Koupelny

Jak správně vybrat zástěnu na vanu?

Od   | 

Sprchujete se ve vaně? Nevadí, jen je potřeba k ní pořídit vhodnou zástěnu, která zamezí stříkání vody mimo vanu. Jak ale takovou zástěnu vybrat, aby plnila nejen praktickou funkci, ale i tu estetickou?

Vanová zástěna není sice nutnou povinností, ale pokud se chceme ve vaně i sprchovat a zároveň nechceme mít vodu všude kolem, nic jiného nám nezbyde. Na trhu existuje několik variant vanových zástěn, které si přiblížíme. 

Zástěnu můžeme sklopit ke stěně, tak nepřekáží. Zdroj: Ravak

Typy vanových zástěn

Typy vanových zástěn nejčastěji dělíme na:

  • Pevnou – tento typ zástěny je pevně připevněn k vaně a vyrábí se ze skla. Její výhodou je vzhled, protože vypadá moderně, na druhou stranu s touto variantou nehneme. 
  • Křídlovou – takto řešená zástěna vany lze v případě potřeby sklopit na jednu stranu a prostor kolem vany tak úplně otevřít. 
  • Posuvnou – posledním typem zástěny je posuvná varianta, kterou máme přes celou vanu, a lze s ní jednoduše posouvat. 

Prim hraje tvar vany

Při výběru je nejdůležitější vzít v potaz tvar vany, protože každá varianta si zaslouží jiný typ zástěny. Například k obestavěné vaně ze všech třech stran je ideální posuvná zástěna. Rohové, zakulacené vany naopak ocení skládací vanové zástěny a k vaně v blízkosti jiného předmětu je vhodné použít pevnou vanovou zástěnu, která nebude nikde překážet. 

Přemýšlejte, kam budete zástěnu skládat. Zdroj: Hüppe

Vzhled vanových zástěn

Vanové zástěny mohou dokonale splynout se stylem koupelny a úplně nejvyhledávanější jsou ty s minimálním orámováním, které jsou nenápadné a elegantní. Rozdíl však spočívá v ceně. Klasické zástěny s běžným orámováním jsou cenově dostupnější, než ty minimalistické bez rámu. Nutno však podotknout, že pokud se rozhodnete pro posuvnou vanovou zástěnu, budete se muset s orámováním smířit. 

Lze dát vanovou zástěnu na každou vanu?

Přestože vanovou zástěnu lze namontovat téměř na každou vanu, je potřeba mít na paměti několik skutečností. Vana by měla disponovat rovným okrajem, bez jakéhokoliv příslušenství, jako jsou například opěrky hlavy. Zároveň je potřeba mít co nejširší dno vany, aby bylo sprchování v takovém prostoru vůbec možné a hlavně pohodlné. A dále je potřeba vybrat takový typ zástěny, který nepřekáží a umožňuje pohodlný vstup, i výstup z vany. 

Okraje vany by měly být rovné. Zdroj: Hüppe

Údržba zástěny

Stejně jako sprchové kouty, i zástěny si zaslouží údržbu, aby vypadaly stále jako nové. Postačí speciální přípravky pro čištění těchto povrchů. Výrobci dnes již nabízejí i speciální povrchové úpravy, díky kterým je mytí opravdu jednoduché. Jediné, čemu je potřeba se vyhnout jsou agresivní čističe, které by povrch mohly zničit. 

Zdroj: Ravak, Hüppe, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login