Dětské pokoje

Jak vytvořit příjemné místo pro učení pohledem nejen zkušené matky, ale i zkušeného fyzioterapeuta

Od   | 

Září není daleko a prázdniny jsou nejlepším časem, kdy můžete dětem pohodlně zařídit jejich teritorium. Přinášíme několik nápadů na vybavení pokoje, kterými dopřejete pohodlí i komfort pro studium a kreativní činnost mladším i těm starším školákům. Tentokrát i pohledem zkušeného fyzioterapeuta.

POKOJ PRO ŠKOLÁKA

Účelný a funkční pracovní stůl je nepostradatelnou součástí každého dětského pokoje. Váš školák ho bude používat denně, proto je důležité se ve výběru toho správného neukvapit. Rohový psací stůl s nástavcem má tu výhodu, že všechny poličky a přihrádky, do kterých se dají uložit školní pomůcky, sešity i učebnice, jsou na dosah a dítě má vše po ruce. Zadní panel stolu často tvoří magnetická nebo popisovací tabule – ideální pro rozvrh hodin a kroužků nebo nejrůznější poznámky. Když zvolíte klasickou variantu, myslete na úložný prostor v podobě šuplíků nebo skříňky pod pracovní deskou. 

Děti rády malují. Dopřejte jim prostor.

Děti rády malují. Dopřejte jim prostor.

Zejména v posledních letech se těší velké oblibě pracovní stoly z takzvaného rostoucího programu. Zde v závislosti na výšce dítěte a jeho potřeb rozšiřujeme pracovní plochu, u které můžeme navíc i regulovat sklon. Zvětšujeme pomocí přídavných panelů (podobně jako u rozkládacího jídelního stolu). Rozšiřovat pracovní prostor lze i přikoupením samostatného stolku pro počítač a tiskárnu, i u něj lze samozřejmě zvyšovat výšku stolové desky, případně jsou nabízeny i samostatné držáky monitorů. Všechny přídavné prvky jsou součástí ucelené kolekce shodného designu.

Výhodou rostoucího nábytku je možnost přizpůsobení aktuální výšce dítěte. Zdroj: Delso

Důležitým prvkem je bezesporu zdravé a pohodlné sezení. Tomuto požadavku vyhovuje výškově nastavitelná židle s tvarovanou opěrkou a pohodlným polstrováním. Nemusíte se při výběru omezovat na univerzální barvy. Děti milují pestrost a pokoji zářivé odstíny dodají šmrnc. Nezbytným doplňkem na každém psacím stole je zásobník na tužky, pastelky, fixy. Poohlédněte se po něčem hravém a originálním, co rozzáří oči potomka a zpříjemní mu chvíle u učení, malování nebo kreslení. V neposlední řadě by neměl chybět odpadkový koš. Zabráníte tak dlouhodobému hromadění zmuchlaných papírů a jakmile se koš naplní, donutíte své dítě alespoň k troše fyzické aktivity, když ho bude muset vynést.

Z pohledu fyzioterapeuta je kvalitní pracovní židle velmi důležitá (viz. info na konci článku). Zdroj: Delso

STUDENTSKÝ POKOJ

S věkem přichází i více povinností, proto pro svou práci student potřebuje větší pracovní plochu. Je ale třeba brát ohledy i na to, že z teenagera se postupně stává dospělák a často si potrpí nejen na stylové oblečení. Platí to i pro vybavení jeho pokoje. Než abyste se setkali s jeho nevděkem, nejdříve se společně poraďte, co se mu líbí. Může to být třeba stůl u babičky, na který už jen usedá prach. To samé platí i pro sezení u stolu. Dnešní výběr kancelářských židlí je nepřeberný, ale nemusíte se bát bořit stereotypy. Kvalitní židle, o které byste si mysleli, že patří k jídelnímu stolu, může stejně dobře posloužit i ve studentském pokoji, a navíc mu bude krásnou ozdobou. Stůl bez úložného prostoru znamená nároky na další kus nábytku, ať už skříň, nástavce nebo větší knihovnu, do které se spolu s klasickými knížkami vejdou i skripta a další studijní materiály. Pokud je pokoj dostatečně velký, pokuste se v něm oddělit pracovní zónu od zóny odpočinku.

Zkouškové období, písemky, maturita…Ať už se bude váš pilný student připravovat na cokoliv, určitě nepohrdne sedacím pytlem nebo vakem, které jsou dnes k dostání v různých tvarech i designovém provedení. Než mu tímto doplňkem budete chtít zpříjemnit studijní večery pod lampou, dejte mu vlastní prostor, aby si vybral sám podle svého vkusu.

Slovo odborníka Mgr. Renáta Léblová, Fyzioterapeut

Fyzioterapeut Renáta Léblová

Dobrá židle má splňovat předpoklady k dynamickému sezení. Základna židle musí být dostatečně stabilní, výška sedací plochy by měla být nastavitelná, plocha sedací plochy prostorná a pohodlná, přední hrana zaoblená. V oblasti, kde spočívají hrboly kosti sedací, musí být určitá tvrdost i polštářování. Opěradlo by mělo být nastavitelné napevno i schopné pohybu v předozadním směru, výborná je i možnost nastavení hloubky opěradla. Výše opěradla se řídí povahou činnosti. Výška, která nepřesahuje výši lopatek, umožňuje občasné protažení trupu směrem dozadu. V oblasti páteře je vhodný zabudovaný nastavitelný bederní polštářek. Opěrky pro paže jsou při určitých činnostech výhodou. Každý strnulý sed po určité době působí nepříznivě, a proto je ideální taková židle, která umožňuje sklon opěradla i sedadla měnit.

Nepodceňte výběr správné pracovní židle. Zdroj: Delso


You must be logged in to post a comment Login