Inspirace

Jak přetvořit interiér do industriálního stylu

Od   | 

Líbí se vám industriální styl, ale už máte domov zařízený a nechcete ho výrazně měnit? Stačí třeba jen pár drobností, doplňků, detailů a požadovaného vzhledu můžete docílit. A ti, kteří mají hodně času a nevědí co s penězi, mohou měnit o něco víc.

Industriální styl vznikl v původních továrních halách, pro které jsou typická velká tabulková okna, vysoké stropy a rozlehlé prostory. Aby rekonstrukce takových místností nebyla výrazně finančně nákladná, vše se ponechalo, jak bylo, a to včetně povrchového vedení potrubí, případně neomítnutých stěn. Všechny tyto atributy jsou základem pro vzhled industriálního interiéru. Máte-li je, pak si je ponechte, případně jimi můžete svůj domov ozvláštnit. Pro proměnu vašeho domova však postačí i mnohem menší změny.

Kovová svítidla

Pokud váš domov zdobí běžné osvětlení, vyměňte je. Ideální jsou klasická kovová stínítka s velkými šrouby. Povrchová úprava kovu by měla korespondovat s celkovým zařízením. Například s nerezovou digestoří nebo troubou.

Nerezová industriální svítidla

Nerezová industriální svítidla

K tmavě pojatému interiéru volme i tmavší povrchovou úpravu.

K tmavě pojatému interiéru volme i tmavší povrchovou úpravu svítidla.

Proměňte stěny

Nejjednodušší změnu docílíte proměnou stěn. Zvolit můžete malbu, tapetu anebo třeba obklad. V tomto případě to jsou kovové pláty, které mohou být buď z tmavého nerezu, nebo i keramické dlažby, která dnes už velmi věrně imituje kovy.

K lampě ladí jak podnoží stolu a židlí, tak i obkladu stěn.

K lampě ladí jak podnoží stolu a židlí, tak i obklad stěn.

Tovární doplněk

Barely, nářadí, kladky, trubky…to vše do industriálního interiéru patří. Najdete-li podobný doplněk, pak neváhejte ani minutu a pořiďte si ho. Existují i firmy, které se specializují na výrobu nábytku z částí aut, letadel, lokomotiv… Ty všechny budou industry interiérům slušet.

Barel jako noční stolek. A nádavkem ještě stěna z cihel.

Barel jako noční stolek. A nádavkem ještě tapeta s dekorem cihel.

Kovové regály

Hodí se vše, co připomíná továrenské regály. Ideální jsou viditelné nýty a tmavý kov. Jak vidíte, můžete takové police použít v kuchyni, ale stejně dobře poslouží třeba i jako knihovna.

Kovové otevřené police připomínají továrenské regály.

Kovové otevřené police připomínají továrenské regály.

Cihlová zeď

Je-li na vás barva cihel moc tmavá, můžete je natřít. Velmi často se používá bílá, což místnost prosvětlí. Nezapomeňte na detaily, jako jsou lampy nebo nerezová kolečka na nábytku. Velkou měrou přispěje k dokonalému vzhledu i kovové schodiště.

Cihlová zeď do industriálního interiéru rozhodně patří.

Cihlová zeď do industriálního interiéru rozhodně patří.

Židle

Tvar a provedení židlí zcela promění duch vašeho domova. V tomto případě připomínají starobylé pracovní židle, kterých se možná chtěl kdysi někdo zbavit. Možná nebudou ani výrazně pohodlné, ale jejich konstrukce a provedení sedáku s opěrkou je přesně to, co vdechne vaší kuchyni ten správný industriální nádech. Všimněte si ještě dalších doplňků, jako např. nerezového toustovače, polic a samozřejmě svítidel.

Modrá barva výborně doplňuje nerezové i měděné prvky.

Modrá barva výborně doplňuje nerezové i měděné prvky.

Lenka Zahradníková, Foto: Vintage Industrial Style, Interior Housing, Pinterest a archiv

You must be logged in to post a comment Login