Rady a tipy

Jak vytvořit zdravé prostředí v bytě? Tipy pro každou domácnost

Od   | 

Doma lidé tráví spoustu času a v posledních měsících ještě mnohem víc než jindy. Málokdo si ale uvědomuje, že ani doma často není v bezpečí a nezdravé prostředí může způsobit různé zdravotní komplikace. V domácnostech se vyskytuje mnoho různých problémů od přetopených místností, špatného větrání až po špatné osvětlení. Přitom udržet životní prostředí u sebe doma zdravé není až tak složité. Stačí dodržovat několik základních rad.

Volte přírodní materiály a svěží barvy. Zdroj: Canstockphoto

Přes 20 % lidí žijících ve městech mělo potíže s infekcemi dýchacích cest a jejich přenosem. Špatné prostředí totiž připravuje půdu pro ideální přenos. Začněte tedy rovnou tím nejdůležitějším v současné době – bojem proti chorobám.

Umělé, nebo přírodní materiály?

Preventivní opatření v bytě

  • Každý den hned ráno rozhrňte závěsy, zvedněte žaluzie nebo rolety a nechte do bytu proudit sluneční světlo. Je prokázáno, že ultrafialové paprsky zabíjí viry a je to ta nejjednodušší metoda, jak udržet svůj domov bezpečný a čistý.
  • Pokud máte klimatizaci, jen nezbytné ji udržovat čistou s cirkulací čerstvého vzduchu v místnosti.
  • Prostory, kde si hrají děti, by měly být každý den dobře vyčištěny. Myslete i na hračky. Pravidelně je umývejte. Děti mají tendence je různě ohmatávat, ožužlávat apod.
  • Zlikvidujte použité pneumatiky, staré plechovky, vysloužilé spotřebiče. Vše, co dělá nepořádek u vás v bytě nebo na zahradě.
  • Příliš vhodná není ani hustá vegetace na zahradě, protože nahrává množení komárů. Ti taktéž přenáší nejrůznější nemoci a působí mnoho problémů. A když nic jiného, velmi obtěžují.
  • Komáři se obvykle množí v zásobnících na vodu, ve velkých vodních bubnech, vázách, blízko rostlin v květináčích, okrasných bazénech a fontánách.

Pusťte domů dostatek slunečního svitu. Zdroj: Canstockphoto

Pravidelně větrejte a udržujte optimální teplotu

Dostatečné větrání je základ zdravého domova. Každý den pořádně otevřete okna a nechte vyměnit vzduch, ať je jakékoliv počasí. Teplotu udržujte kolem 20 až 22 °C a relativní vlhkost od 35 do 50 %. Teplota v bytě by měla být vždy maximálně o 6 °C nižší nežli teplota venku. Důležitá je také koncentrace CO2, která by neměla přesáhnout 1500 ppm. Kompletní výměna vzduchu by tedy měla v ideálním případě probíhat každé dvě hodiny. Dospělý člověk potřebuje dávku čerstvého vzduchu 15 až 25 m3/h. Hladinu oxidu uhličitého pozitivně ovlivňují taktéž květiny, které se zároveň podílí i na pohlcování škodlivých látek z ovzduší a zvlhčují vzduch.

Rostliny pozitivně ovlivňují klima v bytě. Zdroj: Canstockphoto

Přílišný úklid škodí

Je samozřejmě důležité uklízet a bydlet v čistém prostředí. Na druhou stranu běhat každý den po celém bytě s dezinfekcí vám zdraví rozhodně nezlepší, spíše naopak. Celkově nadměrné používání chemikálií škodí.

Využívejte přírodní materiály

Přírodní materiály, hlavně dřevo, umí vhodně vyvážit vnitřní mikroklima. Odbourávají pachy, pohlcují prach a pozitivně ovlivňují vlhkost a teplotu vzduchu. Místo PVC volte raději dlažbu, korek nebo přírodní linoleum. Látkové a kožené potahy jsou lepší jak umělé. Nepřehánějte to s textiliemi, protože se v nich usazuje prach a roztoči.

Na podlahu volte přírodní materiály, vhodné je například marmoleum. Zdroj: Forbo

Nakrmte svou duši

Při vytváření zdravého životního prostředí v bytě je kuchyně jednou z prvních místností, kterou byste měli brát v úvahu. Máte-li možnost, vařte doma, protože vám to umožňuje rozhodovat o tom, co jíte a vybírat zdravější pokrmy. Investujte do kvalitních přístrojů a pomocníků. Mějte stále na stole pro ruce košík s ovocem. Když si vyberete nějaký pěkný kousek, příjemně kuchyň nebo jídelnu ozdobí. Udržujte čistou lednici a pravidelně ji umývejte. Kupte si vodní filtr na vodovodní baterii nebo filtrační konvici. Každá malá změna pro vás bude motivací, abyste se zásobili potravinami a nápoji, které jsou pro vás vhodné.

Minimum nábytku zabezpečí volnost v prostoru i duši. Zdroj: Canstockphoto

Buďte pozitivně naladění

Váš domov má být místem, které vás inspiruje k tomu, abyste pro sebe i své okolí dělali maximum. Pozitivní atmosféru můžete podpořit nalepením a vyvěšením různých motivačních citátů, cedulí s optimistickými výroky apod. Také fotografie rodiny a vašich nejbližších vám pokaždé zpříjemní den. Buďte odvážní a zlepšujte své duševní zdraví tím, že budete hrdě ukazovat svůj optimistický pohled na život. Potěšit vás může i to, že zdravé životní prostředí, a především řada technických opatření s tím související má také dopady na okolní svět. Když si zajistíte dostatek denního světla, nemusíte spotřebovat tolik elektrické energie na umělé osvětlení a pomáháte snížit uhlíkovou stopu. Různé šetřiče vody a perlátory zase umožňují zamezit plýtvání s vodou.

Buďte za vodou a šetřete na vodě!

Fotogalerie:

Které LED jsou kvalitní a jak to poznat?


You must be logged in to post a comment Login