Architektura a design

Jak vypadá světový unikát? Podívejte se na první plovoucí dům z 3D tiskárny

Od   | 

Víte, co je to prvok? Pravděpodobně ano. Co možná nevíte, je to, že existuje dům, který se po organické buňce jmenuje, protože ji svým tvarem připomíná. To by asi nebylo tak zvláštní, kdyby neplul po vodě a nebyl to první plovoucí dům na světě z 3D tiskárny. A postavili ho Češi.

Podívat se na dům můžete i v noci. Autor: Jáchym Vrecion – Vlastní dílo, Zdroj: Commons Wikimedia

Prvoka vymyslel rodák z Českých Budějovic, sochař a český umělec Michal Trpák a realizace mohla být uskutečněna díky spolupráci se stavební spořitelnou Buřinka. Michal Trpák už předtím nějakou dobu s 3D tiskem pracoval, a věděl tedy dobře, jak funguje. Takový unikát je ovšem něco naprosto výjimečného.

Stavba Prvoka od nápadu k realizaci

3D tisk je dnes už poměrně běžnou součástí technologie výroby. Hojně se využívá ve strojírenství a experimentuje se s ním čím dál víc i při stavbě budov. U Prvoka měla sehrála velkou roli upravená robotická paže s přezdívkou Máša. Ta během několika hodin zvládla postavit obvodovou zeď. Protože tento způsob tisku zvládne různé tvary a formy, nenajdete u Prvoka žádné ostré hrany.

Když se Trpák rozhodl, že by chtěl něco takového realizovat, dal dohromady tým architektů, designérů, konstruktérů a dalších nadšenců. Společně se postarali o úžasnou stavbu. Vzhled domu byl inspirován organickým světlem s použitím robotické technologie 3D tisku betonem. Směs betonu byla obohacena o tzv. plastifikátory, které umožňují tvořit organické tvary. Součástí byly i urychlovače tuhnutí. Po 24 hodinách tak byl dům pevný asi jako základy klasického rodinného domu a po celkovém vytvrdnutí, které trvá přibližně 28 dní, pevností připomíná most.  Samotný tisk domu byl realizován v Českých Budějovicích v hale, kdy Máša zvládla vytisknout hrubou stavbu za 32 hodin. Další dva měsíce probíhaly dokončovací práce. Musela se instalovat zelená střecha a také zatvrdnutí betonu chvíli trvá.

 

Který plynový kotel vybrat a proč?

 

Dům působivý navenek i uvnitř

Dům připomíná oválný „hausbót“ s dispozicí 2+kk a obytnou plochou 43 metrů čtverečních. Je vybaven nejlepšími materiály na trhu a zařízením hlavně českých značek a designérů. Zároveň nabízí plno moderních technologií. Jde s dobou, takže očekávejte výhody chytrého domu, kde toho spoustu vyřídíte aplikací v mobilu. Největší část zabírá kuchyně s kuchyňskou linkou Oresi, kde nechybí indukční varná deska, horkovzdušná trouba, lednice, myčka a pračka se sušičkou. V obývací části se ukrývá 3D tištěná repro soustava z písku. Osvětlení dodala česká sklářská firma Brokis. V kuchyni a v ložnici najdete police z šest tisíc let starého dubu, který byl vytěžen na Ostravsku. Stejné dřevo bylo použito i v koupelně.

Tip: Chcete vlastnit světový unikát? Momentálně je na prodej za 9 990 000 Kč. Na svého nového majitele čeká na okraji rybníka v Safari Resortu v jižních Čechách v Hluboké u Borovan. Nový majitel si pak dům může přemístit na vlastní pozemek nebo vodu.

Koupelna nabízí dost možností, jak relaxovat. Parní lázně Grohe ze sprchování dělají dokonalý zážitek a díky recirkulaci, tedy přečerpávací sprše, která zvládne recyklovat až 90 % vody, výrazně šetříte. V ložnici čeká na majitele královská dubová postel vyrobená na míru v Novohradských horách. Usínat v takovém lůžku na vlnách je dozajista sen.

Momentálně je domek napojen na přípojku vody, odpadní kanalizaci a elektřinu. Může být napájen i fotovoltaikou. Teplo zajistí centrální klimatizace s podlahovým vytápěním, zelená střecha a stěny. Celý dům je tepelně izolovaný.

Při představení na Střeleckém ostrově v Praze se šly podívat davy lidí. Autor: Eva Andrejsová – Vlastní tvorba, Zdroj: Commonst Wikimedia

Světový unikát díky díře v legislativě

Proč je dům vlastně plovoucí? Nebyl to vlastně ani úmysl, ale spíš nezbytně nutné rozhodnutí. Česká legislativa zatím neumí tento typ budov zařadit. Aby mohla stavba vůbec vzniknout, museli ji výrobci dát na plovoucí ponton, a aby se dal dům převést z haly na řeku, bylo nutné provést konstrukci jako rozložitelnou. A právě proto tento světový div vznikl. Nikdo jiný totiž nepostavil rozložitelný a plovoucí dům z 3D tiskárny.

Recyklace jako výhoda

Prvok by měl bez problémů vydržet 100 let a odolat váze až 50 tun. Až jednoho dne doslouží, bude možné materiál rozemlít a použít na novou směs do 3D tiskárny. Prozatím to ale není pro každého. Výroba tohoto prototypu přišla autory na 10 milionů korun. Podle nich by ale sériová výroba znamenala mnohem nižší částky pohybující se někde kolem 4 až 5 milionů korun.

Zdroje info: Wikipedia.org, Remax.cz, Prvokodburinky.cz

 

Jak správně vybrat malý dřez?

 

 

You must be logged in to post a comment Login