Zahrada

Jak si navrhnout zahradu

Od   | 

Pokud máte vše promyšlené podle návodu v článku „Jak plánovat zahradu“, můžete se pustit do navrhování. Pro zjednodušení budeme předpokládat, že vlastníte prázdný, ničím neosázený pozemek. Pokud už na pozemku nějaké rostliny máte, můžete je zakomponovat do svého návrhu, nebo se s nimi bezohledně vypořádat, což nebývá vůbec snadné, obzvláště pokud jste si je sami vysadili.

Vezměte si tužku a papír a v rozumném (pro vás) měřítku si nakreslete pozemek a dům, případně všechny stávající zpevněné plochy, které již nelze změnit. Do tohoto plánku si budete kreslit svůj návrh. Obrázek v měřítku je důležitý, vyváženost jednotlivých ploch je na něm dobře viditelná. Co nevypadá dobře na papíře, nebude určitě pěkně vypadat ani ve skutečnosti.

Nejdříve navrhněte základní strukturu budoucí zahrady – kompozici zahrady. To je vlastně vymezení ploch určených k osázení, zatravnění a zpevnění. Teprve v další fázi budete záhony vyplňovat rostlinami, tedy vytvářet kompozici rostlin.

Kompozice zahrady

Vytvořte rozumné, užitečné a vizuálně příjemné uspořádání cest, zpevněných ploch, teras, trávníků a záhonů. Dům postavený na prázdné ploše je definitivně na svém místě. Vaším úkolem je sestavit komponenty zahrady tak, aby se skutečně jevil na správném místě.

Přemýšlejte o trávníku, cestách, zpevněných plochách a výsadbě jako o nábytku v bytě, který můžete přemisťovat tak, aby vytvořil vyváženou harmonii.

Proporce jsou významným faktorem nejen v zahradní architektuře. Smysl pro kombinaci tvarů běžně uplatňujete doma, např. při aranžování nábytku, obrazů a květin. Postup při navrhování zahrady je stejný. Představte si ho jako přemisťování předmětů ve velkém měřítku. Harmonie mezi hmotami a prostory je obsažena ve starém čínském principu Ying a Yang.

Představte si záhony jako pozitivní energii a prostory mezi nimi (trávník, zpevněné plochy) jako negativní. Cílem je jejich vyváženost.

Velmi důležité je měřítko

Měřítko tvarů, které v zahradě použijete, udává dům. Komponujte velikosti jednotlivých ploch a tvary linií v souladu s domem a tvarem pozemku.  Zahradní rostliny by měly vždy korespondovat s rozměry domu. Titěrný záhonek vedle věžáku bude příliš nenápadný, velmi vysoký a mohutný strom udělá z vaší honosné vily domek pro zahradníka (což nakonec nemusí být nevýhoda).

Nezapomínejte také na časové hledisko. Rovnováha nebo nerovnováha bude zřejmější, až bude zahrada starší a stromy a keře vyrostou. Představit si, jak bude vypadat zahrada po pár letech, je nejobtížnější část navrhování. Stůl a židle vám totiž aspoň nevyrostou.

Foto: archiv autorky a Iveta Kopicová

You must be logged in to post a comment Login