Osvětlení

7 bodů, jak správně vybrat pracovní lampu na stůl

Od   | 

Máte pocit, že je fuk, zda si na pracovní stůl postavíte pracovní, nebo stolní lampu? Omyl. Dokonce se vám mohou zdát vzhledem podobné, ale jejich funkce se zcela rozchází. Posviťte si správným! 

Díky LED zdrojům mohou být pracovní lampy velmi subtilní. Zdroj: Eglo

Základní pravidla:

  • U pracovní lampy je nutná možnost nastavit výšku a směr světla. Proto má mít několik kloubů a směrovatelné stínítko.
  • To musí uschovat světelný zdroj tak, aby nikoho neoslňoval.
  • Ve stínítku je reflektor, který osvětluje plochu ve tvaru pravidelného kuželu (symetrický reflektor), nebo osvětluje plochu po diagonále a svítí na větší úsek (asymetrický reflektor).
  • LED už dávno mají dostatečnou svítivost a nemusíte se bát ani zářivky. Neblikají a na výběr jsou nejrůznější odstíny barev světla. 

Při výběru zkontrolujte kvalitu provedení, s lampou se často manipuluje, tak ať dlouho vydrží. Zdroj: Eglo

1. Nestárnoucí klasika

Nevíte-li si rady s výběrem, pak rozhodně nesáhnete vedle, pořídíte-li si na svůj stůl některou z designových ikon. Nejde jen o tvar, ale i provedení. Správná pracovní lampa má mít několik kloubů a otočné stínítko umožňující nastavení výšky a směru světla.

Design lampy Tolomeo navrhli v roce 1987 Michele De Lucchi a Giancarlo Fassina pro firmu Artemide. Provedení: lakovaný hliník, zdroj světla žárovka 60 W

Design lampy Tolomeo navrhli v roce 1987 Michele De Lucchi a Giancarlo Fassina. Provedení: lakovaný hliník, zdroj světla žárovka 60 W. Zdroj: Artemide

2. Asymetrie k něčemu je

Podstatným prvkem u pracovní lampy je její stínítko, ve kterém je zabudovaný reflektor. Ten totiž určuje charakteristiku světla. Symetrický reflektor poskytuje světlo, které osvětluje pracovní plochu ve tvaru pravidelného kuželu. Praktičtější je svítidlo s asymetrickým reflektorem. Kužel světla dopadá na plochu po diagonále, a osvětluje tak větší úsek. Druh reflektoru určí, zda umisťujeme lampu do hlavní části pracovního prostoru (symetrický reflektor), nebo mimo ni (asymetrický reflektor).

Svítidlo Diffrient Work II s asymetrickým stínítkem je navržena pro energeticky úsporné kompaktní fluorescenční žárovky.

Svítidlo Diffrient Work II s asymetrickým stínítkem je navržena pro energeticky úsporné kompaktní fluorescenční žárovky.

3. Oslňte na první pohled

Nezapomeňte, že pracovní lampa je vizitkou vašeho stolu. Zaujměte například subtilní pracovní lampou Berenice, jejíž tvar vznikl už v roce 1985 a stále je nadčasový.

Svítidlo Berenice navrhli Paolo Rizzatto a Alberto Meda v roce 1985 pro firmu Luceplan. Provedení: lakovaný hliník, zdroj světla halogenová žárovka.

Svítidlo Berenice navrhli Paolo Rizzatto a Alberto Meda v roce 1985. Provedení: lakovaný hliník, zdroj světla halogenová žárovka. Zdroj: Luceplan

4. Navíc k počítači

Pracovní stůl bez počítače se už jen tak nevidí. Máte-li potíže se zrakem, pak si můžete přisvítit ještě jedním světlem navíc. Připojuje se běžným konektorem USB a může mít nejrůznější podoby. Koupit lze v běžných internetových obchodech, cena přibližně od 120 Kč výš, případně můžete pořídit LED pásek určený k položení přímo na klávesnici.

Světlo k počítači s možností připojení USB

Světlo k počítači s možností připojení USB

5. Pro kreativce

Chcete-li se alespoň trochu podílet na vzhledu vaší stolní lampy, pak je právě Trask lamp (design Jaime Salm and Roger C. Allen) tím pravým pro vás. Kovový materiál a několik kloubů umožňuje různé tvarování svítidla a nemusíte se ani bát, že by nakonec nesvítila. Integrovaný flexibilní pásek z LED diod se totiž přizpůsobí.

Zajímavé svítidlo Trask lamp

Zajímavé svítidlo Trask lamp

6. Nemáte místo?

Pak pracovní plochu můžete osvětlit nástěnným nebo stropním svítidlem. I u něj dbejte na možnost nastavení vzdálenosti a směru světla. Subtilní tvar nebude opticky na překážku.

Max mover (design Ingo Maurer), kombinace hliníku a sklolaminátu, teleskopické rameno lze nastavit od 110 do 210 cm.

Max mover (design Ingo Maurer), kombinace hliníku a sklolaminátu, teleskopické rameno lze nastavit od 110 do 210 cm.

7. Jak rozhodně ne

Pokud se důkladněji podíváte na většinu fotografií s pracovním stolem (zejména dětským), uvidíte na něm takovouto pracovní lampu. Jenže právě takové svítidlo není pracovní, ale stolní, které se používá k dotvoření příjemné světelné atmosféry a k dekoraci. Patří tedy na komodu, noční stolek a podobně. Nikoli na pracovní stůl.

Pracovní lampa má své náležitosti, které nesmíme při výběru opomenout

Pracovní lampa má své náležitosti, které nesmíme při výběru opomenout


You must be logged in to post a comment Login