Velmi dobře navržená chodba. Vzor podlahy je příčný, takže je chodba opticky kratší a nedochází ke zrychlení energie. Totéž dělá barevné členění.

I chodba tvoří domov

Dlouhá a úzká chodba vytváří koridor, kterým se energie žene jako splašená, takže se ani nezastaví, aby se podívala, co je za kterými dveřmi. Celá chodba pak působí velmi studeně a neútulně. Vzpomeňme si na dlouhé chodby v hotelech nebo v administrativních budovách či nemocnicích – jak jsou neosobní a někdy až děsivé. Pokud je ovšem někdo citlivý, oživí ji třeba i umělými květinami, milými obrazy nebo zajímavým kobercem, jehož vzor nesmí být rovnoběžný s chodbou (to by naopak podtrhlo délku chodby). To jsou pak změny, které ihned pocítíme. Velmi pomůže, pokud si pohrajeme s různou barevností dlouhé stěny, nebo se světly, která jsou v takové chodbě velmi důležitá. Tmavá chodba v nás totiž může vyvolávat stísňující pocity, které se nám mohou přenášet i do života. Není-li naše cesta dostatečně osvětlená, můžeme do něčeho narazit, nebo něco zajímavého přehlédnout. A to už nemluvím jen o chodbě, ale i o naší životní cestě a kariéře, protože chodby a naše životní cesta spolu velmi úzce souvisí.

Schodiště tu je přímo proti vstupním dveřím, a tak většina vstupující energie uteče do horního podlaží. Spodní podlaží je takzvaně energeticky podvyživené.

Pozor na zrcadla

Mnoho moudrých knih radí zavěsit zrcadla, jelikož zrcadlo je velmi mocný prvek. Je pravda, že prostor opticky rozšíří, ale je velmi důležité, co zrcadlo odráží. To se totiž v životě násobí. Stejně tak je důležité, aby bylo zrcadlo dobře osvětlené, jelikož zrcadla v tmavých koutech odebírají energii. Také zkontrolujte, jestli zrcadlo nezkresluje nebo neslepne. A v neposlední řadě tu je známá poučka, že není dobré mít zrcadlo přímo proti vstupním dveřím (vyjma pár specifických případů), jelikož energie, která k nám vstupuje, se odrazem zase vrací ven, a náš dům nebo byt je tak soustavně energeticky podvyživován.

Bílá úzká chodba působí jednoduše, trochu až sterilně. Můžete ji oživit úzkou policí. Zrcadlo úzký prostor opticky zvětšuje.

Problémy spojené se schodištěm

Stejný problém může nastat, pokud je přímo proti vstupu schodiště. Všechna vstupující energie takto uteče do horního podlaží a problém podvýživy se týká především přízemí, resp. vstupního patra. Proto, pokud něco podobného máte doma, postavte na roh schodiště zelenou květinu, nebo dejte před schody výrazný koberec, který energii na chvíli zastaví. Nebo zavěste ke stropu nápaditý mobil, který energii zastaví a trochu roztočí. Podobnou službu udělá i dominantnější zavěšené svítidlo. Pokud je schodiště navrženo bez podstupnic a je takzvaně průhledné, hrozí opačný problém, a to, že energie nedokáže vystoupat do horního podlaží. Pokud jsou to jediné spojující schody, místnosti v horním patře budou velmi špatně vyživované. Pokud nelze schodiště podstupnicemi zavřít, můžeme kolem zábradlí ovinout zelenou rostlinu, může být i umělá, která energii povede nahoru. Pokud se na stupínky vejdou květináče, můžeme celé schodiště osázet, ale pozor, jen odolné kytičky, kterým nebude vadit (energetický) průvan. Pokud  tam budou napůl uschlé nebo živořící rostliny, bude výsledek ještě horší než bez květin. Proto často doporučuji používat květiny umělé, které v dnešní době často nejsou od přírodních k rozeznání. Podobně jako pnoucí rostlinou můžeme zábradlí omotat třeba světelným řetězem, který opět energii povede nahoru.

Moderní schodiště je navrženo bez podstupnic, je takzvaně průhledné. Tady hrozí problém, že energie nedokáže vystoupat do horního podlaží. Pokud jsou to jediné spojující schody, místnosti v horním patře budou velmi špatně vyživované.

Jak ovlivňují naše podvědomí

Zmínila jsem odlehčení prostoru moderními schodišti a materiály, které se kdysi v architektuře nepoužívaly. Občas  vidím v moderních domech architekty navržená řešení, která sice na první pohled upoutají, ale ne vždy působí na obyvatele blahodárně. I když vím, že skleněné schody nebo průhledná zábradlí ze skla či tvrzeného plastu nás udrží a jejich pevnost je velká, přesto může mnoha lidem působit problém po takovém schodišti jít. Stejné pocity v nás vyvolávají i schody, které nejsou pevné, nebo schodiště s rozviklaným zábradlím. Pokud na ně vstoupíme, rozhodně se necítíme bezpečně. A to je špatně. Protože pokud se necítíme na své životní cestě bezpečně, bojíme se dělat spousty věcí, které bychom jinak bez problému dělali. Do mysli se nám vkrádají bez zřejmého důvodu podvědomé nejistoty. Proto věnujme pozornost svým komunikačním prostorům, které často zůstávají opomíjené jako nepodstatné, jelikož je neobýváme. Přesto jsou naší součástí a velmi ovlivňují náš život.

Někdy je chodba součástí schodiště, pak můžeme světla využít pro osvětlení obou částí a zároveň získáme dekorativní prvek.

Někdy je chodba součástí schodiště, pak můžeme světla využít pro osvětlení obou částí a zároveň získáme dekorativní prvek.

Fotogalerie:

Nejčastější chyby, kterých se v interiéru dopouštíme, pohledem feng shui

Foto: Fengshui-zmenaklepsimu a archiv


1 Komentář

  1. Pingback: Jaké osvětlení sluší chodbám? - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login