Rady a tipy

Trápí vás hluk v bytě? Máme pro vás 7 tipů, jak na něj vyzrát

Od   | 

Bydlení v bytě má spoustu výhod od nových přátel až po kamarády pro děti. Nevýhodou takového bydlení je dozajista hluk. Chcete bydlet v klidu a v noci pohodlně spát, jenže se neustále musíte vyrovnávat s rámusem z ulice, zvuky výtahu nebo s puštěnou televizí od sousedů. Pokud je byt váš, můžete přidat větší izolaci do stěn, vyměnit dveře a okna. To ale nejde, když si byt pouze pronajímáte nebo momentálně nemáte peníze. Jaké máte možnosti?

Koberce jsou dobrým izolátorem hluku a zároveň příjemnou dekorací. Zdroj: Unsplash

Snesitelný hluk pro pobyt v interiéru je do 35 dB. Na pohodlné spaní pak potřebujete 25 až 30 dB. Nejvíce přenáší hluk vchodové dveře, okna, zdi, strop a podlaha. Pokud byste chtěli přeci jenom investovat do stavebních úprav, zkuste akustické sádrokartonové desky. Dají se použít na vnitřní příčky, předstěny a podhledy v interiéru. Odhlučnění lze také řešit dvojitou konstrukcí příčky. Hluk z koupelny z umakartového jádra lze vyřešit jejím vyzděním. Na strop, který není odizolovaný, můžete použít nosnou stropní konstrukcí. Jde ale o velmi nákladná řešení, která jsou navíc časově náročná a nadělají spoustu nepořádku. Zkuste nejdříve vyzkoušet levnější a rychlejší řešení.

1. Jak na podlahy?

Na hluk jsou nejlepší plovoucí podlahy. Tím, že nejsou pevně ukotvené, nepřenáší tolik zvuk. Jestliže vaše krytina při chůzi rámus dělá, je vhodné ji pokrýt celoplošným kobercem nebo alespoň kusovými koberečky. Existují také kobercové dlaždice. Položte je hlavně na ta místa, po kterých často chodíte. Pod koberec je ještě možné položit podložky pro izolaci hluku.

Kam pro koberce?

 

2. Měkké materiály na stěny

Ploché, tvrdé stěny zesilují zvuky zevnitř i zvenku. Tyto zvukové vlny můžete rozbít nějakými měkkými předměty na stěnách. Pomohou obrazy na plátně, pěnové vzory nebo dekorační látky. Zaměřte se na zavěšení takových předmětů i na společné zdi. Zabráníte přenosu zvuku od sousedů nebo k nim. Když nemáte nic vhodného na pověšení, pomohou i přikrývky nebo prostěradla na stěně.

Různé měkké obrazy a jiné předměty dokáží divy. A takový zelený nádherný obraz dvojnásob. Zdroj: Archiv společnosti Němec

Odhlučnit stěnu, alespoň částečně, lze také díky nábytku u zdí. Uspořádejte si bydlení tak, aby byl těžký nábytek u společné zdi. To přeruší zvuk, který se přenáší do vašeho bytu. Ideální je pevná knihovna přes celou stěnu s knihami. Ale pomohou i komody a skříňky. Pokud nemáte dostatek nábytku, použijte rostliny, které jsou levnou alternativou. Ideální budou zelené a dostatečně listnaté rostliny. Patří i na okenní parapety. Zablokujete hluk z venku.

3. Odkloněné reproduktory

Reproduktory, které máte u stěn, miřte tak, aby směřovaly mimo sdílené stěny a podlahy. Způsobují totiž spoustu vibrací, které mohou sousedy obtěžovat, i když vám to tak nepřijde. Ideální je, aby směřovaly tam, kde sedíte. Pokud jsou nakloněné k zemi a nejde s nimi hýbat, položte na zem koberec či podložku. To utlumí jejich zvuk. Nejsou-li připevněné na stěně, můžete přesunout televizor i s reproduktory mimo společnou zeď.

Reproduktory s televizí dejte ideálně ke zdi, která není společná se sousedy. Zdroj: DEHO

4. Na okna závěsy

Na okna použijte těžké okenní závěsy z kvalitní látky. Přes okna jde spousta zvuků, které nejsou úplně příjemné. Závěsy nebo kvalitní venkovní rolety dokážou divy a hodně ruchu utlumí. Dejte je na všechna okna a přes noc zavírejte, je-li to možné.

Závěsy nebo kvalitní venkovní rolety umí perfektně ztlumit zvuky zvenku. Zdroj: Atelier Orsei

Nejčastější možnosti zavěšení záclon i závěsů

 

5. Utěsnění vstupních dveří

Velká část rámusu pochází často z chodby. Běhající děti, psi ťapkající po dlaždičkách, mluvící lidé. K domácí pohodě to určitě nepřispívá. Jestliže máte kolem vstupních dveří vzduchové mezery, dostane se k vám každé slovo, a navíc musíte bojovat i s průvanem. Samozřejmě ideální by bylo pořídit rovnou bytelnější a zvukotěsné dveře. Je to drahá, ale účinná varianta. Vybírejte ty vyrobené z plné dřevotřísky a s mechanickým prahem. Zajistí totiž zespodu zaplnění mezery. Levnější varianta je těsnění. Obvykle se zárubně vylijí betonem nebo vystříkají montážní pěnou, aby došlo k odhlučnění a dveře po obvodu opatří silikonovým těsněním. Pod ně lze pak využít různé prostředky vhodné k utěsnění. Existují různé molitanové zábrany apod. Pamatujte ale na to, že když chcete otevřít dveře, musíte je dát pryč.

Výběr vstupních dveří není dobré podcenit. Dobrou volbu oceníte nejen z hlediska zvuků z chodby, ale také kvůli bezpečnosti. Zdroj: Dorsis

6. Zajištěné interiérové dveře

Dobře těsnící dveře jsou důležité i v interiéru. Zejména v ložnici chce mít každý klid a ticho a zajistit ho není vždy úplně jednoduché. Při výběru interiérových dveří se proto zaměřte na to, aby doléhaly a byly kvalitní. Dnes už nejsou problém ani skleněné, protože se dají pořídit kvalitní z precizních materiálů a dobrou výplní, která zajistí dostatečné izolační, tepelné i zvukové vlastnosti.

Interiérové dveře musí dobře těsnit a odkláněn hluk z vedlejších místností.
Zdroj: JAP FUTURE

7. Bílý šum a špunty do uší

A když nic jiného nepomůže? Můžete zkusit tu nejjednodušší radu. Pouštějte si do uší relaxační bílý šum. Možná jste o něm slyšeli v souvislosti s uspáváním miminek, která mají rádi monotónní zvuky. Vy si takto můžete pustit zvuk deště, zpěv ptáku, šplouchání vln oceánu. Zkrátka to, co máte rádi. Za chvíli si na rámus ani nevzpomenete. Pomoci mohou také kvalitní špunty do uší. Ty se hodí hlavně v případě, kdy partner ze spaní chrápe a vás to ruší.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Sousede.cz, Než si koupíte svůj první byt

K dobrému spánku a odpočinku dopomůže i bílý šum nebo špunty do uší. Zdroj: Pexels

Fotogalerie:

 

Velký výběr interiérových látek včetně ušití

 

 


You must be logged in to post a comment Login