Inspirace

Jak vytvořit vyvážený prostor v obývacím pokoji podle Feng Shui?

Od   | 

Feng shui je starodávná čínská filozofie, která se zabývá harmonizací životního prostoru s energií známou jako Qi. Tím, že se naučíte využívat a řídíte se principy této filozofie, dokážete vytvořit vyvážený a harmonický obývací pokoj. Podívejte se na několik tipů jak na dokonalý prostor.

S dobrým feng shui se budete v pokoji cítit velmi dobře. Zdroj: Natuzzi Italia

Síla Qi se dá obecně přeložit jako životní dech, vitální síla či energie. Úplně doslovně tento pojem přeložit nejde. Podle filozofie prostupuje Nebem a Zemí a ovlivňuje všechno kolem nás. Má mnoho významů. Může to být vzduch, který dýcháme, sluneční světlo nebo cokoliv dalšího. Východní národy věří, že tato síla ovlivňuje lidské zdraví, bohatství a štěstí. Zaměřuje se i na prostředí, ve kterém se lidé pohybují i na uspořádání věcí v prostoru. Co dělat a co ne, pokud jde o umístění nábytku, barevné palety a další hlediska? Ať už tomu věříte nebo ne, prostředí, které vás obklopuje, má na vaši pohodu velký vliv, a proto je nezbytné vytvořit domov, který působí vyváženě a pohodově.

Nebojte se barev. Správná kombinace výborně funguje i ve feng shui obýváku. Zdroj: Moroso

Jaké barvy do obývacího pokoje podle feng shui?

Používejte barvy, které vás přirozeně přitahují, ale zároveň je doplňte o ty, ke kterým se v rámci feng shui přiklání odborníci. Existují také různé tvary a textury, které nejsou příliš vhodné. Řiďte se podle pěti živlů, které byste v barvách a tvarech měli dostat do svého domova:

  • Země: použijte nízký, čtvercový nebo obdélníkový nábytek k uzemnění prostoru. K tomu se hodí teplé tóny jako je hnědá, zlatá, žlutá a geometrické vzory. Odstíny žluté a oranžové podporují přátelskou atmosféru, červená na doplňcích a dekoracích poskytne sílu a umožní rozvoj. Chybu neudáte porcelánem a keramikou.
  • Dřevo: využijte odstíny zelené, různé květinové vzory, živé rostliny. Vhodné jsou vysoké a svislé linie. Může to být například úzká vysoká skříňka apod.
  • Kov: zde jsou to metalické barvy od bílých tónů až po stříbrnou nebo šedou. Hodí se třpytivé látky, kruhové vzory, oblé tvary a oblouky.
  • Oheň: mezi top patří kožené materiály, zvířecí motivy, špičaté předměty a abstraktní umění nebo trojúhelníkové tvary.
  • Voda: vodu představují nepravidelné a zakřivené tvary, přechody mezi světlem a tmou, duchové a reflexivní materiály či tkaniny.

Vyhněte se příliš výrazným nebo kontrastním barvám, které mohou vyvolávat napětí. Zdroj: Natuzzi Italia

Jak umístit nábytek?

Než začněte kupovat a stěhovat nábytek do obývacího pokoje, nejdříve zhodnoťte, jak je vlastně využíváte. Položte si několik otázek o funkci. Jaké aktivity se v něm budou odehrávat? Bude sloužit pro volnočasové aktivity, zábavu, práci nebo jídlo. Mají prostor užívat i hosté? Nebo všechno dohromady? Když si na tohle odpovíte, můžete přistoupit k rozhodnutí, jaké zvolit uspořádání. Asi nejdůležitějším pravidlem je zachování volného pohybu kolem nábytku. Ke každému kousku se musíte bez překážek a pohodlně dostat. Než koupíte drahý odkládací stolek, zvažte, zda ho máte kam dát. Sedací souprava a židle mají být umístěny tak, aby směřovaly směrem ke vchodu do místnosti. Podporuje to proudění energie a vytváří příznivé prostředí pro případné hosty. Vyvarujte se ostrých hran a zrcadel. Nábytek s ostrými hranami může vytvořit negativní energii, zaměřte se tedy na zaoblené tvary přinášející jemnost a harmonii. Zrcadla zase nemají odrážet dveře či okno, protože tím odvádí energii z místnosti. Když ale odráží něco hezkého, například rostliny nebo umění, přináší příjemnou a dobrou energii.

 

Kam pro luxusní pohovky?

 

Udržujte pořádek a přejděte k minimalismu

Důležitým aspektem feng shui je udržování pořádku a minimalizace věcí. Vyhoďte vše, co nepotřebujete a nevyužíváte, ať už je to nábytek nebo dekorace. Všechny tyto nadbytečné věci jen vytváří nepříjemnou energii. Pravidelně odstraňujte prach, který ovlivňuje proudění energií a příliš dobré pocity v člověku nevzbuzuje. Ostatně se zamyslete sami nad tím, jak moc vás ovlivňuje, když zůstávají v pokoji špinavé hrnečky, talířky, ubrousky. Přijdete domů a hned máte špatnou náladu. Jakmile jsou tyto věci pryč, okamžitě se lépe cítíte, máte lepší náladu a dobře se vám v místnosti pobývá. Vše by mělo mít své místo, protože čistý a organizovaný prostor podporuje plynulý proud energie.

Nezapomínejte pravidelně větrat. Každý den otevřete okna na minimálně devět minut, protože právě toto číslo je pro feng shui významné. S čerstvým vzduchem přivane i příliv energie, zlepší se funkce vašeho mozku a cítíte se méně unaveni.

Kam s televizí v obývacím pokoji?

Televize je součástí většiny obývacích pokojů u nás. Vyvstává otázka, kam s ní? Televizory jsou dnes tenčí, takže se dají bez problémů připevnit na zeď a celý vzhled působí elegantně a uhlazeně. Některé vypadají po vypnutí dokonce jako umělecké dílo nebo se vám objeví oblíbená fotografie. Pamatujte, že sedačka a televize by od sebe měli být co nejdál, protože zapnutý spotřebič narušuje přirozenou komunikaci a není žádná výjimka, že se rodina setkává pro popovídání si raději v kuchyni než v obýváku. Samozřejmě nejlepší je, když televizi vůbec nemáte, nebo ji zapíná skutečně jen tehdy, když se na ní chcete dívat.

Zemité tóny vnesou do interiéru stabilitu. Zdroj: Home Style

Využijte živé rostliny

Feng shui zdůrazňuje napojení na přírodu. Z tohoto pohledu jsou živé rostliny v obývacím pokoji samozřejmostí. Přináší do něj život a pozitivní energii. Vyberte si rostliny, které mají kulaté či oválné listy a vhodně je umístěte po místnosti. Nebojte se ani přidat kamínky, vodní prvky (například malou fontánku) nebo dřevo. Jestliže živé rostliny jsou nositelem energie v obydlí, sušené květiny a vycpaná zvířata proudění energie brání, protože už nejde o nic živého.

Fíkovník je ideální rostlinou do místnosti podle feng shui. Zdroj: Pexels

Doplňky vybírejte s rozmyslem

V případě doplňků a různých dekorací buďte opatrní a nechte si jen to, co pro vás má skutečně nějakou hodnotu a chcete to mít. Vytvořte si smysluplnou sbírku. Když se rozhlédnete po vystavených předmětech, měli byste cítit radost a dobrou energii. Neměli by vás naplňovat pocity jako frustrace, negativismus, otrávenost a nechuť je otírat a udržovat. Na vědomé i podvědomé úrovni náš naše prostředí vždy ovlivňuje.

 

Italský design v koupelně? Víme, kam pro něj

 

Věnujte pozornost osvětlení

Správné osvětlení je klíčové v obývacím pokoji. Zajistěte dostatek přirozeného světla, které stimuluje jasnou a povznášející energii. Světlo je spojené s ohněm a jde o jeden z prvků, který má být v místnosti zastoupený. Potřebovat budete určitě i osvětlení umělé. Vyberte kombinaci přímého, jako jsou stolní lampy a nepřímé, kdy rozmístíte stojací lampy (ty se hodí do tmavých rohů a stínů). Volte raději měkké a příjemné světlo před příliš jasným a agresivním. Energeticky úsporné žárovky napodobují přirozené světlo a déle vydrží. Stropní osvětlení má být umístěno tak, aby byl prostor rovnoměrně osvětlený.

Myslete i na správné osvětlení. Zdroj: Moroso

Snažte se o rovnováhu

Feng shui je hodně o harmonii, proto se o ní snažte. Myslete na to, aby jeden materiál nepřebíjel všechny ostatní v místnosti. Klidně volte různé textury a povrchové úpravy, které na sebe zvládnou hezky navázat. Když použijete například hodně kovu, nadýchané polštáře a přehozy ho dokáží zjemnit.

Zdroj: Bydlení podle Feng shui, Harmonie v bydlení, mydomaine.com, homesandgardens.com

 

Fotogalerie:

 

Ve vířivce můžete relaxovat celoročně. Kterou vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login