Rady a tipy

Jak zabránit sousedovic kočce, aby vstupovala na vaši zahradu?

Od   | 

Kočky potřebují k životu svobodu. Zavřít je můžete jedině doma, což řada z nás dělá, ale zejména pro smíšené rasy to je za trest. Pokud je to tedy jen trochu možné, necháváme tato jemná stvoření svobodně běhat, což se zase nemusí líbit sousedům. Patříte mezi ně? Pak máme pro vás dobrou zprávu. Kočky totiž můžete ze svého území celkem snadno vypudit. Jak na to?

Sousedova kočka na vaší zahradě je poměrně nevítanou návštěvou.
Zdroj: Pixabay

Z právního pohledu

Pokud jde o právní pohled, pak vás bohužel nepotěšíme. Neexistuje žádný zákon nebo zákaz toho, aby na vaši zahradu kočky nevstupovaly. Zapomeňte také na násilí nebo házení kamenů – za to by vás naopak mohl žalovat soused. Jediným řešením je celou situaci probrat se sousedem v klidu, který vám sice může slíbit, že si dá pozor na to, aby kočka na váš pozemek nevstoupila, ale pokud ji nebude násilím držet doma, zcela této situaci nezabrání. Bohužel vám nepomůže ani obecní úřad, který sice situaci může prošetřit, nicméně kočkám vstup stejně nezakáže. Řešením je zkusit několik možností, které by měly kočky z vaší zahrady odpudit a ty se sem pak neměly vracet. 

Nikdy se na kočce nedopouštějte násilí a vše řešte v klidu. Zdroj: Pixabay

Zkuste je odpudit rostlinami

Na zahradu můžete zasadit nejrůznější rostlinky, květiny a bylinky, které nejen zpestří venek, ale zároveň odpuzují kočky. Patří mezi ně:

  • levandule lékařská
  • polej obecná
  • voňatka citronová
  • dobromysl obecná
  • šalvěj
  • rozmarýn
  • smil italský

 

Některé rostliny a bylinky dovedou kočky svou vůní odradit.
Zdroj: Pixabay

Jak jinak kočky vyhnat?

V hobby marketech koupíte plašiče zvířat, a to nejen koček, ale i myší, psů, hlodavců nebo ptáků. Podle toho, jaké zvíře chcete odradit, nastavíte konkrétní frekvenci zvuku, která danému zvířeti vadí, a tím pádem vyžene nežádoucí návštěvu ze zahrady pryč. Lidské ucho tyto ultrazvukové vlny absolutně neslyší, takže vás nebudou ani rušit a nejsou ani zdravotně škodlivé. Naprostá většina se dobíjí solární baterií a jsou samozřejmé voděodolné.

Co opravdu kočky nesnáší, je klasický kuchyňský alobal. Vadí jim nejen jeho nepříjemný zvuk, ale i velmi lesklý povrch. Vyzkoušejte do záhonu umístit kusy alobalu ideálně v podobě střapců, které se budou ve větru efektně lesknout a zároveň šustit. 

 

Kam pro osvětlení do zahrady? Ohromný výběr a bezkonkurenční ceny!

 

Ať už se jedná o kočku toulavou, nebo sousedovu domácí, každou přitahuje vůně jídla a pokrmů. Na zahradě se snažte nenechávat žádné zbytky jídla ani potravin, které by kočky nalákaly. Kočky jsou poměrně chytré a zdroj potravy nebo pamlsků si jednoduše zapamatují, a tím pádem se budou pravidelně vracet. 

Nezapomínejte na to, že kočky pro vykonávání potřeby vyhledávají písek nebo vyschlou zeminu. Pokud máte děti, a tím pádem i pískoviště, vždy ho přikrývejte víkem nebo plachtou, abyste zamezili kočkám vstup i vykonávání potřeby.

Kočky nemají rády vodu. Vyplaší je standardní závlaha. Zdroj: Pixabay

V neposlední řadě pamatujte i na to, že kočky nemají rády vodu a obloukem se jí vyhýbají. Proto udržujte vlhké záhony a zapojte i závlahové systémy, které po zahradě rozprašují nepravidelně vodu, a tím odrazují kočky od vstupu na váš pozemek.

Zdroj: iDnes.cz, Rady pro chov koček všeho druhu, Život s kočkou

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

 


You must be logged in to post a comment Login