Články

Jak ušetřit na energiích během jara i léta?

Od   | 

Přestože ceny energií pomalu směřují dolů, neměli byste ponechávat nic náhodě. Protože nikdy nevíte, jak to bude v budoucnu. A šetřit se vyplatí nejen v zimě, ale během celého roku. Šetřit totiž můžete nejen za topení. Existují další možnosti. Co tedy můžete udělat, abyste obohatili svůj rodinný rozpočet?

S novými spotřebiči, u kterých výrobci už dbají na nízké spotřeby, můžete ušetřit. Zdroj: Candy

Největší spotřeba elektřiny i plynu bývá v domácnostech v zimě, kdy je potřeba více topit, ale i svítit – brzo se stmívá, pozdě se rozednívá, do toho jste většinu času doma. Ale v průběhu jara a léta máte vyhráno, protože spotřebujete mnohem méně energií. A je dost možné, že na nich budete mít hezký přeplatek jako bonus. Přesto existuje hned několik způsobů, jak můžete šetřit i během sezony.

 

 

Kvalitní okna jsou základ

Kvalitní okna vám uspoří zejména v zimě, kdy vám při topení nebude teplo unikat ven. Věděli jste ale, že je oceníte také v létě? Uvnitř udrží příjemný chlad, takže ušetříte za provoz klimatizaci nebo ventilátoru.

Přínosem je i rekuperace, díky které si navíc doma zajistíte stále dobré klima. Zdroj: Zehnder

V případě, že použijete venkovní žaluzie, získáte až 10krát vyšší účinnost oproti vnitřní variantě. V létě k vám domů nepustí teplo, v zimě zase chlad. Uvnitř tak budete mít příjemnou teplotu.

Starejte se o svoji lednici

Pokud byste hledali spotřebič, který vám v létě sežere nejvíc energie, měli byste zajít do kuchyně. Lednici využíváme často, chodíme do ní několikrát denně pro jídlo i na „čumendu“, takže spotřebič nutíte k tomu, aby vydal víc energie na opětovné ochlazení – což je při vysokých okolních teplotách náročnější.

 

Proč lednici od firmy Haier?

 

Nezapomeňte na pravidelné odstraňování námrazy – nejen z mrazáku, ale i z lednice. Protože i pár mm ledu se postará o mnohem vyšší spotřebu energií. V chladničce nastavte vhodnou teplotu (mezi 7 až 8 °C). Nižší teploty jsou zbytečné, navíc si připlatíte.

Klimatizaci používejte chytře

Klimatizace je sice komfortní věc, ale bohužel ne ta nejlevnější. Klimatizace patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebič, který si můžete domů pořídit. I proto ji nikdy nezapínejte na celý den. Během brzkých rán a pozdních večerů vám stejnou službu dopřejí otevřená okna, naopak během používání klimatizace okna i dveře zavřete.

Teplotu nastavte maximálně o pět stupňů níž, než jaká je venkovní teplota. Jinak skončíte s vysokými účty a dost možná i s angínou. Nikdy nefungujte pouze s klimatizací. Ta „obyčejná“ vzduch jen ochladí, ale nevymění.

S kvalitními okny budete mít doma příjemné klima. Zdroj: Zehnder

Tipy, které už jistě znáte

S těmito tipy jste se už možná setkali, ale opakování je matkou moudrosti. Takže pokud jste ještě nevyměnili všechny žárovky za úspornější LED variantu, je nejvyšší čas to učinit. V kuchyni začněte používat pokličku při vaření, staré spotřebiče vyměňte za nové. Chladničku otvírejte jen ve chvílích, kdy k tomu budete mít důvod. Pračku pouštějte na nízkou teplotu a s optimálním množstvím prádla. Máte nějaké tipy, které se osvědčily vám?

Zdroj: lamaenergy.cz, chytre-bydleni.cz

 

Úsporná umyvadlová baterie. Kam pro ni?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login