Dětské pokoje

Holčičky mají v pokoji rády i jiné barvy než růžovou

Od   | 

Většina rodičů volí při zařizování pokoje pro svou princeznu či princezny převážně růžovou barvu a její odstíny. Čerstvě narozené miminko v růžové postýlce s růžovým povlečením v růžovém pokoji určitě vypadá sladce. Dokonce ještě v batolecím věku pravděpodobně nebude barevné vyvedení svého prostoru nijak zásadně komentovat. Školačka či teenagerka už ale může ocenit zcela jiné barevné ladění. Už jen proto, aby se odlišovala od ostatních.

Pokud byste rádi, aby dívčí pokoj rostl s jejím věkem, vsaďte na jiné barvy než jen růžovou. Vytvořte si neutrální základ, který nebudete muset tak často obměňovat. Zkuste neutrální podlahovou krytinu i nábytek a ty doplňte barevnými kusy úložných prvků (boxů, kontejnerů) případně nábytkových dvířek a samozřejmě dekoracemi, kam kromě textilních prvků (závěsy, povlečení, potahy polštářků ad.) patří i osvětlení, barva stěn a samotné hračky.

Výzdoba pokoje je stejně důležitá jako výběr oblečení

Proč? Protože stejně jako při oblékání je pokoj vaší slečny vizitkou jejího vkusu. Lpí na něm, chce ho ukázat všem, kteří projeví zájem (často i těm, kteří ho neprojeví). Jeho zařízení tedy nemůžeme brát na lehkou váhu. Rozhodně je třeba vybavení před nákupem konzultovat s majitelkou místnosti. Samozřejmě berte v úvahu finanční možnosti. Dejte jí na výběr z doplňků, které se  vejdou do rozpočtu, ale její výběr respektujte. Děti milují pohodlí a pocit bezpečí. Popusťte uzdu fantazii a vyberte lustr ve tvaru oblíbené pohádkové postavy, závěsy s oblíbeným motivem. Nakupujte kvalitní zboží s certifikáty zaručujícími bezpečnost a netoxicitu. Volíte-li produkty bez certifikace, snažte se, aby se jednalo jen o takové, které jsou pouze dekorací a dítě s nimi manipuluje minimálně. Pokud to prostor umožní, můžete oddělit samostatnou část pro hraní a prostor pro úkoly. Slečna tak snadno rozliší, kde je možné zanechat kreativní nepořádek a kde je naopak třeba pečlivý úklid a soustředění se na práci. Podpoříte tak její pocit zodpovědnosti a samostatnosti.

Doplňky snadno vyměníte a ze dne na den může být pokoj třeba červený. Zdroj: home-designing

Vybírejte správné barvy

Zkuste vybrat střízlivé a jednoduché tóny, jako světle šedá nebo velmi bledě žlutá, poskytují úžasné výsledky se správnou dávkou tvořivosti. Fanoušci Feng Shui si také budou pamatovat, že do dětských pokojů jsou obvykle zakázány blesky. Doporučená barva Feng Shui pro klidný spánek je modrá. Pokud ladíte barevně tapetu a malbu, zkuste ji přiložit (otestovat) na kusu stěny v pokoji. Její tón se mění v závislosti na množství světla, které na stěny dopadá a tak tón vybraný v prodejně může působit v některých částech příliš studeně nebo se odstín jednoduše nebude líbit.

Pastelové odstíny

Jemné pastelové odstíny jsou ideální pro každou malou slečnu, která si ráda hraje na princezny nebo víly. I tak ale dbejme na vyvážený poměr, aby místnosti nepůsobila jako přeslazený dort nebo naopak jako ledové království. I v těchto odstínech totiž najdeme ryze studené barvy. Patří sem některé odstíny modré, zelené a lila. Naopak mezi teplé barvy řadíme mimo růžové, také žlutou a oranžovou. Teplé barvy jsou povinností do pokojů orientovaných na sever, do jižně orientovaných pokojů můžeme lehce přidat barvy ze studené škály.

Růžovou lze kombinovat s mnoha barvami. Zdroj: Homeklondike.site

Bílá a výrazné barvy

Bílá sama o sobě prostor rozjasní, ale zároveň může vyvolat pocit prázdnoty. Nicméně zůstává první volbou pro pokoje, které mají dlouho „růst“ s mladou slečnou. Vybavte pokoj s bílými stěnami doplňky ve výrazných či neonových barvách. Uvidíte, jak se místnost rozveselí. S množstvím takto barevných doplňků to ale nepřežeňte, aby prostor nebyl příliš divoký. Stačí dvě, tři věci pro rozjasnění.

Stačí pár barevných doplňků nebo výrazný koberec.  Zdroj: icalumni

Růžová a šedá

Klasická kombinace teplého a studeného odstínu, které se k sobě hodí a s jejichž pomocí dosáhneme vyváženého celku. Obecně se doporučuje spíše neutrální základ a k němu pak pár prvků v oblíbené růžovce, která šedou zjemní. Výrazné odstíny růžové – třeba fuchsiová, tvoří s šedou barvou dynamický kontrast . Jsou vhodné v menším objemu, aby příliš nerušily.

Růžovo-šedí kombinace působí vyváženě

Růžová a hnědá

Tato kombinace bývá velmi oblíbená. Je vhodná do světlejších místností, protože hnědá by je mohla ztmavit. Každopádně tato kombinace patří k výrazným a může se docela snadno stát, že se brzy omrzí. Proto doporučujeme volit spíše v doplňcích,které se snadněji změní.

Tmavě hnědý odstín je vhodný do větších místností

Khaki a světle růžová

Zapomeňte v khaki odstínu na asociaci s armádou, protože tato barva, nacházející se na barevné paletě mezi hnědou a zelenou, má velký potenciál. Ve správném odstínu změkčuje růžovou barvu, v jasném odstínu dodává atmosféru evokující přírodu.

Khaki barva přímo vybízí k maskáčovému dekoru

Bílá a zlatá

Jasný prostor pro vílu. Ani se zlatou to nepřežeňte. Jemný pruh, puntíky či asymetrické tvary postačí jako dekorace pro lehký vílí sen.

Bílo zlatá kombinace působí velmi jemně

Modrá a zelená

Existuje mnoho malých dívek, které milují modrou barvu. Proč jim ji nedopřát ? Mezi nejpopulárnější odstíny patří tyrkysová, pastelově modrá a krásná modrá jako bezoblačná obloha. Většina odstínů modré – kromě některých tyrkysových – je součástí “studených” barev, což znamená, že mají tendenci ochladit atmosféru místnosti, ale také ji uklidnit. Chcete-li zabránit studenému pocitu, přidejte jednu nebo dvě jasné barvy (třeba žlutá nebo růžová). Nebo vymalujte modrou jen jednu stěnu nebo jen strop jako jasnou denní oblohu.

Takto pojatý pokoj je určen pro holčičky s dobrodružnou  povahou. Zdroj: Ikea

Modro zelenou kombinaci můžete v detailech doplnit žlutou a oranžovou. Zdroj: Delso

Žlutá se zelenou

Vitalita a veselost jsou klíčovými slovy žluto-zeleného spojení. Mějte na paměti, že žlutá přitahuje více pozornosti, takže je nejlepší ji použít jako doplňkovou.

Červená s modrou

Červená je vzrušující barva, skvělý zdroj energie, takže její použití omezíme na menší prostory a doplňky. Kombinace s takto světlou modrou tvoří tonický kontrast plný veselí, a připomíná etnické nebo bohémské inspirace.

Zkuste červenou a modrou. Budete překvapeni, jak může ladit.

Dcera má přednost

Přesto, že vámi vybrané barvy úžasně ladí a odpovídají všemu vkusu, pokud si mladá slečna přeje kombinaci modré a hnědé s bílým stropem, zapomeňte na svůj sen o pokoji ve stylu Frozen a upřednostněte její výběr. To ona se tam potřebuje cítit útulně a ve svém. Pokud přeci jen její přání působí příliš extravagantně, či ho považujete za nepřijatelné, snažte se ji navést tak, aby změnu navrhla sama. Světlejší odstín vybraných barev, doplnění další barvy nebo naopak ustoupení od jedné z navrhovaných barev může být vhodným řešením pro obě strany.

Některé kombinace, ač se zdály divoké, mohou působit sladěně. Zdroj: pinimg

Řiďte se barevným spektrem, které říká:

  1. Barvami proti sobě vytvoříte kontrast
  2. Barvami ležícími vedle sebe získáte soulad
  3. Barvami na špici rovnostranného trojúhelníku docílíme harmonického spojení barev
Barevné spektrum

Barevné spektrum

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login