Koupelny

Jak vyčistit vanu a umyvadlo rychle a efektivně? Vystačíte si s přísadami, které máte běžně doma

Od   | 

Koupelna patří k vysoce frekventovaným místnostem v bytě, a protože se v ní staráme o hygienu, měli bychom k její čistotě přistupovat se zvláštní péčí. Kdo by se také chtěl dívat na zašlou vanu, nánosy vodního kamene, rez nebo dokonce plíseň ve chvíli, kdy chce relaxovat. Naštěstí udržet sanitu v koupelně v perfektním stavu není tak těžké a ani drahé.

K údržbě koupelny skvěle napomůže betonová stěrka na stěnách. Zdroj: Němec

Pravidelný úklid je základ

Vanu, umyvadlo i toaletu používáte velmi intenzivně, a proto se na nich usazují nečistoty, které ze sebe oplachujete, dále částečky mýdla, mastnota a vodní kámen. Objevit se může také rez nebo plíseň. Na takové nečistoty rozhodně nestačí úklid jednou za čas. Je potřeba se těmto místům věnovat pravidelně, ideálně po každém koupání a sprchování umýt vanu nebo sprchový kout a jednou za týden udělat pořádný úklid celé koupelny a toalety.

Kdo by nechtěl sprchový kout lesklý stejně jako v designových prodejních studiích? Bohužel doma jsou obvykle plné kapiček vodního kamene a rozhodně nepůsobí tak luxusně a dokonale. K dosažení dokonalosti ho můžete každý den leštit hadříkem nebo vždy po sprchování setřít jednoduše stěrkou.

Dokonale čistá koupelna je pastvou pro oči. Zdroj: Geberit

Chemie nebo přírodní prostředky?

Vana zářící čistotou, naleštěné baterie i sprchový kout bez kapek vody. Tak vypadá dokonalá koupelna. Cesta k ní není tak složitá. Různých čistících prostředků existuje na trhu ohromné množství a výběr je už čistě na vás. Mezi oblíbence patří tekutý písek různých značek, který dobře odstraní nánosy špíny ze sanity nebo kachliček. Na vodní kámen můžete využít speciální prostředky určené k odstraňování vodního kamene. Efektivní je i parní čistič, který umývá horkou párou bez použití dalších přípravků. K dezinfekci se stále nejčastěji používá Savo a na ucpaný odpad pak přípravky jako například Krtek apod. Čističe vybírejte pečlivě a čtěte návod k použití. Některé mohou být až příliš agresivní a nejsou vhodné na materiál, který v koupelně máte. Nebo zkuste jinou variantu a tou je využití toho, co máte běžně doma a za pár korun.

Než použijete nový čistící přípravek, vždy nejdříve pročtěte návod k použití, ať si něčím nevhodným nepoškodíte sanitu. Zdroj: Pexels

Vyčistěte vanu a umyvadlo s domácími pomocníky

Ať už máte vanu smaltovanou, keramickou nebo akrylátovou, vždy je opatřena ještě povrchem, kde se dobře čistí a vydrží spoustu let. Nemusíte se tak bát různě experimentovat s čistidly. Začít můžete u octu, který má v domácnosti široké využití. Hodí se na vodní kámen a další usazeniny, funguje i jako dezinfekce. Zašlou vanu vyčistíte tak, že ji naplníte horkou vodou a nalijete do ní tři láhve octa a pět lžic jedlé sody. Takto nechte působit několik hodin v kuse. Pak vypusťte vodu a houbičkou namočenou v odmašťovači (např. jar) vanu celou vytřete. Na zažloutlé skvrny si vezměte na pomoc starý kartáček s octem a pro oslňující lesk je ideální směs z podmáslí, soli a octa. Na zašlé skvrny funguje také velmi dobře peroxid vodíku a jedlá soda. Smíchejte díl sody a díl peroxidu, nechte necelou hodinu působit, otřete a dobře opláchněte. Na větší plochy se vyplatí udělat si roztok této směsi do rozprašovače.

Domácí čistič si můžete vyrobit také na ucpaný odpad. Na běžnou či preventivní údržbu stačí půl hrníčku kuchyňské soli, který smícháte s přibližně čtyřmi litry horké vody. Tuto směs nalijte do odpadu a v případě potřeby opakujte. Voda by neměla být vařící, aby nepoškodila trubky.

Koupelnu a záchod snadno vyčistíte se surovinami, které máte doma běžně k dispozici. Zdroj: Canstockphoto

Jak odstranit rez?

Častým problémem v koupelně je i nevzhledný rez. Naštěstí existují přípravky, které s ním dokážou efektivně bojovat. Velmi dobře působí vinný ocet se solí, kdy smícháte 50 ml vinného octa a jednu lžíci soli. Směs nechte působit alespoň 30 minut a opláchněte. Pokud potřebujete, celý proces opakujte. Sůl je možné nahradit jedlou sodou. Opět smíchejte a naneste na rezavé skvrny. Nechte chvíli působit, a poté vytvořte z alobalu kuličky a vydrhněte. Když nemáte doma jedlou sodu, určitě najdete pár brambor a mýdlo. Připravte velký brambor a rozkrojte. Ponořte do tekutého mýdla nebo do rozpuštěného tuhého a drhněte rezavé skvrny. Velmi dobrý čistič vznikne ze 3 lžic kyseliny citronové a 50 ml vody. Naneste na postižená místa a vyčistěte.

Rezavým skvrnám je ideální předcházet. Nedávejte na vanu či umyvadlo předměty, které je tvoří. Obvykle jsou to přípravky s kovovými kroužky, které se namočí a pod nimi pak povrch rezne. Každý den také oplachujte vodu a umyvadlo, aby se odstranily veškeré zbytky železa a další nečistoty.

Vanám ze smaltované oceli nevadí většina hrubých čistidel. Zdroj: Kaldewei

Čím nečistit?

Vana, umyvadlo i toaleta jsou obvykle velmi odolné a jen tak se nepoškodí. Rozhodně ale nesnesou žádné hrubé škrábání, broušení apod. Nepoužívejte drátěnku, hrubou houbu nebo prostředky na bázi písku, které jsou příliš hrubé. Také louh, aceton, čpavek či koncentrované kyseliny nepatří na povrch vany.

Proč toaletu s bidetovou sprškou?


You must be logged in to post a comment Login